E.ON v roce 2020 zdražuje elektřinu. A vysvětluje důvody

Průměrná cena elektrické energie meziročně stoupla méně, než čekali pesimisté. Existují však výjimky, například E.ON v roce 2020 zdražuje razantněji.


14. 1. 2020

Autor

Velkoobchodní burzy míří nahoru, na dračku jdou taky emisní povolenky, a Česká republika navíc láme rekordy svojí spotřebou. Podle různých indicií tedy letos měla zdražovat elektřina – a její jednotková cena skutečně roste, byť pomaleji, než předpovídali někteří analytici. Za kilowatthodinu připlatíme dohromady zhruba 4,2 %, přičemž tuzemská inflace jinak kolísá kolem 3 %. Například společnost E.ON, která patří mezi dominantní evropské i české dodavatele, opět zdražuje teprve po Novém roce. Vloni přitvrdila začátkem února, potom ještě v listopadu… a laťku zase zvedá během letošního ledna.

Pokud vás dodavatel nejpozději 30. den před touto změnou neinformoval, že zdražuje, můžete bezproblémově odstoupit od smlouvy ještě 3 měsíce po této cenové úpravě.

Společnost E.ON v roce 2020 zdražuje elektřinu

Tarif Elektřina Klasik meziročně zdražil zhruba o 7 %

Konkrétní datum záleží na vašich domácích spotřebičích, přesněji na distribuční sazbě. Prostudujme základní ceníky, které nesou prozaické jméno Elektřina:

  • Naposledy od 20.11.2019 stouply ceny domácnostem, které elektrickou energií vytápějí nebo ohřívají vodu.
  • Naposledy od 10.1.2020 stouply ceny domácnostem, které elektrickou energií nevytápějí ani neohřívají vodu.

Vysoká spotřeba tedy zdražila ještě před Adventem, nízký odběr následoval teprve po Třech králích. „Úpravy ceníku Elektřina jsme na klienty začali postupně rolovat od listopadu loňského roku, k 10. lednu 2020 zvyšujeme cenu pouze v jednotarifu, a to o 273 Kč za MWh a stálý plat o 9 Kč měsíčně,“ upřesňuje Martina Slavíková, tisková mluvčí společnosti E.ON. Srovnejme tedy, kolik zaplatí za samotnou energii většinový odběratel (v sazbách D01d nebo D02d, kterým dodavatel říká „Klasik“).

ObdobíKč/měsícKč/MWh
od 1.1.2018581377
od 1.2.2019651622
od 10.1.2020741895

Přičtěme ještě další náklady, především distribuční poplatky a daně. V modelovém příkladu potom zjistíme, že E.ON v roce 2020 požaduje o 7,2 % více, nežli začátkem loňska: Například běžná domácnost (s roční spotřebou 2,5 megawatthodiny, hlavním jističem 3×25 A, v sazbě D02d, na distribučním území společnosti ČEZ Distribuce) za letošek zaplatí pravděpodobně 15 540 Kč, což znamená zdražení zhruba o tisícovku.

E.ON v roce 2020 nepředpokládá „žádné výrazné zlepšení“

Zatím počítáme v českých korunách, ale tržní hodnota samotné energie záleží především na globálních, anebo přinejmenším evropských velkoobchodních kontraktech. „Ceny, za které se na burze nakupuje elektřina na rok 2020, jsou vyšší než ty, za které se nakupovala na rok 2019, a to v průměru o více než 26 %. Ceny elektřiny na burzách se od roku 2016 vyšplhaly na více než dvojnásobek. Důvodem růstu cen energií na burzách jsou rostoucí ceny emisních povolenek a taky uhlí,“ pokračuje Martina Slavíková.

Společnost E.ON v roce 2020 předpovídá, že náklady (aspoň prozatím) neklesnou. „Situaci na burzách sledujeme a analyzujeme a negativní vývoj je zde dlouhodobý a nepředpokládáme v nejbližší době žádné výrazné zlepšení. Dlouhodobě nepříznivý vývoj ceny elektřiny na burzách nás nutí částečně promítnout tyto náklady i do koncových cen pro klienty,“ uzavírá Martina Slavíková.

Štítky: , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *