ČEZ od března 2020 zdražuje elektřinu. Kvůli emisím

Cena samotné elektrické energie půjde nahoru o více než pětinu. Víme přesně, jaké ceny začne účtovat společnost ČEZ od března 2020.


17. 1. 2020

Autor

Začátkem letošního roku se zdálo, že nás dodavatelé příjemně překvapí. Podle velkoobchodních trendů a teoretických prognóz měla celková cena elektřiny stoupnout zhruba o 6 %, ale ve skutečnosti běžné domácnosti povyskočila jenom o 4 %. Postupem času však vychází najevo, že dominantní dodavatelé nepříjemnou změnu pouze trochu odložili. Společnost E.ON Energie a.s. zdražila krátce po Třech králích a ČEZ Prodej a.s. zvedne cenu od března. 

Na energetických burzách, především v německém Lipsku stoupá tržní hodnota elektřiny. A proto také ČEZ od března 2020 zdražuje.

Na burze v německém Lipsku se zdražuje, proto ČEZ od března 2020 dělá totéž

Samotná energie jde nahoru o 22 %

Podobně jako E.ON, také ČEZ upravuje svoji základní produktovou řadu, která v tomto případě nese název Elektřina na dobu neurčitou. Energie zdraží v distribučních sazbách D01d a D02d, kam patří většina domácností. (Těm, které elektřinou vytápějí nebo ohřívají vodu, cena stoupla už dříve.) Srovnejme, kolik stála samotná dodávka energie v průběhu času.

ObdobíKč/měsícKč/MWh
od 1.6.201869,001 280,00
od 1.1.201981,491 551,98
od 1.3.202089,001 889,00

Měsíční paušál tedy zdražuje o 9 %, cena samotné odebrané energie stoupá o 22 %. Přičtěme však ještě další náklady, především distribuční poplatky a daně. V modelovém příkladu potom zjistíme, že ČEZ od března 2020 naúčtuje odběrateli o 7,7 % více: Například běžná domácnost (se spotřebou 2,5 megawatthodiny, hlavním jističem 3×25 A, v sazbě D02d, na distribučním území společnosti ČEZ Distribuce) podle nových cen zaplatí 15 739 Kč/rok, což znamená zdražení o více než tisícovku.

ČEZ od března 2020 zvedá ceny, protože ještě předtím stouply na burze

Dominantní dodavatel patří většinově českému státu. Jeho mateřská společnost, ČEZ a.s. navíc provozuje řadu elektráren, například jaderné reaktory v Temelíně a Dukovanech. Takže čistě teoreticky může českého spotřebitele ochránit před celoevropským zdražováním. Prakticky však obchoduje na mezinárodních velkoobchodních trzích, kterým v konečném důsledku podléhají také naše domácnosti.

„Ceny elektřiny na burze se dlouho drží na velmi vysokých úrovních. Za tři roky stouply na více než dvojnásobek,“ vysvětluje březnovou změnu Roman Gazdík, tiskový mluvčí společnosti ČEZ. Tržní hodnoty elektrické energie se nyní drží nahoře „zejména kvůli emisním povolenkám, které jsou teď pětkrát dražší než před dvěma lety a tvoří polovinu ceny elektřiny“.

Producenti totiž podle evropské legislativy musejí buďto inovovat, aby do vzduchu nevypouštěli oxid uhličitý, anebo platit za exhalace tohoto skleníkového plynu. Mezitím však zdražují elektřinu svým zákazníkům, aby měli na nákup takzvaných emisních povolenek.

Kvůli zdražení lze odstoupit od smlouvy

Svého dodavatele jste pravděpodobně vybírali (také) podle ceny, kterou mu následně musíte platit za energii. Obvykle přece nakupujeme tak, abychom ušetřili, nebo aspoň neprodělali. Zdražením se mění situace, a proto podle energetického zákona (č. 458/2000 Sb.) můžete bezproblémově odstoupit od smlouvy. Pokud cena stoupne od 1. března 2020, existují dvě alternativy:

  1. Dodavatel vás nejpozději 31. ledna informuje, že zdražuje a vysvětlí vám, jaká díky tomu máte práva. V takovém případě smíte odstoupit od smlouvy nejpozději 20. února 2020.
  2. Dodavatel vás do 31. ledna neinformuje, že zdražuje, nebo vám přitom nevysvětlí vaše související práva. V takovém případě smíte odstoupit od smlouvy od 1. března do 31. května 2020.
Štítky: , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *