Dešťová voda pokryje polovinu domácí spotřeby. Kolik stojí kompletní řešení?

Propočítáme návratnost investice, díky které toalety v celém bytovém domě splachuje dešťová voda!


30. 7. 2015

Autor

Bubnuje na střechu, protéká okapem a končí v kanalizaci. Není to škoda? „Dešťová voda je relativně bez nečistot kromě těch, které déšť strhl z prostředí,“ píše Michal Úterský z Vysokého učení technického v Brně. Kontaminaci může způsobit například zvířecí trus na dopadové ploše, a proto raději nepijeme z kaluží. Ale „při praní prádla, splachování, zalévání či údržbě lze srážkovou vodu výhodně použít, což v souhrnu činí přibližně 50 % spotřeby,“ vypočítává Úterský.

V činžovním domě stačí investice zhruba 10 500 Kč na osobu, aby toalety nesplachovala pitná, nýbrž dešťová voda.

Co z toho, kromě pochvaly ekologů?

Zaplatíte méně na vodném a stočném. Vstupní investici získáte zpátky zhruba 10 let poté, co koupíte kompletní systém na dešťovou vodu.

Jenomže kde dešťovku uskladníme do doby, než zase naplníme pračku, navštívíme toaletu nebo zašpiníme automobil? A jak napršené kubíky rozvedeme po domě, abychom je nemuseli postupně přenášet v kýblu? Na trhu najdeme systémy, díky kterým dešťová voda nenápadně zmizí v podzemní nádrži, a v případě potřeby poslušně přiteče. Náklady a návratnost odhadnou ve dvou modelových příkladech firmy, které podobné zařízení prodávají a zákazníkům kompletně staví.

SYSTÉMY NA DEŠŤOVOU VODU odhadnuté ve 2 modelových příkladech
1/2 spotřeby rodinného domu Splachování toalet v bytovce
Účel praní, splachování 4 lidí toalety 40 lidí
Cena: 120 000 Kč 420 000 Kč
Střecha min. 120 m2 min. 400 m2
Realizace: 14 dní měsíc
Provoz: 400 Kč/rok 2 400 Kč/rok
Návratnost: v 18. rok v 10. rok
Životnost: 30 let 30 let

Pozn.: Údaje jsou přibližné a zprůměrované podle odpovědí specializovaných firem. Některé mohou být levnější, jiné naopak dražší. Ceny obsahují DPH, vodné + stočné předpokládáme 100 Kč/m3 vzhledem k průběžnému zdražování.

Dešťová voda v rodinném domě

Nejdříve jsme navštívili samostatnou domácnost. V modelovém příkladu předpokládáme, že dešťová voda pokryje polovinu spotřeby 4 osob, což znamená přibližně 175 litrů denně. Investice do ekologického systému vychází jako návratná. Úsporou za vodné a stočné získá rodina vložené peníze zpátky v 18. roce provozu.

Vydrží celé zařízení pracovat déle? „Životnost takového systému je minimálně 30 let, záruka na nádrž 25 let. Záruka na elektroniku a čerpadla trvá 2 roky,“ napsal Luboš Novotný za společnost Böhm-extruplast s.r.o. „Celé zařízení obsahuje čerpadlo, nádrž, poklop, filtraci hrubou a jemnou, monitoring vody v nádrži, ochranu proti spodní vodě, vývody pro napojení domu i zahrady,“ popisuje Tomáš Lelek za irriga, s.r.o.

Čím přesněji popíšeme stavební firmě svoje potřeby, tím lépe. Klíčové jsou rozměry střechy, ale také tempo, jakým bude dešťová voda čerpána.

Foto: glynwed.cz

Podmínkou bývá především dostatečně veliký půdorys domu, pro zachycování srážek. „Jenom podle spotřeby navrhneme projekt obtížně, protože například při malé ploše střechy nenaplníme požadovanou kubaturu,“ uvedl Josef Novák, zastupující ASIO, spol. s r.o. „Pro návrh systému potřebujeme přesněji specifikovat, jak budou zákazníci získanou vodu používat (množství, pravidelnost, případně i rozptyl hodnot),“ pokračuje Josef Jonášek, servisní technik Pipelife Czech s.r.o.

Jak velký musíme mít pozemek pro podzemní část systému, kde napršená dešťová voda počká, než zapneme čerpadlo? „Pro usazení válcové nádrže je zapotřebí pouze výkop o maximálním průměru 2 500 mm a výšce 2 500 mm (nádrže mohou být v provedení samonosném – nepojízdném, nebo k obetonování – přemístitelném pomocí osobního automobilu),“ odpověděl Tomáš Trtek za NIVEKO s.r.o.

Zprůměrovali jsme pořizovací ceny za kompletní řešení, zahrnující také čerpadlo a rozvody. „Formou staveb na klíč provádíme jen malé procento námi realizovaných dodávek technologie. Obyvatelé rodinných domků si v rámci minimalizace nákladů provádějí instalaci sami. O tuto technologii mají velký zájem domácí kutilové a chtějí si tak říkajíc s instalací pohrát,“ upřesnil Zdeněk Křička ze společnosti VODA CZ SERVICE s.r.o.

Dešťová voda pro celou bytovku

Propočítali jsme také činžovní dům. V modelovém příkladu předpokládáme, že dešťová voda bude splachovat toalety 40 osobám, což znamená přibližně 1 200 litrů denně. Větší projekt vrátí investovanou částku rychleji. Díky nižší spotřebě pitné vody se celé zařízení vyplatí do 10 let.

Nezapočetli jsme údaje dodané společností Gluc PBS s.r.o., která vyčíslila cenu zboží, bez rozvodů po domě. Skromnější nákup, například pouze samotné dešťové jímky včetně čerpadla, může snížit náklady na méně než třetinu oproti kompletnímu řešení „na klíč“.

65 % oslovených firem na redakční dotazy vůbec neodpovědělo, ačkoli podle svých prezentací také prodávají podobné systémy.

Štítky: , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *