Poplatek za ekologické zdroje energie v roce 2015 nestoupne

Ministerstvo průmyslu slibuje, že podporované zdroje nezvednou domácnostem účet za elektřinu.


27. 10. 2014

Autor

Alespoň některé spekulace a obavy můžeme, snad definitivně, utnout. Připravovaná novela zákona o podporovaných zdrojích energie znejistila část veřejnosti ustanovením, že poplatek na podporované zdroje energie bude domácnostem a maloodběratelům elektřiny účtovaný nově „v Kč/A/měsíc na základě jmenovité proudové hodnoty hlavního jističe před elektroměrem a příslušné distribuční sazby“. Předešlá pasáž mohla znamenat, že za samotný jistič zaplatíme hodně peněz, přestože třeba nespotřebujeme žádnou elektrickou energii. Novelu připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), které nyní podobným domněnkám odporuje.

Cenu elektřiny v roce 2015 můžeme zatím jenom odhadovat. Energetický regulační úřad a dodavatelé zveřejní poplatky až na přelomu listopadu a prosince.
„Platba na podporu OZE v ceně elektřiny bude nastavena tak, aby domácnosti platily maximálně tolik jako dnes nebo dokonce mohly ušetřit,“ píše MPO v tiskové zprávě. „Zákon obsahuje podmínku, že maximální platba na podporované zdroje energie nepřesáhne současnou hodnotu. V zákoně je z tohoto důvodu ponechán současný strop pro platbu ve výši 495 Kč/MWh,“ upřesňuje Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Poplatek na ekologické zdroje energie nyní znamená asi 10 % celkového vyúčtování za elektřinu. V roce 2015 tedy nemá tento podíl stoupnout, naopak může ještě klesnout. „Pokud je hlavní jistič zbytečně veliký a domácnost sníží jeho hodnotu, potom může platit i méně, než doposud. Pokud mají všechny byty v domě stejné jističe, pak budou domácnosti platit stejnou částku. Je tedy jedno, zda jde o čtyřčlennou rodinu nebo o důchodce, který bydlí sám,“ ubezpečuje MPO, že novela zákona neublíží šetřivým a solitérně žijícím jedincům.

Ještě klidnější a informovanější bychom mohli být, kdyby novely důležitých zákonů byly hotové dříve, než na samém konci roku. Zatím totiž není jasné jejich konečné znění, ani začátek jejich účinnosti. „Máme hotové předběžné kalkulace distribučních poplatků, ale v případě účinnosti novely energetického zákona a zákona o podporovaných zdrojích energie například od pololetí 2015 bychom museli spočítat dopady nové legislativy na ceny regulovaných služeb,“ napsal nám už dříve Jiří Chvojka, tiskový mluvčí Energetického regulačního úřadu. Distribuční poplatky, které kryjí především náklady na přepravu elektřiny, tvoří asi 40 % celkového vyúčtování pro domácnost.

Štítky: , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *