Cena plynu na burze eskaluje, držte si peněženky

Středoevropský velkoobchodní trh meziročně zdražil o 29 %. Cena plynu na burze ukazuje, o kolik korun stoupnou účty českým domácnostem, pokud budou pasivní. Aktivní a chytří spotřebitelé naopak v roce 2022 ušetří.


15. 6. 2021

Autor

Podvodníci koukají do křišťálové koule a na klientovu dlaň, nebo rozkládají na stůl karty, a přitom bohapustě spekulují o budoucnosti. Postupujme raději jako úspěšní a bohatí investoři (Warren Buffett či Bill Gates), kteří ze současných faktů vyvozují pravděpodobné důsledky. Kupříkladu na velkoobchodním trhu jsou uzavírány okamžité („spotové“) obchody, ale také dlouhodobé budoucí kontrakty („futures“). Takže cena plynu na burze naznačuje, jestli tato komodita v roce 2022 zdraží, nebo zlevní českým a moravským domácnostem.

Výhodnou smlouvu oslavte chutným přípitkem. Průměrná česká domácnost v příštím roce zaplatí
1 770 Kč/MWh,
některým však postačí
1 100 Kč/MWh,
přestože mají stejnou spotřebu. Zavčas totiž využily staré fixované ceny.

Dívka sedí a popíjí na plynovém sporáku

Energie meziročně zdražila o 29 %

Dnešní velkoobchodní trendy nahrávají těžařům, zatímco pro spotřebitele jsou spíše varovné. Schválně porovnejme, kolik stál samotný zemní plyn na letošek – a jaká cena vychází pro příští rok: Středoevropská burza, kterou organizuje vídeňská společnost Central European Gas Hub AG (CEGH), hlásí 29% zdražení. Vloni, od ledna do května, stála letošní dodávka průměrně 14,396 eur/MWh (pode tehdejšího směnného kurzu 378 Kč/MWh). Letos, ve stejných měsících, vycházel kontrakt pro rok 2022 na 18,626 eur/MWh (483 Kč/MWh).

Následující graf pochází z pražské energetické burzy PXE, která s rakouským partnerem spolupracuje.

Energetická burza PXE - CEGH, aktuální cena zemního plynu

Cena plynu na burze směřuje k vrcholu

Pohlédněme do pomyslného zpětného zrcátka ještě pozorněji, abychom získali větší nadčasový rozhled. Českomoravská komoditní burza Kladno (ČMKBK) na následujícím grafu ukazuje, že meziročně zažívá prudký cenový růst o 54 %! Roční dodávka, cílově určená pro maloodběratele, tam na konci loňského května stála 393 Kč/MWh – nyní přišla na 606 Kč/MWh).

Cena plynu na burze ČMKBK, červen 2021

Cena plynu na burze ovšem už byla výš, svého historického maxima dosáhla v září roku 2018, kdy transakce vylétly až na 741 Kč/MWh.

Domácnosti stále ještě mohou ušetřit

Koncový odběratel uhradí samotnou komoditu (energii), a navíc zaplatí obchodní marži svému dodavateli. Výslednou fakturu nafouknou ještě distribuční poplatky, dále přičtěme příspěvek pro státní akciovou společnost OTE a DPH (daň z přidané hodnoty). Suma sumárum, zkusme předpovědět, jaká bude finální maloobchodní cena zemního plynu v roce 2022: Pokud samotná energie zdraží stejně, jako na středoevropské burze a ostatní fakturační poplatky absorbují předpokládanou inflaci (2,4 %), celkový účet může meziročně stoupnout o 8 %. Průměrná domácnost potom připlatí 1 378 Kč/rok, respektive utratí 1 770 Kč/MWh.

Ale… Máte mnoho příležitostí, jak svoji útratu snížit. Nejlevnější dodavatelé využili toho, že ještě vloni byla burza dole, a zavčas tam uzavírali budoucí kontrakty. Nyní mají zajištěné laciné zásoby na celý rok 2022, nebo ještě déle. Proto dokážou celkovou koncovou cenu, včetně všech poplatků a daní, srazit pod 1 100 Kč/MWh! A někteří navíc nabízejí fixaci, takže zájemcům zemní plyn zlevní a dlouho nezdraží.

Štítky: , , , , ,