Proč s tepelným čerpadlem ušetříte nejvíce peněz?


27. 9. 2019

Autor

Tepelné čerpadlo je jedním z nejekonomičtějších typů vytápění na trhu. Oproti ostatním kotlům dokáže vyhřívat i chladit domy pomocí energie z okolí, která je zdarma. Poradíme vám, které tepelné čerpadlo vám ušetří nejvíce peněz.

Tepelné čerpadlo využívá bezplatné energie

Tepelné čerpadlo využívá k přeměně na teplo až 75 % tepelné energie z okolního prostředí a jen cca 25 % elektřiny. A protože energie ze země, vzduchu nebo z vody je zdarma, zaplatíte za 100 % tepla jen 25 % elektřiny. A to se rozhodně vyplatí.

Tepelné čerpadlo nejen vytápí, ale i ohřívá vodu

Některá tepelná čerpadla umí kromě vytápění domů i ohřívat vodu na koupání. Oproti ohřevu vody elektřinou či plynem zaplatíte čtvrtinu peněz. Navíc s tepelným čerpadlem získáte i výhodnější sazbu za elektřinu. Proto ušetříte i za mytí nádobí v myčce, praní svícení a další spotřebu elektřiny.

Jak zajistit příjemnou teplotu v létě?

Díky tepelnému čerpadlu máte teplotu v domě „na tričko“ zajištěnou. Ale jak se vyhnout horku v domě v létě? Na výběr máte ze dvou variant:

  • Klimatizace – moderní klimatizace už umí chladit místnosti v domě i bez průvanu.

  • Tepelné čerpadlo – některá tepelná čerpadla mají vestavěnou funkci chlazení. Proto pokud plánujete vytápět čerpadlem a máte podlahové vytápění, uvažujte i o této funkci. Příjemná teplota doma vám vyjde levněji než s klimatizací. U některých typů čerpadel budete chladit dokonce téměř zdarma.

Nejúspornější tepelné čerpadlo

Na trhu najdete 4 typy tepelných čerpadel.

  • Tepelné čerpadlo země–voda – jedna z nejúspornější variant. Tepelnou energii čerpá ze země. Ideální pro novostavby a domy s velkou zahradou.

  • Tepelné čerpadlo vzduch–voda – nejoblíbenější varianta tepelného čerpadla. Hodí se k téměř všem domům.

  • Tepelné čerpadlo voda–voda – další z nejúspornějších variant. Tepelnou energii čerpá z vody. Vhodné pro domy se stálými vodními zdroji (řeky, rybníky, …).

  • Tepelné čerpadlo vzduch–vzduch – nehodí se na vytápění domů. Ideální pro zimní zahrady či chalupy. Prostor pouze temperuje.

 

Které vytápění se hodí pro váš dům? Experti na teplo u alpha innotec dali dohromady online průvodce výběrem tepelného čerpadla, který vám do 2 minut prozradí, se kterým tepelným čerpadlem budete maximálně spokojeni.