• Autor
  Příspěvky
  • #2299 Odpovědět

   Věra
   Host (Guest)

   dobrý den.Mám dotaz.Vloni chodil prodejce elektriky a přemlouval na levnou elektriku pro e/energické centrum.Do té doby jsme byly u e-on.Smlouva je napsaná na 3 roky.Měsíční zálohy jsme platily 1130kč jak u e-onu,tak do konce prosince i u energetic.centra.Koncem prosince nám přišel rozpis na měsíční zálohy,kde už nám navýšily na 1230kč,tedy o 100kč více.Chtěla jsem se zeptat zda můžeme od smlouvy odstoupit,jelikož e-on,rwe i jiné jsou levnější.A hlavně jak postupovat,abychom nemusely platit nějaké penále.Děkuji.

   • #2302 Odpovědět

    Jenda
    Host (Guest)

    Napřed se podívejte na smlouvu, jakou produktovou řadu máte , je jich asi 5 a skoro všechny jsou vůbec nejdražší na trhu.

    Pak si nalezněte jejich stránky, vlezte do ceníků a pro svůj tarif (D02d,  D25d atd.) naleznětě, porovnání ceníku na rok 2012 a na rok 2011, za zdražovali.

    (všechny potřebné údaje naleznete ve smlouvě nebo vyúčtování)

    Přesvěčte se, zda jste minimálně  30 dnů před zražení  nedostala mail nebo doporučený dopis, že budou zdražovat a současně s upozorněním, že můžete v případě nesouhlasu se zdražením odstoupit.

    Pokud ceny zvýšili a Vás neupozornili, tak můžete odstoupit o smlouvy až do 3 měsíců po datu platnosti nových cen, tedy až do 31.3.

    Postup i vzory odstoupení  od smlouvy naleznete na mých stránkách.

    Jenda

    • #2308 Odpovědět

     věra
     Host (Guest)

     Děkuji za odpověd,prošla jsem lonskou fakturu-mám jen od e-on a to od 01.02.2011 do 31.08.2011 kde byly měsíční zálohy 1130kč.V pohodě jsme se do toho vlezly.Jo máme D02d(jistič1*25)Jinak roční spotřeba 2200MWh.Dopis od Energet.centra přišel-čtu tady-rádi bychom upozornili,že od 1.1 2012dochází ke změně výše záloh.táto změna je způsobena nárůstem cen ener.a dalších služeb.nejde tedy o plošné zvyšování.Nato přišel dopis na předpis záloh.plateb.Jest-li souhlasíme nebo né žádný dotaz.Jen se zeptám,zda máte nějaké zkušenosti s Amper Home Basic24 kde podle výpočtu by se dalo zhruba o 1000-1300kč ušetřit.Děkuji.

     • #2309 Odpovědět

      Jenda
      Host (Guest)

      Dobrý večer, zkušenosti z Amper Marketu nemá asi nikdo, protože jsou na trhu déle než půl roku. Ale podle ohlasů lidí, co s nimi komunikovali a přestoupili k nim, tak byli vstřícní.

      Co se týče obchodních podmínek, můžete být klidná, když zdraží, tak máte možnost vždy odejít, ale zavazují se, že během roku nebudou zdražovat.

      Jediné co mne na ně trochu mrzí je to, že nevracejí zálohy, ale započítájí je do dalšího období, není problém třeba se s nimi dohodnout, že třeba 2 zálohy nebudete platit .

      Odstoupení si budete muset zařídit sama, to oni nedělají. Ale to obnáší jenom napsat a poslat odsoupení, nic víc.

      To co píšete o oznámení o zvýšení záloh není oznámení o zvýšení ceny.

      Jenda

      • #2314 Odpovědět

       Jakub weidl
       Host (Guest)

       Bohužel nemáte pravdu pokud se mění ceník u smlouvy starší roku 2012 1.1.2012 nemá každá firma a už vůbec ne-e energetické centrum možnost odstoupení od smlouvy zcela zdarma za každý jeden mwh se platí speciélně u čec 1000,-kč. Od prvního první 2012 musí mít každý alternativní dodaatel tzv. bod o odstoupení v případě změny ceníku. Je zde lhůta kdy musí klient oznámit kdy chce odstoupit a má na to stanovenou lhůtu podle obchodních podmínek. Od 1.1.2012 je tento bod povině zanášen do každé smlouvy. U starších tomu tak není. ale je zde tzv klička kterou schválil e.r.u. klient má nárok na to aby změnil dodavatele každý půlrok zda se toto vztahuje na starší smlouvy nevím jelikož s tím nemám zkušenosti.

       • #2317 Odpovědět

        Jenda
        Host (Guest)

        Bohužel pravdu nemáte Vy. Každý zákazník energetických společností má právo odstoupit od smlouvy do třech měsíců od data platnosti nových cen, respektiva do 10 dnů před platností nových cen nebo podmínek. Je úplně jedno, jaké mají obchodní podmínky. Platí zákon a musí ho dodržovat všichni.

        Odsotupení nesmí být spojeno se žádnou finanční náhradou, sankcí.

        Zákazník může měnit dodavatele kolikrát to stihne, třeba 10 krát za rok. Předpis, který to upravoval již 6 let neplatí.

        Jenda

        • #2430 Odpovědět

         Alena Svítilová
         Host (Guest)

         Pro Jendu

         Vaše slova o možnosti odstoupení mně zní jak rajská hudba.Změnili jsme totiž dodavatele na X energie a zatím netuším,zda budeme spokojeni či ne.

         Pokud to ovšem byl chybný krok,ráda bych pro případnou nutnost dodavatele změnit  věděla,o jaký paragraf se možnost tak jednoduchého odstoupení opírá.Ve smlouvě je to totiž definované jako možné,ale ne jednoduše a až po dvou ĺetech.Moc děkuji za odpověď. A.S.

         • #2434 Odpovědět

          Jenda
          Host (Guest)

          Dobrý den,

          právo na odstoupení máte  v Energetickém zákonu č. 458/2000 Sb. ve smyslu pozdějších znění (zák. č. 211/2011 par. 11 a.)

          cituji:

          3. Zvýší-li držitel licence na obchod s elektřinou, obchod s plynem, výrobu elektřiny nebo výrobu plynu cenu za dodávku elektřiny nebo plynu nebo změní-li jiné smluvní podmínky, je zákazník oprávněn bez uvedení důvodu odstoupit od smlouvy do 3 měsíců od data zvýšení ceny nebo změny jiných smluvních podmínek. To neplatí, pokud držitel licence oznámí zákazníkovi zvýšení ceny nebo změnu jiných smluvních podmínek nejpozději 30 dnů přede dnem jejich účinnosti a současně zákazníka poučí o jeho právu na odstoupení od smlouvy. V takovém případě je zákazník oprávněn bez uvedení důvodu odstoupit od smlouvy nejpozději 10 dnů přede dnem zvýšení ceny nebo změny jiných smluvních podmínek. 

           I před účinností tohoto zákona to bylo možné, protože podobné ustanovaní je v Občanském zákoníku.

          Jenda

  • #2223 Odpovědět

   Jakub
   Host (Guest)

   čtete noviny? a koupil jste si někdo v minulém týdnu deník blesk? bylo tam srovnání pro Prahu. Nejlevnější alternativní dodavatel na elektřinu v Praze je společnost x-energie. neexistují zde žádné aktivační poplatky jako u jiných společností a ani pojištění od axy jako u energetického centra. Je sice pravdou že smlouva se uzavíra na dobu dvou let? pokud není sjednáno jinak? ale cv případě že dodavatel zdraží a vy s tím nebudete souhlasit? můžete zcela zdarma od smlouvy odstoupit! Tohle vám nenabídne žádná firma. Na českém trhu. A proto doporučuji společnost xenergie. Jsou solidní a aspoň vám vemou telefon když už jim voláte. Ne-e jako třeba na čezu kde platíte za čekání a někdy trvá přepojení na operátora i hodinu. Navíc je to číslo 840! V naší zemi se už platí i za čekání! někde.. pěkný den WEIDL

  • #2144 Odpovědět

   Vaclav
   Host (Guest)

   Vyplati se to nejen u RD ale i u bytu. Jde o tisice korun za rok.

   Blizsi srovnani napr. zde: http://www.mesec.cz/clanky/srovnani-ceny-plynu-ve-ctvrtem-ctvrtleti-2011/

   Jen si krome pripadneho noveho zvyseni ceny (duvod rychle vypovedi) pohlidejte jeste i spravny odecet plyno/elektro-meru v dobe zmeny.

   • #2146 Odpovědět

    Bohuš
    Host (Guest)

    Tím odkazem mi jen potvrzujete mou domněnku, např.

    „E.ON původně tvrdil, že ceny ve 4. čtvrtletí měnit nebude, avšak nakonec ohlásil zdražení, a to v průměru o 3,5 %“

    A další dodavatelé jen přetahují na chvíli ovečky od dominantního poskytovatele. Záleží na tom, jak chytře a dobře nákupčí v určitou dobu na burze nebo jiným způsobem nakoupili danou komoditu. Ale ne vždy se to podaří, viz  dříve RWE.

    Chcete říct, že v případě zvýšení ceny mohu odstoupit okamžitě bez tříměsíční výpovědi? To se mi moc nezdá. Rád bych to měl nějak podložené. Děkuji.

    • #2147 Odpovědět

     RamonCosta
     Host (Guest)

     Pokud Vám stačí příslušný paragraf ze zákona, kdy při zdražení cen dodavatele plynu můžete odstoupit od smlouvy v kratší lhůtě než 3 měsíce, tak tady to je: § 11a zákona č. 211/2011 Sb., v platném znění.

     • #2160 Odpovědět

      Bohuš
      Host (Guest)

      Děkuji Vám za link, přesvědčil jste mě.  Howgh

  • #1324 Odpovědět

   Bohuš
   Host (Guest)

   Má vůbec cenu přecházet k jinému dodavateli? Myslím že je to sázka do loterie. Velcí hráči na trhu ( spolehliví) mají smlouvy na dobu určitou, takže co byli nyní levní, budou za pár měsíců v průměru, případně pokud se na ně nachytá dostatek lidí, pak si tyto společnosti budou předešlé nízké ceny kompenzovat větším zdražením než ostatní. Navíc tomu nahrává dlouhá výpovědní lhůta. Co platilo nyní, může být po novém roce úplně jinak a to bych byl ještě na začátku výpovědní lhůty. Co vy na to, co jste se už chytli na reklamu, že ušetříte tisíce?

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
Odpovědět na: Má to vůbec cenu?

<a href="" title="" rel="" target=""> <blockquote cite=""> <code> <pre class=""> <em> <strong> <del datetime="" cite=""> <ins datetime="" cite=""> <ul> <ol start=""> <li> <img src="" border="" alt="" height="" width="">