• Autor
  Příspěvky
  • #3906 Odpovědět

   Kamila Hamalcikova
   Host (Guest)

   Dobrý den, paní Zdráhalová,

   Začnu od konce. Výpočet ceny energií v naší kalkulačce zahrnuje poplatky i daně. Výjimkou je pouze aktivační poplatek, který uplatňují někteří dodavatelé. Ale pokud je nutné počítat navíc ještě s tímto poplatkem, jsou ceny energií v kalkulačce označeny hvězdičkou.

   Pokud se rozhodnete změnit dodavatele plynu, stačí kontaktovat nového dodavatele a ten veškerou administrativu vyřídí za Vás, když mu k tomu dáte plnou moc. Více o postupu při změně dodavatele najdete zde.

   Možnosti odstoupit od smlouvy se spol. Bohemia Energy se věnuje článek zde. (Předpokládám, že máte produkt Garance). V případě změny cen k 1.6.2013 bylo tedy možné odstoupit do 22.5.2013. Další možností je předčasně odstoupit po dohodě s Bohemia Energy. Nicméně to je spojeno s docela vysokými poplatky (více zde).

   • #3908 Odpovědět

    Srix
    Host (Guest)

    Paní Hamalčíková: Energetický zákon v současném znění § 28 odst. 1/e pro e.e. a § 62 odst. 1/b neumožňuje výběr aktivačních poplatků. Pochybuji, že by si kterýkoliv dodavatel v současnosti dovolil toto praktikovat, přestože logicky používá Smlouvy před novelizací energetického z.

    Zajímavěší mohou být poplatky za hlídání ceny trhu etc… ty však nemají s aktivačními poplatky nic společného.

    Srix

    </pre>

    • #3910 Odpovědět

     Kamila Hamalcikova
     Host (Guest)

     Dobrý den, 

     Dovolte mi upřesnit svou předchozí odpověď, záleží totiž na tom, co si představujete pod pojmem aktivační poplatek. V paragrafech Energetického zákona, na které odkazujete, je řečeno, že: „Zákazník má právo na volbu a bezplatnou změnu dodavatele plynu“ a „Zákazník má právo na bezplatnou volbu a změnu dodavatele elektřiny.“

     Nicméně, v obchodních podmínkách dodavatelů, kteří si aktivační nebo také registračí poplatky účtují, jsou tyto poplatky definovány jako „poplatky za zprostředkování smlouvy (např: u spol.  Comfort Energy). Nejde tedy o platbu za změnu dodavatele.

     Stejný záver se můžete dočíst také a stránkách Energetického regulačního úřadu:

     „Změna dodavatele elektřiny je v souladu s energetickým zákonem a evropskými směrnicemi poskytována zdarma a dodavatelé nejsou oprávněni za provedení této změny účtovat žádné poplatky. Nicméně v praxi se lze setkat se situací, kdy v rámci nově uzavírané smlouvy nabízené zákazníkovi formou podomního prodeje si dodavatel elektřiny stanoví určitý aktivační poplatek jako odměnu podomnímu obchodníkovi. Tento poplatek však se změnou dodavatele nesouvisí. Jelikož tento poplatek není zákazníkovi účtován pokud navštíví v prodejním místě obchodníka sám o vlastní vůli, není takový poplatek v rozporu s platnou legislativou.“ 

  • #1615 Odpovědět

   Iva Zdráhalová
   Host (Guest)

   Dobrý den

   Mám smlouvu s Bohemia energy na dodávku plynu s garancí nejnižší ceny na dva roky, která mi končí 10.8.2014. Jde přejít k E.ONu bez pokuty když nyní změnily ceny nebo musím počkat na konec smlouvy? Musím poslat výpověď smlouvy já nebo to vše vyřídí nový dodavatel? A Vámi uvedený výpočet je konečná cena s poplatky a daní?

   Předem děkuji za odpověď.

    

Aktuálně je na stránce zobrazeno 1 vlákno odpovědi
Odpovědět na: Přechod bez pokuty

<a href="" title="" rel="" target=""> <blockquote cite=""> <code> <pre class=""> <em> <strong> <del datetime="" cite=""> <ins datetime="" cite=""> <ul> <ol start=""> <li> <img src="" border="" alt="" height="" width="">