Budeme jednou všichni vyrábět elektřinu doma?


21. 10. 2015

Autor

 

Ministerstvo životního spotřeb dnes spustilo dotační program na podporu malých domácích solárních elektráren. Prostě si dáte na střechu solární panely, stát vám na to přidá peníze a můžete vesele vyrábět elektřinu pro vlastní potřebu a tím šetřit peníze.

Tento krok je logický a nějaká forma podpory malých energetických zdrojů byla v Česku potřeba jako sůl. A jen pro pořádek, nezaměňujte střešní solární elektrárny s těmi nenáviděnými solárními parky na polích. To je úplně jiná kategorie i příběh.

A proč o tom vlastně píšeme. Protože je to začátek nového trendu a velké revoluce v energetice. V budoucnosti už totiž nebudeme jen odkázáni na elektřinu z od distributorů, za niž musíme platit, ale velkou část spotřeby si budou domácnosti vyrábět samy. Volných ploch na střechách rodinných a bytových domů je k tomu víc než dost.

Technologie už jsou k dispozici

Technologicky je už vlastně vše vyřešeno. Cena fotovoltaických panelů stále klesá, přičemž jejich účinnost roste, potřebnou řídící elektroniku i akumulátory běžně zakoupíte. Čeká se jen zlevnění potřebných technologií, aby bylo možné doma elektřinu vyrábět za cenu stejnou nebo levněji, než kolik zaplatíte za jednu kilowatthodinu u distributora. A tomu už jsme velmi blízko.

A což teprve, pokud si časem pořídíte elektromobil. Ten vám taková elektrárna nabije a jezdit se bude zadarmo. Tedy alespoň v období, kdy svítí slunce. Elektromobil a jeho silný akumulátor však bude moci sloužit i jako zásobárna energie pro celý dům a pomůže vyrovnávat rozdíly mezi produkcí (přes den) a spotřebou (obvykle večer), přičemž systém bude samozřejmě pamatovat také na to, abyste ráno mohli vyjet s plně nabytým autem.

Neznamená to však, že tradiční distributoři energií zaniknou. Pouze o nich budeme elektřinu nakupovat, jen tehdy, když si ji nebudeme moci vyrobit sami. A přebytky jim třeba budeme moci prodat, nebo vyměnit stylem „komodita za komoditu“.


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *