Cena elektřiny a plynu 2015: podrobná předpověď

Cena plynu a elektřiny může projít dramatickým vývojem, ačkoli asi ne hned od ledna 2015.


22. 9. 2014

Autor

Poklidné období, které není ozvláštněno vzrušujícími kauzami, bývá nazývané „okurková sezóna“. Zřejmě protože trvá obvykle během léta, kdy zraje zelenina. Cena elektřiny a plynu pro domácnosti má však okurkovou sezónu od jara do zimy, a to už druhým rokem. Dlouho stagnovala nebo klesala. Teprve až poslední dobou tu a tam odhalujeme nenápadné zdražování.

Cena plynu a elektřiny na Nový rok 2015 pravděpodobně zůstane stejná, případně stoupne jenom lehce. Další vývoj leccos změní.

S platností od 25. srpna zvedla paušální měsíční poplatek ve svých základních cenících elektřiny společnost E.ON Energie (produktové řady Elektřina a StandardPower). Oproti předchozímu měsíci potom Pražská energetika (Aktiv + Favorit) a RWE Energie (RWE elektřina Garance 24) zdražily některé svoje zářijové nabídky elektřiny určené novým zákazníkům, takže přísně vzato ani nejde o zdražení.

Zatím jenom ojedinělé a drobné výkyvy pravděpodobně předznamenávají pořádné zemětřesení. Cena elektřiny a plynu na začátku roku 2015 sice ještě může stagnovat, ve frontě na naši nedalekou budoucnost ale čeká řada změn. Proberme postupně nejdůležitější novinky a jejich potenciální důsledky.

Cena elektřiny 2015

Skupiny ČEZ, RWE a E.ON oznámily, že jim v letošním prvním pololetí klesly provozní zisky řádově o desítky procent. Důvodem není pouze mírná zima, díky které odběratelé ušetřili za vytápění, ale také nízká cena elektřiny. Její velkoobchodní hodnota od havárie jaderné elektrárny v japonské Fukušimě spadla skoro na polovinu, což srazilo marže velkých energetických společností. Cena elektřiny pro koncové odběratele na začátku roku 2015 pravděpodobně výrazně nezdraží, protože dodavatelé mají obavy, aby jim zákazníci neodešli ke konkurenci. Budeme ale pozorně sledovat, zda prodejci zkusí nenápadně zvednout třeba jenom paušální měsíční poplatky za odběrné místo podobně jako nedávno E.ON Energie. O jakémkoli, i sebemenším zdražení ceny elektřiny pro rok 2015 vás okamžitě informujeme.

Cena elektřiny pro rok 2015 nyní závislí hlavně na rychlosti, respektive pomalosti našich národních zákonodárců

Cena elektřiny může podle některých předběžných propočtů stoupnout malým odběratelům kvůli novele energetického zákona, jejíž návrh však zatím ještě zdaleka neprošel celým legislativním procesem. „Teď materiál čeká, až bude zařazen na konkrétní jednání vlády. Potom půjde do Poslanecké sněmovny a následně do Senátu. Aby zákon začal platit od 1. ledna 2015, musela by ho vláda projednat do začátku července tohoto roku,“ vysvětlila nám Vanesa Šandová z tiskového oddělení Úřadu vlády. V jednání zůstává rovněž novela zákona o podporovaných zdrojích energie. Legislativní proces pozorně sleduje Energetický regulační úřad (ERÚ), který musí do konce roku stanovit regulované poplatky. Celková vyúčtovaná cena elektřiny totiž zahrnuje také náklady na její přepravu, podporu ekologických zdrojů energie a další odvody (více ZDE). „Máme hotové předběžné kalkulace, ale v případě účinnosti novely energetického zákona a zákona o podporovaných zdrojích energie například od pololetí 2015 bychom museli spočítat dopady nové legislativy na ceny regulovaných služeb,“ uvedl Jiří Chvojka, tiskový mluvčí ERÚ.

Část vyúčtování zůstává regulovaná státem: Cena elektřiny asi ze 70 %, cena plynu asi ze 33 %.
Zásadní úpravy zároveň plánuje samotný úřad, ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO), Operátorem trhu s elektřinou a energetickými firmami. Cena elektřiny má být přetvořená novým tarifním systémem. „Jedním z cílů projektu je spravedlivé stanovení regulovaných plateb subjektům a zákazníkům v souvislosti s příslušným podílem nákladů, které jejich požadavky v rámci elektrizační soustavy vyvolávají,“ předznamenal ERÚ. Připomeňme, že cena elektřiny může být počítaná ve vysokém (dražším) tarifu nebo nízkém (levnějším) tarifu – více ZDE. Zatím neznáme podrobnosti a můžeme leda spekulovat, komu kvůli „spravedlivějšímu nastavení“ cena elektřiny eventuálně stoupne, a kdo na změně naopak vydělá. Nový tarifní systém nabude účinnosti až roku 2016.

Nová sazba DPH nehraje roli. Cena elektřiny i cena plynu stále nesou daň 21 %.
Cena elektřiny pro rok 2015 takřka určitě nebude ovlivněna úpravami daně z přidané hodnoty (DPH), protože zůstane v její nejvyšší sazbě 21 %.

Cena plynu 2015

Jakékoli předpovědi formulujme i přijímejme rezervovaně. Vždyť kdybychom s předstihem věděli, jaký vznikne konflikt mezi naším hlavním dodavatelem fosilních paliv a Ukrajinou, zřejmě bychom předpokládali, že cena plynu prudce poroste. Mezinárodní vztahy jsou nakonec ještě napjatější: Ruská federace už před topnou sezónou nedostatečně uspokojuje poptávku Slovenska, Polska a Rakouska. Ruský monopolní, většinově státem vlastněný vývozce zemního plynu Gazprom tvrdí, že evropské státy údajně příliš rychle zvyšují svoji spotřebu. Přesto cena plynu zůstává relativně nízko. Na Českomoravské komoditní burze Kladno dokonce lze surovinu nakoupit levněji, než na začátku roku před anexí Krymu a boji na východní Ukrajině. Cena plynu nevyskočila ani kvůli sankcím Evropské unie vůči ruskému ropnému průmyslu.

 

Cena plynu 2015 bude přímo úměrná politické situaci. Lepší mezinárodní vztahy znamenají lepší a levnější podmínky pro dovoz.

Pokud mezinárodní konflikt neeskaluje, cena plynu pro domácnosti a malé firmy na začátku roku 2015 nemusí zdražit. ERÚ a MPO shodně uvedly, že zvažují zpřísnit množství zásob, které musejí mít dodavatelé dlouhodobě uskladněné. Obchodníci však většinou tvrdí, že cena plynu pro konečné zákazníky nestoupne ani v takovém případě.

Jenom okrajově zmiňme extrémní scénář, ve kterém už není místo pro volný trh. Kdyby ruský import na dobu řádově měsíců zcela ustal, při odběru dostupných zásob by dostaly přednost domácnosti a klíčové sociální instituce. Celá cena plynu by potom byla otázkou státní regulace a aktuální, těžko předvídatelné situace.

Každopádně opět nehrají roli úpravy DPH. Cena plynu bude nadále navyšována o dosavadních 21 % daně z přidané hodnoty.

Jelikož cena plynu 2015 závisí na mezinárodní politické situaci, shrňme si, co nás čeká. Začátkem roku 2015 vznikne Eurasijský ekonomický svaz Ruska, Běloruska a Kazachstánu. Taktéž v roce 2015 má vstoupit Bosna a Hercegovina do NATO, Chorvatsko rozšíří Schengenský prostor. Od ledna 2015 zároveň předsedá Evropské unii pobaltské Lotyšsko, v půlce roku 2015 bude vystřídáno Lucemburskem. V roce 2015 mimochodem uběhne 100 let od potopení zaoceánského parníku Lusitania německou ponorkou. V roce 2015 také mine 200 let od bitvy u Waterloo. Rok 2015 bude 600. výročím od úmrtí Mistra Jana Husa.

Pozn.: Aktuální cena elektřiny i cena plynu pro koncové odběratele je kdykoli snadno zjistitelná prostřednictvím naší kalkulačky.

Štítky: , , ,

Komentáře

2 thoughts on “Cena elektřiny a plynu 2015: podrobná předpověď

  1. technikalf napsal:

    Je to zajímavé čtení. Po havárii ve Fukušimě ke dnešnímu dni spadla cena elektřiny na burze přibližně o 40%. Ve stejném období se cena elektřiny u nás zvýšila z průměrných 4,50 kč/kWh na 4,90kč/kWh. Každý kdo vychodil základní školu si z toho lehce spočítá, že obchodní marže elektrárenských společností se zvýšila o takřka 50%.
    A ČEZ a spol mají přesto tu drzost brečet, že se jim čistý zisk snížil o 10% a tlačit tak veřejné mínění k akceptaci dalšího růstu cen elktřiny.

    • Petr Woff napsal:

      Dobrý den, díky za reakci. Máte pravdu, že vývoj celkového vyúčtování za elektřinu neodpovídá poklesu velkoobchodní ceny samotné energie (která bývá poněkud komicky nazývaná „silová elektřina“, jako kdyby existovala nějaká jiná „slabová elektřina“ – elektřina je jenom jedna). Připomínám ale, že letos skutečně dochází ke zlevnění pro koncové odběratele, a to průměrně o 10 %. Klesl právě i poplatek za samotnou energii – za samotnou elektřinu. Zde v grafu je vidět vývoj jednotlivých složek konečného vyúčtování, spočítaný právě pro základní tarif společnosti ČEZ Prodej (roční spotřeba 2 500 kWh, tarif Comfort, distribuční území ČEZ, distribuční sazba D02d, hlavní jistič 3×25 A.): http://api.cenyenergie.cz/Files/Obrazky/Elektrina/2014/cena_elektriny.png Více o složení celkové ceny za elektřinu píšeme zde: http://www.cenyenergie.cz/cena-elektriny-z-ceho-je-slozena/ Aniž bych se zastával velkých korporací, po uvolnění trhu musejí investovat také do marketingu, což nejsou zanedbatelné výdaje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *