Energie A++ od Bohemia Energy: šance, nebo riziko?

Největší alternativní dodavatel elektrické energie a zemního plynu nedodrží garanci maximální ceny, kterou slíbil některým domácnostem. Dotčení odběratelé mohou v zákonných lhůtách bezplatně odstoupit od smlouvy. Zájemcům bude od 1. listopadu účtována aktuální velkoobchodní cena dané komodity, plus dodavatelská marže. Bohemia Energy tomuto modelu říká „Energie A++”.


4. 10. 2021

Autor

Velkoobchodní trhy denně kolísají, ale dlouhodobě spíše zdražují. Kupříkladu megawatthodina (MWh) elektrické energie, která byla zobchodovaná v roce 2012, stála kolem 54 eur. Letošní dodávky zlevnily na průměrných 44 eur. Ale kontrakty na příští rok opět rekordně zdražují, a v posledních dnech stojí přes 130 eur.

Jak vidíme, občas, mezi cenovými vzestupy nastanou laciné časy. Třeba když se rychle točí větrné elektrárny, Rusko povolí plynové kohoutky a ropné velmoci soupeří, kdo prodá větší objem „černého zlata”. Prozíraví překupníci (dodavatelé) proto průběžně čekají, až inflační tlaky opadnou. Teprve jakmile burza zlevní, uzavírají tam dlouhodobé kontrakty, aby domácnostem zajistili stabilní nízké ceny. Díky tomu mohou garantovat, že několik následujících měsíců nebo roků nezdraží.

Investor sleduje burzu přes počítač

Také Bohemia Energy entity s.r.o. nabízela dočasnou jistotu. Elektřinu prodávala pod uklidňujícími názvy: Ideál, Najisto, Be Relax, Servis… Například v produktové řadě Ideál 20-22a inzerovala jasné ceny: 1 511,29 Kč/MWh a 59,29 Kč/měsíc včetně DPH. Přitom slibovala, že energie nezdraží do 30. 6. 2022, nebo v jiných cenících ještě déle. Díky tomu získala nové zákazníky, kteří touží po zaručené úspoře a uvěřili nabídce „ideálního relaxu”.

Bohemia Energy, garance maximální ceny, Energie A++

Bohemia Energy mění smluvní podmínky od 1. 11. 2021

„Vloni jsem vystřídal dodavatele, takže teďka beru elektřinu od Bohemia Energy entity s.r.o. Cena byla původně fixovaná do 30. 6. 2022,” vzpomíná Pavel z Liberce. 29. 9. 2021 však od Bohemky dostal e-mail, ve kterém stojí: „Je nám to moc líto, ale současná situace nám nedává možnost zachovat garanci maximální ceny a musíme ji pozastavit.”

Podobný příběh vyprávějí další lidé. „Elektřinou ohřívám vodu a topím, což není levné. Věřil jsem, že mi Bohemka zajistí stabilní nízkou cenu minimálně do roku 2023,” navazuje Václav z Havlíčkova Brodu. Nyní však od alternativního dodavatele přišla smutná zpráva: „Nejsme schopni pro Vás nakupovat energie za podmínek, které jsme Vám slíbili.”

Bohemia Energy, e-mail, Energie A++

Bohemia Energy chce Pavla a Václava od 1. 11. 2021 převést na jiný ceník: Energie A++. Tam však neuvádí pevnou cenu každé spotřebované megawatthodiny, ani negarantuje, že po určitou dobu nezdraží. Zákazníkům naopak navrhuje, aby převzali tržní riziko.

Energie A++ znamená, že zaplatíte velkoobchodní cenu a marži

Zrekapitulujme, jaké smluvní podmínky plánuje Bohemia Energy od 1. 11. 2021. Energie A++ vás přijde na 3,15 Kč/den, pokud půjde o elektřinu. Odběratelé stejnojmenného plynu zaplatí 1,21 Kč/den, 2,42 Kč/den, nebo 4,84 Kč/den, pokud touto komoditou vaří (spotřebují maximálně 1,89 MWh/rok), ohřívají vodu (max. 7,56 MWh/rok), nebo topí. Pozor, většina ostatních dodavatelů používá jako jednotku pravidelného paušálu kalendářní měsíc.

Energie A++ dále znamená, že za svoji spotřebu zaplatíte aktuální velkoobchodní cenu dané komodity, a navíc 302,50 Kč/MWh. Takže vaše útrata záleží na momentálním počasí, na souběžné nabídce a poptávce, na politice ropných a plynových velmocí… Zkrátka jste odkázáni na vrtkavou burzu, která nyní rekordně zdražuje. Zatímco Bohemia Energy má podle těchto podmínek jistotu, že dostane svoji marži.

„Smlouvy s fixovanou cenou jsou schopné pokrýt běžné výkyvy trhu, ale nemohou být imunní vůči jakékoliv situaci. Ačkoli jsme do poslední chvíle doufali, že se nám podaří fixní ceny udržet, současný bezprecedentní vývoj na trhu s komoditami nám to neumožňuje,” vysvětluje Hana Novotná, tisková mluvčí Bohemia Energy.

Dotčení odběratelé smějí od Bohemky odejít

Pokud vám Bohemia Energy mění smluvní podmínky, můžete bezplatně odstoupit od smlouvy. Musíte však dodržet zákonnou lhůtu, přičemž existují následující možnosti:

  • Dodavatel vás nejpozději 2. 10. 2021 informoval, že vám mění smluvní podmínky a přitom vám vysvětlil, jaká díky tomu máte práva. V takovém případě smíte odstoupit od smlouvy nejpozději 22. 10. 2021.
  • Dodavatel vás nejpozději 2. 10. 2021 neinformoval, že vám mění smluvní podmínky, nebo vám přitom nevysvětlil vaše související práva. V takovém případě smíte odstoupit od smlouvy do 31. 1. 2022.
Štítky: , , , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *