Čeká nás boom elektromobility? ČEZ si myslí, že ano


28. 12. 2015

Autor

 

Ke konci tohoto roku by mělo po českých silnicích jezdit více než tisíc elektromobilů. Ve srovnání s auty na benzín či naftu je to zanedbatelné množství, elektromobily se však pomalu opouští kategorii „technická zajímavost“ a jsou již poměrně běžné. Přizpůsobovat se tomu začínají také energetické firmy v čele s ČEZem.

Pohon na elektřinu je zatím výsadou hlavně dražších a luxusnějších vozů. Známé jsou například luxusní sportovní auta Tesla, do segmentu elektromobilů se chce s velkou vervou vrhnout také automobilka Porsche. Nic pro normálního smrtelníka, ale drahá auta ukazují směr vývoje, kterým se celé odvětví automobilového průmyslu bude ubírat. To, co je u luxusních elektromobil běžné, jako je dojezd několik set km na jedno dobití, snadné dobíjení a  – a to málokdo ví – jen minimální údržba a nároky na servis, časem nabídnou i levnější automobily pro běžné zákazníky.

Elektromobil se také stane jakýmsi centrem domácí a v širším kontextu i komunitní energetiky. Zapojený v zásuvce totiž bude moci sloužit také jako chytrý akumulátor elektrické energie vyrobené z obnovitelných zdrojů. Očekává se také, že díky chytrým sítím bude možné dobíjení elektrických aut řídit na dálku podobně, jako se dnes spínají bojlery či elektrická kamna.

Velké energetické firmy perspektivu rozvoje elektromobility vnímají a hodlají na tento trend, který pro ně slibuje zajímavé obchodní příležitosti, zavčas naskočit. Dokladem toho je například společnost ČEZ, která spustila portál Elektromobilita.cz. Zde zájemcům nabízí například dobíjecí stanice, kabely a další příslušenství. Součástí portálu je také mapa dobíjecích stanic, v nichž mohou majitelé elektromobilů neomezeně dobíjet akumulátory za paušální poplatek 150 Kč na měsíc.

V rámci projektu Elektromobilita ČEZ v současnosti provozuje 52 dobíjecích stanic (z toho 9 rychlodobíjecích). Letos v období od ledna do října se v České republice registrovalo více než 300 nových elektromobilů. V roce 2015 jsou zatím nejprodávanějšími značkami v ČR Volkswagen, Nissan a BMW. Obecně se očekává, že podíl elektromobilů v blízké budoucnosti vzroste na cca 20 % všech vozidel.