Jak ušetřit za vytápění bez velkých investic


15. 1. 2016

Autor

 

Náklady na vytápění se u běžného rodinného domu nebo bytu pohybují ročně v řádu desetitisíců korun. Praktické a funkční rady, jak za vytápění ušetřit, se vždy hodí.

Klíčovou zásadou pro šetření energie při vytápění je netopit více, než je třeba. S každým stupněm navíc stoupají celosezónní náklady až o 6 %. Pokud tedy budete mít místo průměrných 20 °C v domě např. 25°C, připravte na téměř třetinový nárůst spotřeby paliva. Důležité je přitom umět teplotu v místnosti správně měřit a regulovat.

Ideální je využití termostatických hlavic na topných tělesech, případně pokojového termostatu. Oba typy regulace by ale neměly být použity současně v jedné místnosti. Podle odborníků je to poměrně častá chyba. Pokud již někdo má nainstalovány v jednom pokoji oba regulátory, doporučuje se otevřít hlavice radiátorů naplno a regulovat teplotu pokojovým termostatem.

Plynulé vytápění je šetrnější než tzv. nárazové

U plynulého vytápění udržujeme stabilní teplotu topné vody např. 40°C a dohříváme maximálně o 5°C. Udržujete tím i stabilní teplotu v místnostech a nedochází k vychladnutí vzduchu, zdí a podlahy. Při nárazovém vytápění, kdy při pocitu chladu ohřejete topnou vodu na 80°C a po vyhřátí místností necháte opět vychladnout např. na 30 °C, dochází jen k ohřátí vzduchu, ale zdi a podlahy nestačí naakumulovat potřebnou teplotu a rychle pohlcují vzdušné teplo.

Nastavte si správně kotel

Každý kotel by měl před topnou sezónou zkontrolovat a nastavit revizní technik. Tato investice se vám během několika měsíčního provozu vrátí. V případě plynového kotle staršího deseti let se prakticky vždy vyplatí jej nahradit novým – kondenzačním. Investice do nového kondenzačního kotle se díky nižším nákladům na plyn vrátí zhruba do čtyř let, a to i bez dotací.

U kotlů na pevná paliva je pak velkým omylem představa, že pokud kotel nejede na plný výkon, má nižší spotřebu. Tyto kotle jsou optimalizovány pro maximální výkon. Výrobci proto doporučují ke kotli na pevná paliva instalovat akumulační nádrž, která akumuluje přebytečné teplo a udrží jej až několik dní.


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *