Cena plynu 2022: Bude nový plynovod, nebo válka?

Zemní plyn proudí do České republiky z Ruska, přes Baltské moře a Německo. Současnou přepravní kapacitu má zdvojnásobit paralelní podmořský plynovod, Nord Stream 2, který však zatím není využit. Mezitím přituhuje na rusko-ukrajinské hranici, a tomu odpovídá šílená velkoobchodní cena zemního plynu pro rok 2022. Porovnejme, jak reagují koncoví dodavatelé – E.ON, MND, Centropol a další.


14. 12. 2021

Autor

V Moskvě panuje jiný politický režim než v Berlíně nebo v Praze, ale přesto plánujeme dlouhodobou obchodní spolupráci. Svoje vytěžené a spálené uhlí chceme nahradit ruským zemním (fosilním) plynem. Proto na dně Baltského moře vznikly dva mohutné plynovodní systémy: Nord Stream 1 a 2. První už funguje, ke spokojenosti německých nebo českých spotřebitelů. Druhý je taky hotov, ale zatím čeká na zprovoznění.

Plánovaná spolupráce momentálně zadrhává kvůli právním a politickým otázkám. Evropská unie požaduje, aby distributor (provozovatel jakéhokoli plynovodu či elektrického vedení) byl oddělen od dodavatelů (prodejců samotné komodity), ale tuto podmínku nesplňuje Nord Stream 2. Severoatlantická aliance (NATO) mezitím obviňuje Ruskou federaci, že útočí na Ukrajinu a přesouvá další vojenské jednotky ke svojí západní hranici.

Import zemního plynu zpomaluje, takže se evropské zásobníky vyprazdňují: Vloni touto dobou byly plné z 81 %, nyní jsou využité jenom ze 62 %. Ruští představitelé naléhají, abychom přeskočili formality a okamžitě zprovoznili Nord Stream 2. Zároveň vyčítají Severoatlantické alianci, že operuje v Černém moři, chce přijmout Ukrajinu jako členskou zemi a přitom riskuje „rozsáhlý konflikt“

Geopolitické spory jsou zajímavé, ale jejich řešení závisí na mnoha faktorech.

Cena, kterou v roce 2022 zaplatíte za zemní plyn, záleží také na vás.

Využijte kalkulačku a uplatněte slevu!

Plynový sporák, modré plameny

Komodita zdražila na šestinásobek svojí loňské tržní hodnoty

Aktuální (spotová) cena zemního plynu meziročně stoupla o 540 % (na 2,719 Kč/kWh). Mnozí koncoví dodavatelé však mají uzavřené dlouhodobé burzovní kontrakty (futures), a proto nové tarify pro následující rok zdražily mírněji: průměrně o 99 % (na 1,948 Kč/kWh). Připočtěme distribuční poplatky, příspěvek pro státní akciovou společnost OTE a daně. Vyjde celková novoroční cena plynu 2022.

Složení ceny plynu 2022

Někteří alternativní dodavatelé zmizeli, jiní nadále brzdí inflaci

Plynovou krizi nepřežila obří skupina Bohemia Energy a skončila také hrstka dalších překupníků. Velká většina energetických společností však funguje dál, takže nadále máte na výběr. Nové odběratele nabírají tradiční obchodníci: innogy, Pražská plynárenská, E.ON a ČEZ. Slevu nabízejí také alternativní dodavatelé – Quantum, Gas International, eYello či SPP CZ.

průměrná cena plynu 2022

V grafu anticipujeme, jakou cenu zaplatí modelová tuzemská domácnost v novém roce. Zemním plynem ohřívá vodu a vytápí zateplený moderní rodinný dům, přičemž spotřebuje 10 000 kilowatthodin (10 megawatthodin). Průměrujeme distribuční regiony (GasNet, Pražská plynárenská Distribuce, EG.D). Výsledná cena plynu 2022 závisí zejména na vybraném dodavateli a tarifu.

Konfrontováni jsou nejvýznamnější tuzemští dodavatelé (nové ceníky, které jsou na jejich webech vystaveny jako první): Quantum (Fix 24), Gas International (Komplet Pro), eYello (Yello Joule s elektronickou fakturou), SPP CZ (Jistota na 3 roky), MND (Ceník Zima 23), Lama energy (Exclusive Plus), E.ON Energie (Komplet plyn Pro 36), Dobrá Energie (Klasik Bezpečí), innogy Energie (Optimal, 1. až 12. měsíc), Fonergy (Premium 22), Pražská energetika (PRE Plyn Start), ČEZ Prodej (Plyn na 1 rok v akci), Vemex Energie (Flexi), Centropol Energy (Fixně na 1 rok), Conte (Komfort 1 rok), Armex Energy (Plyn 12), TGC Energie (Fix 2022), Pražská plynárenská (Garance 1 rok), Elimon (Svěží 12) a Utylis Energie (Fix 36).

Experti předpovídají, jaká bude konečná cena plynu 2022

Doufejme, že se politici domluví, vojáci se vrátí do kasáren a posílíme mezinárodní spolupráci. Koneckonců, zemní plyn pomáhá Evropanům, aby nahradili pevná fosilní paliva – a export zároveň prospívá ruskému státnímu rozpočtu. Experti jsou spíše optimističtí, ačkoli zůstávají opatrní.

Hlavní ekonom společnosti ČEZ, Pavel Řežábek předpovídá, že zemní plyn pomůže teplárnám, až postupně skončí uhelné spalovny. Česká národní banka předpokládá, že energetické burzy výrazně klesnou na jaře 2022. Předseda Asociace nezávislých dodavatelů (ANDE) Tomáš Horyna očekává, že zemní plyn pravděpodobně zlevní ve 2. pololetí, ačkoli odkazuje na nejisté geopolitické vlivy.

Článek byl aktualizován 17. 12. 2021: Upřesnili jsme, podle jakého principu byly vybrány srovnávané ceníky, aby bylo jasnější, že pro všechny dodavatele platí stejná pravidla.

Chcete levnější plyn? Kalkulace na míru
Štítky: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *