Srovnání cen energií, potravin a nemovitostí po 3. čtvrtletí 2014

Co lze koupit za průměrnou a běžnou mzdu v České republice? Energie tvoří desetinu výdajů.


23. 10. 2014

Autor

Tržní hodnoty elektřiny, vody, zemního plynu a obecně tepla jsou bohatším tématem, než se zdá. Můžete nám věřit, protože ceny energie sleduje náš stejnojmenný portál už pátým rokem. Jaké smluvní vztahy panují mezi obchodníky a zákazníky? Co jsou zač někteří podvodníčci, kteří zneužívají otevřený energetický trh, aby obohatili jenom sami sebe? Opravdu nás finančně vysávají ekologické zdroje elektřiny tak, jak se říká? Čím hlouběji zacházíme, tím přibývá otázek, ačkoli nejzvědavější jsme stále na další cenový vývoj v České republice.

Když sečteme všechny mzdy včetně příplatků a vydělíme je počtem zaměstnanců, dostaneme průměr. Anebo postavme zaměstnance do řady podle jejich mzdy a uprostřed najdeme takzvaný medián.

Na energie padne asi 11 % běžných domácích výdajů, platit musíme samozřejmě také dlouhou řadu dalšího zboží a služeb. Abychom naplnili většinu normálního „spotřebního koše“, přidejme ještě potraviny a průběžné náklady na bydlení.

Pojmy běžný, normální nebo průměrný pomáhají statistice, ale jsou poněkud odtažité. Například průměrná mzda představuje 119 % střední mzdy (mediánu), 3násobek minimální mzdy a 7,5násobek životního minima osamělého jedince… Poměřme tuzemskou životní úroveň raději praktickým zbožím!

5 MWh elektřiny nebo 2,4 tuny brambor

Za průměrnou měsíční hrubou mzdu lze aktuálně nakoupit zhruba 5 megawatthodin (MWh) elektřiny pro svícení, vaření a napájení ledničky, pračky apod. Takové množství postačí „běžné“ domácnosti na dva roky. Stejnou tržní hodnotu má 9,7 MWh elektřiny pro vytápění přímotopem, což vydrží na celý jeden rok pouze modernímu, dobře zateplenému bytu. Topení je zvýhodněné nižšími distribučními poplatky, takže vychází relativně levněji.

Průměrná mzda také zaplatí 13,9 megawatthodiny zemního plynu pro vaření a ohřev vody, anebo 17,5 MWh zemního plynu pro vytápění. Nižší spotřebu opět zatěžují vyšší distribuční poplatky. Každé odběrné místo totiž vyžaduje podobné administrativní náklady, což relativně prodražuje zásobování domácností, ve srovnání například s velkými podniky. Nezávislá kalkulačka elektřiny a plynu vypočítá cenu speciálně pro vaši spotřebu a domovský region.

Jednotka elektřiny i zemního plynu bývá levnější při vyšší spotřebě, podobně jako bývá levnější kilo brambor ve větší balení.

Ekvivalentní hodnotu má dále 2 410 kilogramů brambor, nebo 1 399 kilogramů cukru, eventuálně 317 kg česneku, 169 kg medu, 18 hektolitrů piva, nebo 14 hektolitrů mléka. Cena bydlení záleží především na lokalitě, teprve druhotným kritériem bývá kvalita stavení. Za průměrnou mzdu koupíme kolem 3 m³ domu v Praze, anebo 16,5 m³ domu na vesnici v Kraji Vysočina.

Pozn.: Složení běžného spotřebního koše, hodnoty průměrné (25 500 Kč) a střední mzdy (21 385 Kč), a ceny bydlení v České republice vycházejí z posledních souvisejících zpráv Českého statistického úřadu. Ceny potravin byly zjištěny během 3. kvartálu 2014 namátkovou návštěvou obchodních řetězců Kaufland, Tesco, Albert, Penny Market, COOP, Globus, Lidl, Billa, Interspar. Cenu elektřiny spočítala naše kalkulačka, a to na typických příkladech pro většinovou domácnost (sazba D02d, 2 200 kWh/rok) a vytápění přímotopy (D45d, 750 kWh ve vysokém tarifu + 15 250 kWh v nízkém tarifu), vždy s hlavním jističem velikosti 3×25 A. Rovněž ceny zemního plynu spočítala naše kalkulačka ve dvou modelových příkladech pro vaření a ohřev vody (5 000 kWh/rok) a topení (18 000 kWh/rok).

Podrobnosti najdete na adrese: KupníSíla.cz

Štítky: , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *