Okna a jejich tepelně izolační schopnosti. Na co si dát pozor?


30. 11. 2018

Autor

Při zateplování bytových i rodinných domů se obvykle mění i okna. Právě starými okny totiž z domu uniká nejvíce tepla. Na problematiku oken jsme se podívali podrobněji. Ne vždy je nutná investice od trojskel.

Hlavním ukazatelem, který vypovídá o izolačních vlastnostech daného okna (i jiných konstrukcí), je součinitel prostupu tepla Uw s jednotkou W/(m2K). Čím nižší je hodnota tohoto součinitele, tím okno propouští méně tepla a má tedy lepší izolační vlastnosti. Původní okna v panelových domech byla většinou dřevěná se součinitelem prostupu tepla 2,7 W/(m2K). Nejefektivněji lze snížit tepelnou ztrátu výměnou původních oken za nová, kterými prostupuje 2 až 3 krát méně tepla, mají tedy 2–3 krát nižší Uw.

V dnešní době je vhodné požadovat okna s Uw hodnotou maximálně 1,1 W/(m2K). Tato hodnota vyjadřuje izolační vlastnost celého okna. Je třeba dát si dobrý pozor na reklamní triky některých dodavatelů oken, kteří místo hodnoty součinitele prostupu tepla pro celé okno Uw udávají hodnotu Ug, což je hodnota pouze pro zasklení. Teplo ovšem uniká i rámem okna, který má vždy horší izolační vlastnosti v porovnání se zasklením. Ve výsledku je tak součinitel Ug pro zasklení vždy nižší v porovnání s Uw pro celé okno, podle kterého je třeba se při výběru oken orientovat.

Dvojskla propustí více slunce, trojskla lépe izolují

Co je tedy výhodnější? Vyměnit okna v panelovém domě za okna s izolačními dvojskly, nebo trojskly? Izolační okna s dvojskly propouštějí díky menšímu množství skel v porovnání s trojskly do interiéru více slunečního záření, tepelné zisky jsou vyšší, do interiéru proniká více tepla zvenku. Naproti tomu izolační okna s trojskly mají větší množství skel, díky kterým má okno menší hodnotu součinitele Uw a propouští tedy méně tepla ven z budovy.

Cena oken s trojskly je v porovnání s dvojskly vyšší. A to zhruba o třetinu. Pokud se  do nich rozhodnete investovat, volte provedení s extra čirými skly.

Pozor na kvalitu a parametry rámu

Kromě součinitelů Uw a g je dalším důležitým parametrem při výběru okna hloubka zapuštění skla do rámu a materiál distančního rámečku mezi skly. Z hlediska rizika výskytu kondenzace vodní páry na styku skla a rámu je výhodné zvolit okno s více zapuštěným sklem do rámu okna.

Výrobci oken často argumentují počtem komor rámu, který vydávají za hlavní měřítko kvality. Jde ovšem pouze o reklamní trik. Izolační vlastnosti rámu totiž závisejí především na konstrukci rámu, nikoliv na počtu komor.


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *