Fixace ceny elektřiny a plynu v roce 2014: Ano, nebo ne?

Zdražování elektřiny a plynu není na dohled. Cenu má smysl fixovat, je-li už nyní nízká.


15. 5. 2014

Autor

Když je nám nejlépe, chceme pozastavit čas. Zakonzervování přítomného okamžiku nemusí být jenom sentimentálním přáním. Některé tarify elektřiny a plynu garantují neměnnou cenu energie, jsou tedy pojistkou před nejistou budoucností. Jenomže jak poznáme, že zrovna momentální stav je nejvýhodnější? Co když podepíšeme smlouvu na dobu určitou, a za několik měsíců všichni dodavatelé razantně zlevní? Lze předvídat budoucí vývoj, abychom nezafixovali cenu, která bude napřesrok poměrně vysoká?

Příklady z loňska ukazují, že je prozíravé konzervovat pouze cenu, která už nyní patří mezi nejlevnější.

Hromadné zdražování jsme zažili naposledy začátkem roku 2013. Potom dodavatelé svoje ceny stabilizovali díky zákonům a konkurenčním tlakům. Začátkem roku 2014 jsme dokonce mohli uvítat nevídané zlevňování především elektřiny, ale taky zemního plynu. Ostatně na velkoobchodních burzách ceny nadále klesají.

Proč ENERGIE NEZDRAŽUJÍ
  • Když dodavatel elektřinu nebo plyn zdraží, můžete podle platné legislativy okamžitě přejít jinam. Zástupy jiných firem trpělivě čekají a žadoní, aby vám směly dodávat energii levněji.
  • Dodavatelé jsou většinou překupníci. Domácnostem prodávají energie, které předtím koupili od elektráren a těžařských společností, anebo na burze. Velkoobchodní ceny přitom dlouhodobě klesají (podrobnosti níže).

 Vyplácejí se letos loňské garance?

Řetězové zlevňování je dobrou zprávou, ačkoli… Možná úplně netěší jedince, které vloni zlákala fixace ceny elektřiny. Mezi nejvýhodnější garantované tarify patřil Fix 2014 od E.ON, který je oproti letošnímu normálu dražší o 9 %! Zkrátka nevyplácí se.

Pozn.: Srovnáváme pouze poplatky pro samotného dodavatele elektřiny („dodávku“), včetně DPH. Distribuční poplatky určuje stát, energetické společnosti proto nemohou garantovat jejich neměnnost. Všechny příklady v článku, týkající se elektřiny, počítáme pro stejnou spotřebu (2 500 kWh/rok) a distribuční území (ČEZ), v sazbě D02d, s jističem 3x25A.

Mezi nejvýhodnější garantované tarify plynu vloni patřil Fix 2014 od Lumen Energy. Oproti letošnímu průměru vychází o 6 % levněji. Resumé je jasné, fixace ceny plynu mohla být relativně úspěšná.

Pozn.: Srovnáváme pouze poplatky pro samotného dodavatele zemního plynu („dodávku“), včetně DPH. Distribuční poplatky určuje stát, energetické společnosti proto nemohou garantovat garantovat jejich neměnnost. Všechny příklady v článku, týkající se plynu, počítáme pro stejnou spotřebu (30 MWh/rok) a distribuční území (RWE GasNet).

Jaký cenový vývoj lze očekávat do budoucna? A jak vypadá nabídka nových fixovaných tarifů nyní, po historickém zlevňování?

Fixace ceny elektřiny 2014 – 2015

Na začátku letošního roku elektřina pro domácnosti zlevnila průměrně o desetinu. Velkoobchodní cena však padá ještě výrazněji. Na pražské energetické burze PXE elektrická energie zlevňuje už 6 let, dokonce i havárie jaderné elektrárny v japonské Fukušimě tento trend zvrátila jenom lehce a krátkodobě. Za loňský rok velkoobchodní cena elektřiny klesla o 18,5 %, letos zatím o dalších 6 %. Jelikož dodavatelé sami nakupují levněji, lze logicky předpokládat, že v dohledné době přinejmenším nezdraží svoje tarify pro koncové spotřebitele.

Graf zachycuje vývoj ceny elektrické energie na pražské burze.

Pokud se obáváte událostí, které mohou příznivý trend zvrátit, vyberte si nejnižší fixovanou cenu prostřednictvím nezávislé kalkulačky. Ale pozor, aby takový tarif nebyl jenom „návnadou“. Ověřte si, že neuzavřete smlouvu na delší dobu určitou, než na jakou je cena fixovaná – to může být případ Style 2014 od Centropolu nebo Fix 2014 od Global Energy. Do konce roku 2015 budou mít klid odběratelé tarifů Fix2015 od E.ON a Fix od ČEZ, jejichž dodávka je o 4 % a 3 % levnější než letošní průměr.

Fixace ceny plynu 2014 – 2015

Skoro všechnu spotřebu zemního plynu uspokojujeme dovozem, především z Ruské federace. Leckterý teoretik vyvodí závěr, že komodita zákonitě musí zdražovat kvůli krizi na Ukrajině a kurzu koruny, kterou záměrně oslabuje Česká národní banka. Sami jsme vloni probrali možné pesimistické scénáře pro rok 2014. Nicméně praxe je jiná. Domácnostem zemní plyn lehce zlevnil v lednu a přinejmenším do června zřejmě nenastanou žádné změny. Mezitím velkoobchodní cena zemního plynu letos klesla na Českomoravské komoditní burze Kladno, i na klíčové Evropské energetické burze v Lipsku.

Překvapivé jsou také nabídky dodavatelů. One tarif od Gas International a Plyn od MND – Moravských naftových dolů garantují neměnnou cenu dodávky plynu do konce roku 2015, přičemž můžete uzavřít jenom smlouvu na dobu neurčitou! Doposud přitom bývalo zvykem, že obchodník chtěl za záruku jistoty úpis na dobu určitou, aby zákazníkovi znemožnil kdykoli (po vypršení 3měsíční výpovědí lhůty) odejít.

Fixované tarify od Gas International a MND jsou o 8 % a 6 % levnější než současná průměrná cena. Jistota 2015 od Primagasu dokonce září na špičce cenového srovnávače! Pozornost zasluhuje také Kubík Benefit 2016 od SPP, jenž poměrně výhodnou cenu fixuje do konce roku 2016.

Výhodné garantované ceny najdete na špici kalkulačky elektřiny a kalkulačky plynu.

Podezřelé je, pokud vám někdo nyní nabízí garanci jenom do konce letoška. Některé smlouvy po Novém roce automaticky převádějí zákazníka na dražší tarif.

Štítky: , , , , , , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *