Skupina Bohemia Energy končí. Co čeká zákazníky Comfort Energy, X Energie, 3E nebo Energie ČS?

Skupina Bohemia Energy oznámila, že ukončuje dodávky elektrické energie a zemního plynu. Svoje zákazníky opouštějí následující společnosti: Bohemia Energy entity, Comfort Energy, X Energie, Europe Easy Energy a Energie ČS. Dotčené domácnosti zůstávají připojené k distribučním soustavám, do 6 měsíců si však musejí vybrat nového dodavatele.


13. 10. 2021

Autor

Skupina Bohemia Energy nedávno svým zákazníkům sdělila, že poruší některé sliby a cenové garance. Navrhovala, aby za elektrickou energii a zemní plyn platili aktuální velkoobchodní cenu + obchodní marži. Nyní však na internetových stránkách svých společností oznamuje, že ukončuje dodávky obou komodit.

Hovoříme o následujících dodavatelích: Bohemia Energy entity s.r.o., Comfort Energy s.r.o., X Energie s.r.o., Europe Easy Energy a.s., Energie ČS a.s. a Slovakia Energy s.r.o. Do skupiny patří také Amper Market a.s., na jehož webu však momentálně (13. 10. 2021 v 17:00) žádné takové oznámení není.

Nastupuje dodavatel poslední instance, ale maximálně na 6 měsíců

Skupina Bohemia Energy opouští statisíce odběrných míst, které podle energetického zákona zachrání takzvaný dodavatel poslední instance. Jde o dominantního prodejce na daném distribučním území, jak ukážeme na mapách.

Elektřinu zajišťuje:

Distribuční soustava (území, regiony) elektřiny, noční proud

Zemní plyn zajišťuje:

Distribuční soustava (území, regiony), distributor plynu

Ale pozor! Odběratelé, kteří v posledních 12 měsících spotřebovali přes 630 megawatthodin (MWh) zemního plynu, tuto oporu v energetickém zákoně nemají a na dodavatele poslední instance spoléhat nemohou. Dočasnou jistou tedy získávají například běžné domácnosti. Dodavatel poslední instance musí svému novému odběrateli „neprodleně“ sdělit, kdy dochází ke změně a jakou cenu bude účtovat. Následuje provizorní nouzový režim, který potrvá maximálně 6 měsíců. Mezitím by si odběratel měl vybrat dlouhodobého dodavatele, a s ním uzavřít standardní smlouvu.

Skupina Bohemia Energy, včetně Comfort Energy, X Energie, Europe Easy Energy a Energie ČS, končí…

Stále existuje řada dodavatelů, kteří nadále prodávají elektřinu a zemní plyn. Svoje služby osiřelým odběratelům nabízejí kupříkladu Armex Energy a.s., Centropol Energy a.s., Dobrá Energie s.r.o., EP Energy Trading a.s., eYello CZ k.s., Lama energy a.s. nebo SPP CZ a.s.

„Bohemka“ na svých internetových stránkách odkazuje na MND a.s. (Moravské naftové doly) a bezDodavatele a.s. První jmenovaná společnost momentálně nepřijímá nové odběratele a druhou vlastní Robert Chmelař, který působí jako marketingový ředitel končící skupiny.

„Bohemku“ vedou Jiří Písařík a Hana Písaříková. Hlavní vlajková loď, Bohemia Energy entity byla dlouhodobě největším alternativním dodavatelem na českém energetickém trhu. Původně vydělávala na problematickém podomním prodeji. Postupně přebrala některé konkurenční dodavatele – Comfort Energy, X Energii, Europe Easy Energy, Amper Market a Energii ČS. Tato skupina zahrnuje také končícího slovenského dodavatele, Slovakia Energy. Zřejmě zavčas neuzavřela levné dlouhodobé burzovní kontrakty („fututes“) a spoléhala na aktuální cenu („spot“), která v posledních týdnech překonávala historické rekordy.

Štítky: , , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *