Flexibilní cena elektřiny

V rámci produktové nabídky některých dodavatelů elektřiny je možné volit mezi pevně stanovenou a flexibilní cenou za spotřebovanou elektrickou energii. U pevně stanovené ceny silové elektřiny se její výše v průběhu roku nemění. Flexibilní cena elektřiny je svázána s cenami energie na Energetické burze Praha. Jak se stanovuje flexibilní cena elektřiny? Flexibilní cena elektřiny se stanovuje pomocí indexové metody, Číst více


14. 10. 2011

Autor

V rámci produktové nabídky některých dodavatelů elektřiny je možné volit mezi pevně stanovenou a flexibilní cenou za spotřebovanou elektrickou energii. U pevně stanovené ceny silové elektřiny se její výše v průběhu roku nemění. Flexibilní cena elektřiny je svázána s cenami energie na Energetické burze Praha.

Jak se stanovuje flexibilní cena elektřiny?

Flexibilní cena elektřiny se stanovuje pomocí indexové metody, kdy je cena běžných produktů z ročního ceníku násobena indexem, který vyjadřuje poměr mezi cenou elektřiny, na základě které byl kalkulován příslušný roční ceník, a cenou elektřiny pro následující měsíc. Cena tarifní složky produktů se pružně přizpůsobuje vývoji velkoobchodních cen na trhu a je stanovována vždy předem pro následující měsíc, popř. čtvrtletí.

Kdy se flexibilní cena elektřiny vyplatí?

Sjednání flexibilní ceny elektřiny se vyplatí v případě, kdy se cena silové elektřiny obchodované na Energetické burze Praha pohybuje pod běžnou cenou. Výkyvy burzovních cen však mohou být způsobeny velmi různorodými faktory. Cenový vývoj elektřiny na burze proto nelze s větší přesností do budoucna předpovědět.

Štítky: