Indikativní ceny plynu pro nadcházející čtvrtletí klesají


27. 2. 2019

Autor

V posledních dvou čtvrtletích indikativní ceny plynu rostly. Odrážely tak vývoj na burze, kde se cena zemního plynu od září do listopadu loňského roku zvýšila o víc než polovinu. V prosinci ale následoval neméně prudký pokles, který se do indikativních cen plynu promítá nyní.

Indikativní ceny plynu pro druhé čtvrtletí roku 2019 klesly přibližně o dvacet korun na megawatthodinu ve všech třech kategoriích – pro vaření, ohřev vody i vytápění. Víc než stokorunový nárůst z předchozího pololetí tento pokles zatím nevyrovnal, potvrdil ale důležitý trend.

Na rozdíl od elektřiny, jejíž ceny na burze soustavně rostly téměř tři roky, plyn se k původním hodnotám vrací už po půl roce. Do ceníků dodavatelů pro maloodběratele se navíc promítá i snížení regulované složky o 2,5 %, které stanoví cenové rozhodnutí ERÚ č. 6/2018.

„Je pravda, že trh s energiemi si teď mnozí spotřebitelé spojují s paušálním zdražováním. Aktuální vývoj cen plynu na burze ale dává prostor k mírnému optimismu,“ říká Vladimír Outrata, radní ERÚ.


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *