5 věcí, které byste měli vědět před změnou dodavatele


18. 12. 2020

Autor

Zvyk je železná košile. Ale ta může po letech pod nánosem rzi už pěkně skřípat a brzdit vás v rozletu. Většina z nás sice změny zrovna nemiluje, šance nahradit dosavadního dodavatele energie ale určitě stojí za úvahu. Proč? Protože nejde o nic složitého, a navíc můžete ušetřit až několik tisíc korun ročně. Pokud se budete řídit následujícími radami, garantujeme vám, že v tomto případě půjde rozhodně o změnu k lepšímu. 

Měnit dodavatele elektřiny je u nás možné už od roku 2006 a jen o rok méně jde stejně snadno přejít k jinému dodavateli plynu. „Především je nutné zdůraznit, že přechod k novému dodavateli elektřiny či plynu je výhradně administrativní záležitost. V žádném případě to pro vás neznamená, že bude muset kopat či stavět kvůli novému potrubí nebo vedení či pro instalaci nového plynoměru nebo elektroměru,“ zdůrazňuje Ing. Juraj Ondris, generální ředitel společnosti SPP působící v České republice, která dodává zemní plyn a elektřinu.

1. Čím začít? Ověřte si, s kým a jakou máte smlouvu

Budete se možná divit, ale spousta lidí ani podmínky své současné smlouvy s dodavatelem energií nezná. Podepsané formuláře zůstaly založené někde na dně rodinných archivů, a protože se pořád svítí a topení hřeje, nebyl důvod nic řešit.

Pokud je to i váš případ, pak vám na celé změně možná nejvíce času zabere najít potřebné doklady. V případě, že ani poté, co obrátíte psací stůl nebo sekretář naruby, neuspějete, obraťte se na svého současného dodavatele a domluvte se na vydání kopie se všemi případnými dodatky. Vše pořádně prostudujte. A na co se soustředit, když už znáte jméno svého současného dodavatele? Především na to, kolik aktuálně platíte. Bez těchto informací se dále neposuneme.

Pokud nemůžete nalézt smlouvu s dodavatelem energií, je ideální pro kalkulaci úspory mít k dispozici poslední vyúčtování za elektřinu nebo plyn

2. Do kdy vaše smlouva platí? Dejte pozor na pokuty

Neméně důležité je ověřit si, do kdy vaše stávající smlouva platí a jaké jsou její výpovědní podmínky. Zvláště si pohlídejte možnost nejrůznějších sankcí a podobě. To vše je nutné k tomu, aby nová smlouva za výhodnějších podmínek navázala na tu původní bez jakékoliv přetržky, a hlavně abyste neplatili nic navíc. 

Zjistěte, zda máte smlouvu na dobu určitou, nebo neurčitou. Závazek na dobu neurčitou je paradoxně nyní pro vás výhodnější. Smlouvu totiž můžete vypovědět prakticky kdykoliv a výpovědní doba ze zákona v současnosti činí tři měsíce. Zavázali jste se na dobu určitou? V tom případě čtěte velmi bedlivě – obvykle je ukončení takového smlouvy podmíněno opravdu vysokou pokutou. Lepší tedy zřejmě bude počkat, až určený termín závazku vyprší. 

3. Plyn, nebo elektřina? Plyn a elektřina!

Odebíráte jak plyn, tak elektřinu zároveň? Vyřiďte administrativní kolečko “šmahem” a změňte dodavatele u obou komodit. Změnit můžete nejen samostatně dodavatele plynu nebo elektřiny, ale také si můžete vybrat společnost, který vám bude dodávat obojí, jako například SPP. Pokud můžeme radit, řešte elektřinu i plyn dohromady.

Pro odběr obou komodit mívají dodavatelé výhodnější podmínky

4. Vybrali jste si opravdu dobře? Nebojte se sehnat si reference

Když už víte vše o svém současném dodavateli energií, zaměřte se na toho, kdo ho nahradí. Mějte na paměti staré dobré úsloví o lapaném ptáčkovi. Na rozdíl od něj vy se můžete spolehnout přinejmenším na internetové vyhledávače a ověřit si, zda jste si vybrali opravdu dobře, zda nejde o nějakou garážovou firmičku, po níž za pár týdnů nenajdete ani stopu.      

Opravdu jste si našli solidního dodavatele elektřiny nebo plynu, jehož spolehlivost dokladují nejen dobře vedené webové stránky, ale také „dobrá“ adresa a možnost osobního kontaktu? Přestože strýček Google bývá dobrý rádce, poptejte si i po kamarádech, známých či sousedech, jaké mají s dotyčnou firmou vlastní zkušenosti. 

5. Spolehlivá kalkulačka vám to spočítá

Poslední, ale nikoliv nepodstatný krok znamená pečlivé ověření výhodnosti nové nabídky.  Ideální pro ověření jsou nezávislé internetové kalkulačky na porovnání cen energií

Zadejte požadované údaje a hned vám vyskočí reálná výše úspory. Nevěříte-li si, pak se můžete obrátit i na odborníky SPP, ať už telefonicky, mailem nebo osobně, a oni vám úsporu spočítají. Případně jim můžete rovnou zaslat vyúčtování online ke kontrole. Zdarma a bez závazku, určitě to pro vás nebude znamenat, že byste museli podepsat smlouvu. 

Souhrn

Pro přehled ještě jednou v kostce, co vše byste měli vědět a nachystat před změnou dodavatele:

  • Smlouva nebo poslední vyúčtování energií – připravte si dokumenty, ať je máte k dispozici
  • Smlouva na dobu určitou / neurčitou a podmínky ukončení – prostudujte podmínky smlouvy a možnosti ukončení, včetně případných sankcí
  • Změna plynu nebo elektřiny – zvažte, zda máte nebo budete potřebovat měnit jak plyn, tak elektřinu
  • Najděte vhodné dodavatele – udělejte si průzkum a porovnejte si cenové nabídky včetně podmínek smlouvy
  • Ušetřit na dodávkách plynu a elektřiny opravdu není tak složité, co myslíte? 
Štítky: , , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *