Jak si vybrat úspornou LED žárovku?


8. 1. 2016

Autor

 

LED žárovky jsou v současnosti nejúspornějším a ekologicky nejčistším zdrojem světla. Pokud postupně nahradíte všechny staré žárovky v domácnosti LED světly, úspora energie bude poměrně velká. Poradíme vám, na co se při výběru LED žárovky hlavně zaměřit.

Barevná teplota

Asi nejdůležitějším kritériem při výběru LED žárovky je barevná teplota světla. Tedy zda světlo bude spíše bílé a bude působit studeně, nebo zda žárovka svítí příjemným odstínem do oranžova. U LED žárovek se zpravidla rozlišují dvě barvy – teplá bílá (cca. 2 800 – 3 300 K – více žluté světlo) a studená bílá (od 5000 K výše – více bílé světlo). Teplá bílá se více podobá světlu klasické žárovky, studená bílá je subjektivně chladnější asi jako zářivka. Obecně platí, že studenější bílé světlo patří do pracovny či do kuchyně, teplejší tóny světla pak používejte v pokojích a v ložnici.

Index podání barev

LED diody světlo vytváří na jiném fyzikálním principu, než běžné Edisonovy žárovky. Nenajdete v nich žhavé vlákno a světlo se vytváří pomocí elektroluminiscence. LED diody z principu produkují světlo s úzkým spektrem – jednobarevné. Bílé barvy je pak dosaženo pomocí různých technických triků. Právě proto se u LED světlených zdrojů setkáte s pojmem index podání barev (CRI), který charakterizuje, jak při daném světle LED budete vnímat barvy osvětlených předmětů. Index podání barev se označuje číslem bez jednotky, přičemž platí, že hodnota 100 je ekvivalentní běžným žárovkám.

Pokud bude mít LED žárovka CRI menší než 80, barvy v osvětleném interiéru už budete vnímat maličko zkresleně. A to může mít negativní vliv na váš spánkový rytmus a psychiku. Hodnotu CRI najdete většinou na obalu žárovky. Cokoli pod 80 nebrat.

Výkon LED žárovek

Výkon běžné žárovky se uvádí ve wattech, a všichni již máme tak nějak zažito, jak moc zhruba svítí 100W a 40W žárovka. U LED žárovek se jejich světelný výkon udává v lumenech (lm) – jednotkách světelného toku. Obecně lze říci, že LED dobře nahradí starší slabší žárovky. Více svítivější LED žárovky jsou dražší. Jako ekvivalentní náhradu 100W žárovky si musíte koupit LED světlo se světelným tokem 1521 lm (60 W – 806 lm, 40 W – 470 lm).

 

 


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *