• Autor
  Příspěvky
  • #2108 Odpovědět

   JINDRA
   Host (Guest)

   Dobrý den.Nabitku od RWE Benefit jsem již obdržel podruhe.Nevěřim smlouvám ktere jsou uzavirany na dobu určitou.Citim vtom nějaky podraz. Asi zustanu věrny dosavadni smlouvě.

   • #2131 Odpovědět

    ne?
    Host (Guest)

    Ha ha opetovne zdrazeni plynu

   • #2129 Odpovědět

    martin
    Host (Guest)

    Koukám do té tabulky

    http://www.rwe.cz/cs/media/Ceniky-plyn-formulare-ke-stazeni/011111_JMP_Cenik_ZP_Benefit.pdf?jis=20111122104430

    Protopím v rozmezí 30-35KWh/rok  tam je cena 1.31,-s DPH

    ale potom je tam ještě „součet stalým měsíčních platů“.

    CO to je? To jsou polatky které je potřeba připočítat k ceně za odebraný plyn?

    • #2130 Odpovědět

     Martin
     Host (Guest)

     Tak jsem nevydržel a zavolal na RWE. Teď se podržte.

     Protopím 34,75MWh za rok. To je podle kalkulačky tady na webu u RWE 50.805,-korun.

     S nabízeným tarifem BENEFIT jsem na 1,31,-kč za KWh.

     To je 34750 x 1,31= 45.522,- za rok + k tomu měsíční poplatky 340,- x 12 měsíců.

     Dohromady to dělá 49.602,- korun.

     No to je sleva.  Defakto se člověk jenom upíše a ušetří prd.

  • #2059 Odpovědět

   Roman
   Host (Guest)

   Běžte s celým RWE Benefit do řiti. Naopak je třeba změnit dodavatele a ne se přeci upsat na dva roky tomu nedražšímu vůbec.

  • #1970 Odpovědět

   Bohouš
   Host (Guest)

   Dobrý den. Také jsem dnes dostal podobný dopis. Tak jsem vzal kalkulačku a začal počítat. Podle přiloženého ceníku by podepsáním smlouvy  došlo u naší spotřeby cca 1900  m3 k okamžitému nárůstu ceny o 35%.

   • #1972 Odpovědět

    Jindra
    Host (Guest)

    Vážená RWE kdo bude hlídat 20den před ukončení trvání smlovy?kdo bude sledovat vydání nových ceníků v dostatečném předstihu před 20 dnem před ukončením smlouvy? zásadně nesouhlasím s pokutou za předčasné ukončení odběru a předčasné ukončení smlouvy (umrtí,prodej nemovitosti a pod.Na základě předchozích článků dodatek nepotvrzuji. Ať jde RWE taky s cenou dolů.U ZČE ENERGY mi vychází plyn levNější za rok asi o 379,-Kč, vyplatí se změnit obchodníka ?……

    • #2005 Odpovědět

     jaroslav
     Host (Guest)

     není nic jednoduššího než si to datum napsat do kalendáře..je to rozhodně snažší než hledat nějakého pofidérního dodavatele který má sídlo ve vybydleném domě

     • #2006 Odpovědět

      Jenda
      Host (Guest)

      Celkem v duchu RWE, myslím, že ti co nejsou u RWE budou na tom pořád líp než Jaroslav, Jaroslav si to již dávno zaplatil a ještě pořádně zaplatí, ale když se mu to líbí, tak prosím.

      Nedělejte z RWE  vola, který neumí počítat, má to pěkně spočítané, aby na tom neprodělal.

      Pane Jaroslave, pokud jsem Vás urazil, tak se omlouvám. Jen pro kontrolu si uložím nabízenou cenu s cenou od mého dodavatele Elimon, uvidíme, kdo na tom bude líp.

      Jenda

      • #2007 Odpovědět

       Jenda
       Host (Guest)

       pro srovnání, já mám MWH za 742 Kč po výrazném zářijovém zdražení. Jakou cenu máte Vy fixovanou u RWE nebylo to náhodou 930.

       Protože jsem zvyklý na určitou úroveń služeb a Vím že z RWE to je neporovnatelné. Tak hluboko bych nikdy nechtěl klesnout. Jsem velmi náročný zákazník a mizerné zboží neberu, nemyslím tím cenu, ale služby.

       Jenda

       • #2008 Odpovědět

        Lojza
        Host (Guest)

        Dobrý večer,i já jsem byl osloven RWE k fixaci, ale ty dva roky se mě zdáli moc,po dnešním oznámení o zdražení o 5.2% mě docela zatuhlo protože v srpnu jsem dostal vyúčtování s nedoplatkem 9000,-kč ihned mě zvedli zálohu z 1480,- na 2750,-kč.Zřejmě zkusím jiného dodavatele jen doufám,že nebudu mít nějaké problémy pro info chalupu mám komplet na plyn a spotřebu 19,5Mwh PA kraj.Poraďte Honzo nezávazně dodavatele.Dík.

        • #2009 Odpovědět

         Jenda
         Host (Guest)

         Zdravím, Lojzo.

         Od 18.8. vstoupil v platnost nový energetický zákon, který zlepšuje významným způsobem postavení zákazníka. Díky němu, můžete velmi snadno měnit dodavatele, když Váš dodavatel zvýší cenu, nebo obchodní podmínky.

         Dále je zde ochrana zákazníka v případě krachu dodavatele ( určitě ne RWE ale malého alternativního dodavatele). V případě krachu by Vás operátor trhu přepnul na dodavatele poslední instance a tím je u Vás RWE. Je ale potřeba si zvolit co nejmenší zálohy, tak abyste neměl přeplatky, ale abyste doplácel. V případě krachu je lepší, abyste dlužil Vy a ne oni Vám.U většiny solidních dodavatelů se lze takto domluvit.  Je potřeba , abyste požadoval případné přeplatky vracet a ne započítavat a poslední věcí je uzavírat smlouvu na NEURČITO, protože pak můžete odejít kdykoliv, kdy Vás napadne.

         Od 1.9. Energetický regulační úřad zveřejnil „Výkladové stanovisko“ ke zveřejňování změny cen nebo obchodních podmínek.  Tím stanovil způsob zveřejňování změny cen a to adresně což znamená doporučeným dopisem nebo emailem s potvrzením příjmu.

         Pokud RWE dnes zveřejnil, že od 1.11. zdražuje měl byste nejpozději zítra dostat zprávu, že zdražuje a že máte právo odstoupit.  Pokud tak neučiní, tak pak máte právo odstoupit  až do 3 měsíců od data zdražení.

         Postup:

         Počkám tak do středy, kdy snad už zde budou v kalkulátoru všichni dodavatelé, dosadím si údaje a vyberu si nejlevnějšího dodavatele. Když Vám pak dodavatel oznámí, že musí zdražovat , tak napíšete odstoupení a současně si vyberu jiného nejlevnějšího dodavatele. Měnit dodavate můžete 1 x za půl roku. Tímto způsobem určitě ušetříte a je to jen chvilka práce.

         Co se týče doporučení, tak mým dodavatelem je Elimon a.s. protože:

         – je to malá firma, kde voláte s konkrétní osobou nikoliv s anonymní infolinkou

         – jsou velmi ochotní  a kdyby byl nějaký problém, tak by jej okamžitě řešili

         – nemusíte se k něčemu zavazovat, můžete si stanovit výši záloh a způsob vracení přeplatků

         -  dlouhodobě patří k nejlevnějším ve všech oblastech.

         – je na trhu již od roku 2005, neuplatňuje prodej prostřednictvím najatých dealerů, svojí strategii mají zaměřenou na perfektní služby a nízké ceny.

         Ještě bych mohl doporučit 3E, ale jen na základě  dnes studovaných obchodních podmínek, kteří mají podobnou filozofii.

         V součané době ale můžete zvolit koholiv nejlevněšího, protože víte, že když zdraží, tak si můžete jednoduše jiného, ikdyž máte smlouvu na určito na 10 let a smlouva je plná sankcí. Odstoupení z důvodu nesouhlasu s cenou je zdarma.

         Odstoupení od smlouvy lze napsat podle odkazu:

         ¨www.energy.php5.cz nebo na požádání to zařídí nový dodavatel, když ho o to požádáte, je to zdarma.

         Jenda

         • #2010 Odpovědět

          LIVINGDEAD
          Host (Guest)

           Vážený pane Lojzo, 

          než změníte dodavatele, doporučuji si přečíst obchodní podmínky společnosti, kterou si zvolíte. A to podrobně. Obchodník má povinnost Vám zajistit z důvodu poruchy výměnu plynoměru, přezkoušení plynoměru, plombování, vystavit opravnou fakturu na základě vyžádaného odečtu distribuce apod. Přísahám Vám, že obchodníci s tím nemají zkušenosti, operátoři menších společností nejsou proškoleni a zcela nevědí co mají dělat. Zákazníka odkazují na distributora RWE/EON. Ten je odkazuje na svého obchodníka a nastává začarovaný kruh. Jak již jsem psal minule pan JENDA pouze čte stanoviska, ale PRAXE JE ÚPLNĚ JINÁ!  pokud by např. nastala krize, jako v předchozím období, jste si jistý, že Vám neznámá společnost ELIMON zajistí dodávku zemního plynu? A s tím dodavatelem poslední instance to není tak jednoduché, je potřeba aby pan Jenda sundal růžové brýle!

          • #2134 Odpovědět

           nána
           Host (Guest)

           Jo a dopadnete jako já,6. 4. jsem u rwe rušila smlouvu z duvodu převod bytu na jiného majitele.Nedovolili mi to,protože nový majitel šel k čez,v srpnu mi vyhrožovali milionovou pokutou a trestem za neoprávněný odběr,operátor mi řek že odebírám a měla jsem si vzít plyn sebou,na samotu.Ted to uznaliže končím ale stále mi tvrdí že odebírám na bývalé adrese,ale u čezu a neají jinou adresu aby mi zaslali vyučtování a tak mi poslali pokutu a fakturu s upomínkou.Faktura je překročena o 134m,než při odpočtu při předávání bytu(podotýkám že nový majitel musí odtočit ještě 79m,než dosáhne jejich výpočtu. A to mám za to že jsem byla jejich bezproblémový zákazník 25 let,at žije rwe

          • #2012 Odpovědět

           Jenda
           Host (Guest)

           Obchodní podmínky po přijetí novelizace energetického zákona mají již druhořadý význam.  Protože ať obchodníci mají jakokoliv vysoké sankce za nedodržení obchodních podmínek, tak MUSÍ UMOŽNIT ZÁKAZNÍKOVI ODSTOUPIT OD SMLOUVY, KDYŽ NEBUDE SOUHLASIT SE ZVÝŠENÍM CENY. To je ZDARMA.

           Distribuční společnosti mají se zákona povinnost se o své zákazníky starat. Je to stejné jako se silnicí. Dopravu z Prahy do Brna provozují různé autobusové společnosti (ČSAD  Hodonín, Student Agency a jiné). Ale o silnici se starají správy silnic.  Ješte neznám případ, že by správa silnic odmítla opravit silnici, protože tam jezdí ČSAD Hodonín. Nebo soused má smlouvu s RWE a já s Elimonem, když se mi porouchá plynoměr tak zavolám na dispečink RWE distribuce (VČP) a budu požadovat opravu tak jako soused. Protože platím RWE stejně jako soused, tak nevím, proč bych měl mít jiné služby. Kdyby se to stalo, jakož se to nikdy nikomu nestalo, tak je potřeba obrátit se na Energetický regulační úřad se stížností.  

           Ce se týče krize a krachu Elimonu, tak uznávám, že je zde větší riziko než u RWE. Ale v tom případě by buď Elimon vyhlásil bankrot a pak by operátor trhu Vás automaticky přepojil  na dodavatele poslední instance což by byl RWE. Zákazník by to poznal tak, že by mu z RWE zavolali a požádali jej, aby přečetl poslední stav plynoměru.  Nebo by Elimon přestal dodávat operátoru podklady o nakoupeném plynu (nikdo by mu neprodal plyn, protože by nebyl schopen platit) a pak by jej operátor (OTE) sám odpojil a Vás přepojil na RWE.

           Proto je potřeba při jednání s alternativním dodavateli požadovat:

           smlouvu na NEURČITO  – můžete odejít kdykoliv, ne pouze při zdražení

           platit menší zálohy nebo jenom to co spotřebujete (3E) to umozňují, tak aby v případě krachu Vy jste dlužil jim a ne oni Vám, z nich by peníze asi už nikdo nikdy nedostal v případě krachu.

           požadovat vracení přeplatků, nikoli jejich započítávaní

           platit bankovním převodem, nikoliv SIPEM , SIPO je už zpoplatněno a dodavatel může disponovat s Vaším účtem jak chce, kdyý si nedáte limit výběru.

           Přes všechno to myslím že se vyplatí změnit dodavatele. U rodiného domku může být úspora proti RWE i 20.000 Kč za dva roky a servis u některých dodavatelů je na nesrovnatelně vyšší úrovni.

           Změna dodavatele trvá tak necelou hodinu i s dodáním smlouvy na poštu.

           Jenda

           • #2013 Odpovědět

            LIVINGDEAD
            Host (Guest)

            Pane Jendo,

            když budete mít únik plynu, zavoláte na poruchovou linku distribuce 1239.

            Co když ale budete mít zaseknuté počítadlo na plynoměru? Nebo když bude plynoměr vydávat hlasitý zvuk? Kam zavoláte? Na poruchovou linku? Ta Vám sdělí, že pokud není únik plynu, abyste kontaktoval svého obchodníka.

            Zavoláte na linku RWE? 840113355? Tato linka je obchodníka RWE. Takže Vás odkážeme na Vašeho obchodníka Elimon.

            Jsem opravdu zvědavý, na jakou linku distribuce zavoláte? 🙂

            Uvádíte na dispečink RWE distribuce (VČP). Rád bych viděl to telefonní číslo :-) 

            Pokud myslíte, že se dovoláte na telefonní číslo VČP NET společnosti, uvedené na netu, tak se akorát dovoláte paní sekretářce. Myslíte si, že Vám zajistí opravu plynoměru.

            Obchodníci a distribuce mají komunikační kanály. Proto vždy obchodník musí zajistit s distribucí servisní zakázku a výměnu plynoměru.

            Co se týče bankrotu společnosti a automatické naběhnutí poslední instance. Nezapomínejte, že zákazník uzavírá 2 smlouvy, jednu s obchodem a jednu s distribucí. Když zákazník změní dodavatele, uzavírá se také nová smlouva s distribucí. Než se vyřeší všechny zálažitosti, schválení rezervace kapacity apod. zákazník bude mít NOP Neoprávněný odběr.

            LIVINGDEAD

           • #2014 Odpovědět

            Jenda
            Host (Guest)

            PaneLivingdead,

            když se nedovolám tam, tak se dovolám jinám. To přeci není důvod k tomu, abych za celý život nemohl změnit dodavatele. Proč jsou energetické zákony?

            Je pravda, že jsem nikdy neměl špatné zkušenosti. Vlastně měl, ne s ČEZem, tam přijel jejich pracovník opsal si číslo a to bylo vše. RWE zavolali ať jim odečtu stav plynoměru  tak jsem ho na počkání odečetl a sdělil. Za čtvrt hodiny volal někdo z RWE, že mám neopávněný odběr. Tak jsem volal do Elimonu a za čtvt hodiny mě volali zpět, že je to všechno v pořádku. Mezitím jsem volal na OTE a.s., na koho je napsané moje odběrné místo, potvrdili že na Elimon. Co k tomu říct, zdá se mi, že jsou RWE oragantní a líní, tak si službu zákazníkům nepředstavuji. Já se snažím respektovat zákon a požaduji to i od RWE a nejsem zvědavý na jejich jednání.

            Co se týče Dodavatele poslední instance , to je institut pro to, aby zákazník nebyl bez plynu po dobu než si najde nového dodavatele a než se vyřídí všechny papíry. Naštěstí to vyřizuje OTE, jak čtu, kdyby to vyřizoval RWE, tak by to teda dopadlo. Zákazník žádný neoprávněný odběr nebude mít, to je ze zákona, nestrašte lidi. 

            Jenda

              Bohužel je zatím  velmi málo případů nebo ještě nebyl žádný, kdy by byl použit.

           • #2018 Odpovědět

            LIVINGDEAD
            Host (Guest)

             Vidíte….

            Sám nevíte, jak zajistit opravu plynoměru a kde zavolat, když máte jiného distributora a jiného obchodníka……

            LIVINGDEAD

           • #2021 Odpovědět

            ach jo
            Host (Guest)

            porucha plynoměru spadá do kompetence distributora, takže budu volat na poruchovou linku. s klidem oznámím, že jsou zaseknutá kolečka a protože si čtu smlouvy, tak to přesně podle jejich požadavků nahlašuji. a je jenom na nich, za jak dlouho ten vadný elektroměr přijedou vyměnit. neboť plynoměr je posledním dílem distribuční soustavy a s ním nikdo jiný (kromě distributora) nesmí manipulovat – jinak za to hrozí pěknej flastr

           • #2027 Odpovědět

            jaroslav
            Host (Guest)

            kéž by se zasekla kolečka..určitě bych to nahlásil až za měsíc po tom co bych to zjistil :-)) ..jinak pánové řešíte tu cenu plynu,jako kdyby jste financovali provoz hotelu o pěti stech lůžkách..tam se asi vyplatí uvažovat i o padesátníku na kubíku…já vytápím domek o dvou bytech 2+1  a  3+1 a protopíme a provaříme 30 tis ročně +/- dva tísíce …. má cenu řešit  patnáct stovek úspory přecházením k jinému dodavateli a mít s tím plno starostí a riskovat nepříjemnosti?? Letos například jsem ještě nezatopil protože je teplý podzim,loni už jsem topil už začátkem září….a už je tu rozdíl minimálně 2 tisíce..bude delší zima a je to zas nazpět,bude kratší vrátí mě dva tisíce…spálím ve druhém kotli spustu odpadového dřeva z likvidace haraburdí a ušetřím tři čtyři tisíce za sezonu… myslím že jste na tom u všech dodavatelů s cenou přibližně( v rozpětí zmíněných patnácti stovek) nastejno,ne však se solidností a jistotou slušného obchodníka….stejně jde cena pořád nahoru a nikdo tomu neuteče,běžný byt či RD není určitě objekt který stojí za to přehazovat od jednoho dodavatele ke druhému…….

           • #2029 Odpovědět

            Jenda
            Host (Guest)

            Pane Jaroslave,  máte pravdu v tom, že řešit přecházení k dodavateli, kde uspoříte 1500 a máte potíže s vyúčtováním, s odstoupením atd. je nesmysl. Sám jsem u takové byl, a měl jsem hodně špatné zkušenosti. Chci říct, že i mezi nima jsou solidní a můžete ušetřit u Vás tak 6000 Kč a chovají se k Vám jako k zákazníkovi. Určitě se to vyplatí, kdo je slušný a solidní, tak u toho nemusíte řešit, zda je nejlevnější nebo 5. nejlevnější, víte že Vás neošidí.

            U RWE mne vadí zneužívání dominantního postavení, v červnu zdražil kvůli kurzu koruny, pak koruna klesla a teď zase stoupla na stejnou úroveň a RWE opět zdražil . Bohužel ostatní kopírujou RWE.

            Jenda

           • #2033 Odpovědět

            dawe polda
            Host (Guest)

            No nevím co blbnete, ale když budete sledovat ceník třeba Pražské plynárenské, tak tam každý  druhý měsíc je,  že další měsíc budou měnit cenu plynu. Ovšem někdy ji nezmění  ( trik na konkurenci) kalkulačka úspor má vždy zpoždění v ceníku a je to klamání zákazníka – vymlouvají se na SW inženýry, že jim to nepracuje, ale aktuální úspora je menší a ta počítaná se vztahuje k předešlému období. Když porovnám 15 MWh/rok,  tak rozdíl mezi benefit a aktuální cenou PP je cca 500 ročně. Stačí si dát ceníky vedle sebe.  Když vezmu, že letos PP zdražila cca o 19%, tak se jeví velmi výhodné podepsat benefit, protože lze očekávat že cena poletí nahoru.. nikdo nebude slevňovat…..

            Cena od 11/20011 o odběru 15 MWh/rok  u PP v kategorii 15-20 MWh/rok je s DPH 1275,64za MWh/rok + 12 x 275,74

            1/2011 cena byla 1055,76 + 12×246,52

            Což je nárůst za 15 mWh/rok cca 3648 kč jen za 11 měsíců…

            Nevím kolik je cena benefit, ale myslím, že je velMi podobná nabídce PP a pak se tedy sakra vyplatí fixace na dva roky u RWE..

             Jestli máte někdo ten papír, tak sem hoďte ceny v této kategorii.. myslím, že nyní je to rozdíl do cca 500kč /rok a jestli vezmu letošní trend, tak cena za dva roky může narůst  v roce 2012 o 3500 a v roce  2013 3500+3500 a ve výsledku je to nárůst o 10500 a to se zatraceně vyplatí fixovat na dva roky… Ovšem cena může jít i dolů , ale tomu já nevěřím:-) 

           • #2042 Odpovědět

            rwe
            Host (Guest)

            Odkaz na cenik RWE benefit dle jednotlivych distributoru http://www.rwe.cz/cs/mo-benefit-cenik/

           • #2034 Odpovědět

            DAWE POLDA
            Host (Guest)

            Jo  a jiného dodavatele než Pražskou planárenskou nemá cenu ve středo-čechách hledat .. sleva cca 100-350 nestojí za to, aby při průseru nešel plyn . Pražská planárenská přeci jen garantuje někaký servis a záruku solidního jednání…

             Stáhněte si ceníky a hoďte si čísla vedle sebe a vykašlete se na nějaké kalkulačky, protože stejně je to v nich blbě a klamou spotřebitele –  jsou neaktuální!!!!

           • #2035 Odpovědět

            jaroslav
            Host (Guest)

            k tomu není co dodat..oba příspěvky ..věcný a pragmatický pohled na věc…-)

           • #2037 Odpovědět

            Jenda
            Host (Guest)

             Pražská energetika má pro mne nemorální praktiky, když na uzemí Prahy patří k nejdražším, ždíme ze svých zákazníků co to jde a mimo Prahu patří k těm nejlevněším. Takového dodavatele bych si tedy nevybral. Co se týče nekalých praktik mnohých alernativních dodavatelů, tak musím říct, že dominantní dodavatelé se velmi přibližují, protože nové smlouvy se závazkem (RWE benefit) už nejsou nic jiného.

            Jedině co mě těší je to, že alternativní dodavatelé získávají 30.000 připojení za měsíc, a že za pár let si RWE už nebude moct diktovat tak nehorázné ceny.

            Jenda

           • #2019 Odpovědět

            Jenda
            Host (Guest)

            Toto je dobrý profil RWE:  Livingdead napsal:

            Vybírali jsme zákazníky nad 50 let – jak RWE může vědět věk zákazníků, to je porušení zákona o ochraně osobních údajů. Dále je to diskriminace zákazníků věkové skupiny  do 50 let., protože ti tu nabídku nedostali.

            Tato nabídky je velmi neetická vůči starým lidem, kteří často jsou důvěřiví a snadno podepíšou dealerům jiných dodavatelům a teď RWE na ně má nástroj jak z nich dostat  peníze. Z tohodle je mi na blití.

            Tím , že Livingdead uvádí, že RWE brání zákazníkům jiných dodavatelů, dostávstávat  služby, které si zaplatili, je nejen porušení zákona, ale i okrádání zákazníků. Pokud někdo něco takového zjistí, okamžitě si ztěžujte na Energetickém regulačním úřadu ([email protected]), takovému jednání je třeba zabránit.

            Tím jak RWE zveřejnil změny ceny plynu, tím, že neinformoval zákazníka o možnosti odstoupení , tak RWE hrubě porušil energetický zákon, tak má zákazník možnost odstoupit od smlouvy až do 3 měsíců od platnosti nového ceníku. Je to sankce zákazníka vůči nepoctivým prodejců a jejich hnusným praktikám.

            Když to tak čtete, mylíte si pořád, že RWE je firma pro Vás?

            Jenda

           • #2015 Odpovědět

            Jenda
            Host (Guest)

            Stanovisko Energetického regulačního úřadu k Dodavateli poslední instance  1.března 2007

            Ceny dodávek zemního plynu od dodavatele poslední instance

            Přestože mají všichni koneční zákazníci právo vybrat si od počátku letošního roku svého dodavatele zemního  plynu, vyžaduje energetická legislativa, aby na trhu s plynem byla poskytnuta určitá ochrana nejzranitelnějším odběratelům: domácnostem a malým podnikům. Protoje pro každé zásobovací území definován tzv. dodavatel poslední instance, který je povinen v případě požadavku malých zákazníků prodávat plyn za podmínek stanovených Energetickým regulačním úřadem. Službu dodavatele poslední instance mohou využít i zákazníci, jejichž dodavatel by z nějakého důvodu přestal působit na trhu a také noví odběratelé, kterým by se nepodařilo sjednat dodavatele obvyklým způsobem. Tento institut se může poprvé uplatnit až od 2. čtvrtletí letošního roku, neboť v 1. čtvrtletí byly konečné ceny přímo stanoveny ERÚ.

            Energetický regulační úřad stanovuje s účinností od 1. dubna 2007 závazný postup pro tvorbu ceny dodavatele poslední instance, který je uveden v Cenovém rozhodnutí Energetického regulačního úřadu č. 1/2007. Tento postup musí být vybranými dodavateli poslední instance dodržován. Plnění stanoveného postupu bude Energetický regulační úřad pravidelně kontrolovat.

            Dodavateli poslední instance jsou od 1. dubna 2007 dodavatelé, kteří vznikli rozdělením vertikálně integrovaných distribučních společností, které působily v jednotlivých regionech České republiky. Jsou jimi Pražská plynárenská, a.s., Východočeská plynárenská, a.s, Západočeská plynárenská, a.s., Středočeská plynárenská, a.s., Severočeská plynárenská, a.s., Jihomoravská plynárenská, a.s. a Severomoravská plynárenská, a.s. a Jihočeská plynárenská, a.s. Ceny dodávky poslední instance každého dodavatele poslední instance působí na trhu toho regionu, ve kterém je distributorem společnost vzniklá rozdělení původní vertikálně integrované společnosti.

           • #2016 Odpovědět

            Jenda
            Host (Guest)

            § 12a

            Dodavatel poslední instance

            (1) Dodavatelem poslední instance uvnitř vymezeného území držitele licence na distribuci elektřiny nebo plynu, jehož

            zařízení je připojeno k přenosové nebo k přepravní soustavě, je držitel licence na obchod s elektřinou nebo na obchod s

            plynem, který je nebo byl součástí téhož vertikálně integrovaného podnikatele nebo vertikálně integrovaného plynárenského

            podnikatele, jako je držitel licence na distribuci elektřiny nebo na distribuci plynu ve vymezeném území, kde se nachází odběrné

            místo.

            (2) Dodavatel poslední instance dodává elektřinu nebo plyn zákazníkovi, jehož dodavatel elektřiny nebo plynu pozbyl

            oprávnění nebo možnost dodávat elektřinu nebo plyn nebo ukončil dodávku elektřiny nebo plynu. Tato povinnost vzniká dnem,

            kdy operátor trhu oznámí dodavateli poslední instance registrační číslo odběrného místa dotčeného zákazníka, v němž nikdo

            neodpovídá za odchylku, trvá nejdéle 6 měsíců a nevztahuje se na zákazníka, jehož spotřeba plynu za posledních 12 měsíců

            byla vyšší než 60 tis. m3.

            (3) Zahájení dodávky, výši ceny a ostatní podmínky dodávky je dodavatel poslední instance povinen neprodleně

            oznámit dotčenému zákazníkovi a provozovateli distribuční soustavy.

            (4) V případech dodávky elektřiny nebo plynu dodavatelem poslední instance předá provozovatel distribuční soustavy

            dodavateli poslední instance identifikační údaje o dotčeném zákazníkovi.

            (5) Dodavatel poslední instance není povinen dodávat elektřinu nebo plyn při zjištění neoprávněného odběru v daném

            odběrném místě.

            (6) Dodavatel poslední instance dodává elektřinu nebo plyn po dobu nejdéle 6 měsíců domácnosti, která má nové

            odběrné místo, do něhož elektřina nebo plyn nebyly ještě dodávány, a to v případě, byl-li o dodávku touto domácností požádán.

            (7) Okamžikem zahájení dodávky elektřiny nebo plynu dodavatelem poslední instance jsou ukončeny dodávky

            elektřiny nebo plynu původním dodavatelem zákazníkovi.

            Jenda

           • #2017 Odpovědět

            Jenda
            Host (Guest)

            <h1>Bránit se mohou zákazníci i dnes, jen o tom někdy nevědí</h1>
            <div class="cmsbody">

            Také elektřina je zboží a zákazník ho může reklamovat. A může si najít jiný „obchod“ a jiného „prodavače“. Není to tak lehké jako u jiného zboží, kde stačí probrouzdat po internetu, ale jde to. Elektřinu nikdo nemusí brát od svého tradičního dodavatele, může si najít jiného. Problém je v tom, že ne každý dodavatel nového zákazníka přijme. Navíc může zákazník také naletět planým slibům.

            Podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) využily možnosti najít si nového dodavatele elektřiny již tisíce zákazníků. Ve srovnání s celkovým počtem domácností (několik milionů) to ale mnoho není. Postup, jak změnu dodavatele provést, není složitý a na internetových stránkách ERÚ je popsán, úřad k tomu vydal i brožurku.

            Licenci na obchod s elektřinou, tzn. možnost být potenciálním dodavatelem kteréhokoli zákazníka, má zhruba 270 firem, z toho je však opravdu aktivních jen dvacet až třicet. Je to však nesrovnatelně větší množství, než u zemního plynu, kde zejména malý zákazník možnost změnit dodavatele prakticky nemá, protože kromě RWE Transgas jsou na trhu už jen tři další obchodníci.

            Podle předsedy ERÚ Josefa Fiřta by si ale zákazníci měli nejdříve důkladně spočítat, co mohou změnou získat a měli by dát pozor na firmy, které dávají nereálné sliby.

            Co však může dělat malý zákazník, když se nemůže něčeho od svého dodavatele elektřiny, případně distribuční společnosti domoci? Když například nekomunikují, neplní dohody? „Napsat na náš úřad,“ říká Fiřt. Lidé to však často nevědí. Úřad vyřídí stížnost buď přímo, a když jde o záležitost hlubší kontroly, případně technicky náročnou, požádá Státní energetickou inspekci o spolupráci. Podle výsledku šetření rozhodne, případně udělí sankci.

            Za první pololetí dostal ERÚ stovky různých stížností a podnětů. Podání, která jsou označena a řešena jako stížnost, bylo 62, až na dvě jsou už všechna vyřešena. Plně důvodných jich bylo shledáno celkem jedenáct. Nejvíc stížností od konečných zákazníků směřovalo na obchodníka s elektřinou a plynem, mj. kvůli chybné fakturaci.

            Na co si mohou zákazníci stěžovat? Na problémy s připojením, smluvní podmínky, cenu, dodavatele, neférové obchodní praktiky apod. „Když už ceny rostou, dodávka elektřiny musí být kvalitní,“ říká Fiřt.

            Poslední záchranou zákazníka je takzvaný dodavatel poslední instance. Tento institut se týká jen domácností a malých podnikatelů a vyplývá z evropské legislativy, která požaduje zajistit ochranu malých a slabých. Podle Josefa Fiřta mohou kupovat elektřinu od dodavatele poslední instance už od chvíle, kdy byl trh otevřen i pro malé zákazníky. Jejich stávající dodavatel může totiž např. zkrachovat. Ale mohou žádat ochranu i kvůli nespokojenosti s dodavatelem, nemusejí přitom nic zdůvodňovat.

            ERÚ jim pak stanoví náhradního dodavatele, který dodá elektřinu za předem stanovenou cenu (vždy na jeden kalendářní rok). Není tomu ovšem tak, že by nespokojený zákazník tímto způsobem získal levnější elektřinu. Úřad vychází z průměrné ceny silové elektřiny na trhu, kromě regulovaných položek k ní připočítá ještě příplatek za určité riziko, které dodavatel poslední instance nese, a za to, že zákazník získá určitý nadstandard. „Pokud je cena zpracovaná správně, vždycky můžete na trhu najít obchodníka, který bude elektřinu na trh dodávat za cenu nižší než dodavatel poslední instance,“ říká Fiřt. „Výhoda je tedy v tom, že se nemusíte s nikým dohadovat, hledat dodavatele. Musíte však o to požádat náš úřad, neproběhne to automaticky.“

            ERÚ rozhodl, že v současné době jsou dodavatelem poslední instance regionální distribuční společnosti. Letos ovšem tuto možnost ještě žádný zákazník nevyužil. Nemá důvod si stěžovat? Spíš neví, že může.

            Milena Geussová

            Týdeník Ekonom

            </div>
            <div style="margin-top:20px; text-align:right;"></div>
            <div id="sidebar">
            <ul id="menu">
            <li>Aktuality</li>
            <li>O úřadu</li>
            <li>Licence</li>
            <li>Domácnosti</li>
            <li>Energetický regulační věstník</li>
            <li>Právní předpisy a soudní rozhodnutí</li>
            <li>Poskytování informací</li>
            <li>Úřední deska</li>
            <li>Nabídky a zakázky</li>
            <li>ERÚ – Strukturální fondy</li>
            </ul>
            <div id="sidebar-poll"></div>
            <center> <img width="60" border="0" title="Odkaz se otevře v novém okně" alt="" src="http://www.eru.cz/images/esfcr.jpg&quot; /> </center>

            <center> <img width="100" border="0" title="Odkaz se otevře v novém okně" alt="Portál veřejné správy" src="http://www.eru.cz/img/gfx/pd_logo_portal_gov.jpg&quot; /> </center>

            <center> <img height="60" src="http://www.eru.cz/img/gfx/kruh_modry_iq_net.jpg&quot; alt="" /> <img height="60" src="http://www.eru.cz/img/gfx/CF_bezpecnosti_small.png&quot; alt="" /> </center>
            <small>Poslední aktualizace 29. 09. 2011</small>

            </div>
            <ul id="other">
            <li id="lang">English | Textová verze</li>
            <li id="sitemap">Mapa stránek</li>
            <li id="contact">Kontakty</li>
            </ul>
            <form id="search" action="dias-searchresults.php" method="get">
            <fieldset> <input type="text" size="14" name="highlight" id="search-input" /> <input type="image" id="search-submit" alt="Vyhledat" src="http://www.eru.cz/img/css/search-submit.png&quot; /> </fieldset>
            </form>
            © 2009

            IT Systems a.s.
              |  

            Zpět na úvodní stránku
              |  

            RSS kanál
              |  

            Prohlášení o přístupnosti
              |   Připomínky a náměty zasílejte na

            [email protected]
              |

    • #1974 Odpovědět

     Jenda
     Host (Guest)

     Dobrý den,

     přečetl jsem Vaše reakce a rozhodl jsem se na ně reagovat. Od 1.9. 2011 zveřejnil Energetický regulační úřad „Výkladové stanovisko“ jak bude posuzovat dodržování nového energetického zákona, zejména paragrafu 11a, to je dodržování ustanovení na ochranu zákazníka.

     Tím považuji problém hlídání cen za překonaný, protože dodavatel bude muset ADRESNĚ (nejspíš dopisem) sdělit zákazníkovi že zvyšuje ceny a že si můžete odstoupit , tedy najít si  jiného dodavatele. Z toho vyplývá, že si najdu toho nejlevnějšího dodavatele, uzavřu s ním smlouvu a když mi pak sdělí, že zvyšuje ceny, tak si vyberu stejným způsobem jiného. Z toho důvodu považuj obchodní podmínky j za celkem nepodstatné.

     Bohužel při snižování cen to neplatí.

     Jenda

     Výkladové stanovisko je na mých webových stránkách.

     http://www.energy.php5.cz

     • #1995 Odpovědět

      jaroslav
      Host (Guest)

      máte li chuť a čas lítat po dodavatelích které někdy ani nejde najít a dohadovat se s nimi o tom že smlouva nejde vypovědět protože jste přehlédl ustanovení smlouvy které je napsáno v koutečku písmem velikosti máčku a mít přerušenou dodávku plynu v dvacetistupňových mrazech pro neshody s dodavatelem  a pak zjistit že jste ušetřil dva tisíce..tak přeju mnoho úspěchů a pevných nervů :-))

      • #1996 Odpovědět

       Jenda
       Host (Guest)

       Chudák Jaroslav, nic proti němu , ale právě do těch kliček podespáním RWE spadl. Jardo pozor na kličky, aby jste neplatil velké sankce za porušení obchodních podmínek.

       Jenda

       Jo Jaroslave, kdybyste chtěl někdy smlouvu ukončit, pak si přečtěte mé rady na:

       http://www.energy.php5.cz

       • #2004 Odpovědět

        jaroslav
        Host (Guest)

        Ano Jendo jsem chudák Jaroslav,proto  jsem si zajistil pevnou cenu plynu… pět procent ze 30 tisíc které platím ročně je 1500 ….zatim…. až se naserou muslimové a začnou bušit do Izraele může to být lidně 20% .-)

       • #2001 Odpovědět

        LIVINGDEAD
        Host (Guest)

         Vidíte, zaváhali jste, RWE BENEFIT byl do 30.09.2011. Od 01.11.2011 se cena plynu zvyšuje o 5% a zřejmě se bude zvyšovat i v lednu 2012.

        • #2003 Odpovědět

         Pan Em.
         Host (Guest)

         Podepsal a jsem za to rád 😀

     • #1989 Odpovědět

      LIVINGDEAD
      Host (Guest)

      ZMĚNA DODAVATELE:

      Je vidět, že pan Honza vůbec nemá zkušenosti se změnou dodavatele a už vůbec neposlouchá nářky zákazníků, kteří dodavatele změnili a zvolili si např. menší společnost, která nemá zákaznickou kancelář a nebo má pouze jednu v Praze.

      Pokud změníte dodavate, pak se ale modlete, abyste neměli poruchu na plynoměru, nebo fakturu provedenou odhadem (na místě nebyl odečet).

      RWE Vás odkáže na svého obchodníka, kterého jste si zvolili a jelikož jiné společnosti vůbec nemají ponětí, jak postupovat, odkáží Vás na RWE. A tak se to bude táhnout a táhnou, Vy budete měsíce bez plynu a budete si škubat vlasy za to, že jste změnil/a dodavatele. V nejhorším případě Vám bude demontován plynoměr, jelikož vám Vámi zvolený dodavatel nezajistil kapacitu a dodávku zemního plynu. Máme stovky takových případů.

      RWE BENEFIT : V roce 2008 se cena zvýšila o 30%, v roce 2009 se snížila o 10 %, v roce 2010 se cena zvýšila o 12%, v roce 2011 se cena zvýšila o 11%..

      Dle cen ropy je jisté, že se cena plynu bude v lednu 2012 zvyšovat. Pokud by došlo ke zvyšování cen jako v předchozích 2 letech, je zvolen modulový příklad u RWE BENEFITU, kde je uvedena jaká by asi u Vaší spotřeby byla úspora. U topení je to až 5000,- Kč, pokud byste si zafixovali cenu na 2 roky.

      Překvapuje mne, co je na tom nepochopitelné?

      Již počítáme desetisíce zákazníků, kteří naletěli podomním prodejcům a nyní zjistili, že spotřebu na faktuře mají vyšší než u RWE, že nemohou zadat reklamaci, že jsou skryté poplatky např při změně záloh, že nejsou přeplatky vypláceny apod. Proto je RWE Benefit na dobu určitou na 2 roky, aby zákazník neměnil dodavatele. RWE Benefit byl zaslán pouze občanům starším 50 let, neboť to je skupina zákazníků, kteří se nechají podomními prodejci uchlácholit, zmanipulovat a zákazníci ani nevědí, co vlastně podepsali. A tyto zákazníky chceme před těmito podvodníky uchránit.

      LIVINGDEAD

      • #2094 Odpovědět

       Romana
       Host (Guest)

       je mi 42 let a pitomá nejsem, Je to jen Vaše další výmluva aby lidé nemohli přejít k jinému dodavateli plynu. Já mám přislíbenou úsporu 14500 za rok při platbě necelých 3000,- to jste asi kouzelníci, nebo dokonalí podvodníci.

      • #1999 Odpovědět

       Ludvík Sibera
       Host (Guest)

       Patřím rovněž k těm potenciálním blbečkům nad 50 let, co  o mne dodavatel pojal takovou starost (dle vyjádření z příspěvku na který reaguji), abych nenaletěl podomním obchodníkům a poslal návrh fixace. Nikoli informacemi podomních obchodníků,  nýbrž studiem cen na internetu ( navzdory dodavateli ho používám od pionýrských let, ač je to jistě k nevíře, neboť pitomci nad 50 asi vůbec o interetu dle výše uvedeného nemají ani potuchy) se dobře v cenách celé energetiky orientuji dobře a můj současný dodavatel je opravdu jeden z nejdražších. Kupodivu to platí i v elektroenergetice, kde je rovněž nejdražší nejdominatější dodavatel, a prozatím u nich setrvávám jakoby z jistoty. V případě RWE je to nadmíru jasné. Nebude li mít plyn RWE, těžko ho bude mít někdo jiný. Má pod kontrolou totiž vše, co je třeba k tomu, abych si doma zatopil, a to i při vědomí všech technických okolností. Neuzavřel jsem dodatek na fixaci z toho důvodu, že se mi nabízená cena nezdála natolik rozhodující. Myslím si, že se dodavatel moc nepředvedl a nechápu proč. Nabízet fixační cenu, která není ani na trhu nejvýhodnější, je dle mého názoru velmi nepovedený marketingový trik. Dle kometářů se to jenom potvrzuje.

       • #2161 Odpovědět

        Dagmar
        Host (Guest)

        jen v krátkosti,naprosto s Vámi souhlasím.

      • #1998 Odpovědět

       David
       Host (Guest)

        Vážený pane,

       jediný kdo tomu nerozumí jste asi jen Vy. Na trhu jsou desítky dodavatelů. Dodavatel a distributor jsou vždy dva rozdílné pojmy. Distributor zpravuje soustavu a dadavatel zasílá fakturu a určuje cenu za MWh ( KWh ) plynu. Takže v případě poruchy musí dle zákona vždy přijet provést opravu či odečet distributor, kterému to určuje zákon a v 80 % je to vždy RWE. Na Jihu Čech je to EOn a v Praze Pražská Plynárenská.

       Co se týče produktu RWE Benefit je to jen market. trik jak nepřijít o zákazníky a vydělat na nich. Cena plynu je v součastnosti u RWE 960 Kč za MWh, RWE Vám fixuje cenu na 2 roky a to za 910 Kč za MWh. Cena plynu se mění 5 x do roka dle topné sezóny. Tak že co je na tom výhodného když třeba Pražská plynárenská nabízí plyn za 780 Kč za MWh ( to je na 20 MWh   rozdíl 3000 Kč ) a to není nejlevnější dodavatel.

       Produkt RWE  Benefit byl zaslán všem kdo má spotřebu vetší než 15 Mwh z toho důvodu, že je to pro RWE bonitní zákazník !!!

       Pohybuji se v této svéře již 5 let a v součastnosti jsem u RWE zaměstnán , ale každý má své právo rozhodnout se jakého chce dodavatele a tuto zkutečnost nám i dává zákon z roku 2006. A vznikl z toho důvodu aby zde nebyl monopol na dodávky plynu či elektřiny. 

       Já osobně tento produkt nedoporučuji 

       • #2011 Odpovědět

        LIVINGDEAD
        Host (Guest)

         Pane Davide,

        5 let pracujete u RWE a vykládáte takové nesmysly, že se cena zemního plynu mění 5 x v roce?

        Na hodinu bych Vás vyrazil!!!!

      • #1997 Odpovědět

       ach jo
       Host (Guest)

       tady je vidět, jak pracuje RWE – totálně demagogicky. Protože dodavatel zodpovídá za cenu dodávky a za dopravní cestu (a to včetně měřícího zařízení) odpovídá distributor dané oblasti, tedy např. RWE, EON, PP, VČP, …

       A fix na dva roky znamená absolutní VÁZANOST na RWE bez možnosti změnit cokoliv.

      • #1994 Odpovědět

       jaroslav
       Host (Guest)

       Předně chci říct že je mě nad padesát,všechny podomní nabízeče nejasného původu jsem od vrátek vyhnal a nabídka RWE mě oslovila.Je tam jisté riziko že zaplatím víc než dřív ale při stávajícím cenovém nárůstu je myslím toto riziko v přijatelné míře. Takže jsem to s klidným svědomím podepsal a odeslal.Topím ročně mez 26 až 28 tis kWh.Asi 28 až 30 tis Kč, jestli podraží o deset procent šetřím 3000 za rok ,za dva šest. Co dodat… továryšč Putin!! pažálujsta ,vsjegdá gatóv!!  :-))

      • #1993 Odpovědět

       Pan Em.
       Host (Guest)

       Konečně komentář, který stojí za přečtení. Děkuji za info.

  • #1952 Odpovědět

   Honza
   Host (Guest)

   Zdravím Vás pane Ptáčku,

   i já bych doporučil nefixovat cenu u RWE, je to jenom marketingový tah a to, že zákazník ušetří přes 9000 Kč,- je nesmysl. Určitě se vyplatí svého dodavatel vyměnit. Pomohu Vám i s tímto případem, mám v tom zkušenosti, pracuji totiž přímo v plynárně a poradím Vám. Hezký den Honza

   • #1980 Odpovědět

    Vladimír
    Host (Guest)

    Dobrý den pane Honzo, já bych též rád uvítal Vaši radu. Přišel mi též dodatek ke smlouvě RWE Benefit , kde uvádí mou úsporu 13.500,-Kč.  Ročně polatím 42.000,-Kč. Nevím, zdali mám tento dodatek podepsat a vázat se na 24 měsíců, nebo ponechat stávajjcí smlovu, a nebo přejít k jinému dodavateli. Jaká je Vaše zkušenost. Děkuji.   Vladimír

   • #1973 Odpovědět

    Marta Levická
    Host (Guest)

    Vážený pane,na základě vaší reakce na příspěvek pana Ptáčka ,kterému nabízíte

    pomoc při výběru dodavatele plynu,bych vás také chtěla požádat o radu.Plyn využívám k vaření,ohřevu vody i k vytápění,roční spotřebu mám 1.474,70m krychl.,spotř.kWh mám 15.565,38 a také  jsem od RWE obdržela nabídku plyn Benefit.Nejsem si jistá,zda můj současný dodavatel je nejvýhodnější.Zároveň se však bojím riskovat a měnit dodavatele kvůli momentální výhodnější nabídce

    jiného dodavatele a už vůbec nevím,pro kterého bych se případně měla rozhodnout.Můžete mi prosím poradit?M.Levická

   • #1971 Odpovědět

    Pavel
    Host (Guest)

    Dobrý den, chtěl jsem Vás poprosit, zda -li by jste mi mohl doporučit co nejvýhodnějšího dodavatele plynu, mám RWE benefit, od kterého jsme obdrželi podobné informace, jaké zde popisují reagující.Děkuji.

   • #1968 Odpovědět

    Dotkova
    Host (Guest)

    Take jsem obdrzela dopis kteremu moc nevěřím  ma spotřeba roční je  33000 prosim oradu sam jí nabízíte předem děkuji.

   • #1963 Odpovědět

    Kubín
    Host (Guest)

    Dobrý den Honzo. Četl jsem Vaší odpověď panu Ptáčkovi ohledně RWE Benefitu. I já bych přivítal Vaší radu ,jak vyměnit a najít toho nejvhodnějšího dodavatele. Předem díkya přeji hezký den. Kubín

  • #1947 Odpovědět

   Jenda
   Host (Guest)

   Pane Ptáčku, chtěl bych Vás varovat před fixací ceny spojené s časovým  závazkem. Zbavíte se možnosti přepnout na levnějšího dodavatele, rozhodně se vyplatí najít si levnějšího dodadavatele, platit zálohy raději nižžší a uzavřít smlouvu na neurčito. Když už dodavatel nebude nej, tak uzavřete smlouvu s někým jiným. Můžete změnit dodavatele jednou za půl roku.

   Uzavřít smlouvu lze online na stránkách dodavatelů , dvakrát vytisknout, podepsat a poslat novému dodavateli, to vše zabere tak půl hodiny i s cestou na poštu.

   Jenda

   • #3010 Odpovědět

    BJ
    Host (Guest)

     Pozor na fixaci u RWE vždy proděláte. Nabízejí plyn za 1160Kč/MWh kdežto jinde to pořídíte za 800Kč/MWh takže na rodinném domku za 2 roky s RWE proděláte 15.000Kč

  • #1264 Odpovědět

   Vlastimil Ptáček
   Host (Guest)

   Dobrý den, odnašeho stávajícího dodavatele plynu nám přišel návrh dodatku na možnost přejít na jejich produkt RWE Benefit s vázanou fixní cenou plynu na příštích 24 měsíců. Vzhledem k tomu že dle Vašich propočtů vychází tao společnost jako nejdražší co si máme o této nabídce myslet a vyplatí se změna dodavatele plynu? Naše roční spotřeba plynu činí 2800m3, 30,5MWh, cena byla 33000,- Kč. Díky za rady, Ptáček

Aktuálně je na stránce zobrazeno 5 vláken odpovědí
Odpovědět na: tarif RWE Benefit

<a href="" title="" rel="" target=""> <blockquote cite=""> <code> <pre class=""> <em> <strong> <del datetime="" cite=""> <ins datetime="" cite=""> <ul> <ol start=""> <li> <img src="" border="" alt="" height="" width="">