Novinky u Tesly – Powerwall a solární panely


30. 11. 2016

Autor

Tesla oznámila na konci října, že hodlá způsobit revoluci v oblasti výroby elektřiny. Mimo jiné jde například o novou baterii Powerwall a velmi zajímavé solární krytiny.

 

Solární střešní tašky

Vývojáři Tesly jsou inovátoři a rozhodně se nespokojí s běžnými solárními panely, které jsou nevzhledné a v běžném životě nepříliš použitelné z hlediska estetiky. Proto vytvořili panel ve tvaru běžné střešní tašky. Produkt bude nabízen ve variantách Textured Glass Tile, Slate Glass Tile, Tuscan Glass Tile a Smooth Glass Tile, čímž právě cíleně míří na tvar a barvu, které nebudou narušovat celkový vzhled budovy.

Tašky budou absorbovat solární záření, avšak nebudou lesklé, nýbrž matné. Tím se vylučuje riziko nepříjemného odrazu, které by ve městech či blízkých sousedstvích mohly obtěžovat. Zároveň budou mít o 2% nižší ztrátovost než běžné solární panely.

“Musíme vyrábět solární panely stejně krásné jako jsou naše elektromobily,” oznámil Alon Musk na produktové show. “Cílem je dosáhnout stavu, kdy střecha stojí méně, než instalace tradiční střešní krytiny včetně ceny elektřiny.“

Nejvýhodnější je podle Muska instalace tašek při výměně staré krytiny v případě rodinných domů, případě při stavbě domů nových. Celosvětově jde o zákrok prováděný na 20 milionech domů ročně.

 

Powerwall 2

Druhá řada baterií Powerwall je rovněž v kurzu. Láká především na dvojnásobnou kapacitu oproti první řadě (plných 14 kWh) a integrovaný střídač a schopnost napájet standardní domácnost po celý den.

Powerwall 2 bude stát přibližně 5500 dolarů, což je sice poměrně vysoká částka, avšak oproti první generaci, která za 3500 dolarů nabízela kapacitu 6,4 kWh se jedná o mnohem lepší investici s dobrou návratností.

Tesla Powerwall 2

V kombinaci se solárními taškami nabídne Powerwall 2 vysokou energetickou soběstačnost a Musk dokonce odhaduje, že se domácnost může stát zcela nezávislá na energetických společnostech.

Instalace testovacích Powerwall 2 již započaly, o aktuálních novinkách z tohoto odvětví vás budeme informovat.