Používáte správně termostatickou hlavici?


10. 11. 2015

Autor

 

Termostatické hlavice u radiátorů patří k základním komponentám pro úsporné vytápění. Správné používání termostatické hlavice vám může ušetřit až třetinu nákladů na teplo, víte však, jak tento ventil efektivně používat?

Termostatická hlavice v sobě skrývá mechanismus, který reguluje průtok teplé vody do radiátoru na základě teploty v místnosti. Díky tomu může radiátor dobře pracovat bez zbytečných výkyvů a jen s minimálními nároky na spotřebu tepelné energie. Používání termostatické hlavice se už z principu velmi liší od běžných ventilů. S trochou nadsázky je možné říci, že termostatickou hlavici je dobré nastavit na požadovanou teplotu a pak na ni zapomenout.

V žádném případě termostatickou hlavici nepoužívejte tak, že ji úplně uzavřete, a ve chvíli, kdy je vám v místnosti zima, ji naopak úplně otevřete. Tím totiž její možnosti vůbec nevyužijete a zbytečně ji redukujete na pouhý dvoupolohový ventil.  Z hlediska úspor je nejlepší hlavici dlouhodobě nastavit na požadovaný stupeň. Teplotu v místnosti pak regulujte jen mírným pootáčením kohoutu, které změní teplotu v místnosti o 2 až 4 °C.

Pokud máte radiátory napojené na systém dálkového zásobování teplem, zpravidla se nemusíte starat ani o nastavování nižší noční teploty. Tato regulace obvykle probíhá automaticky ve výměníkové stanici na základě vnější teploty vzduchu. Ani na noc tedy termostatickou hlavici v ložnici nemusíte uzavírat.

A pokud máte rádi trochu techničtější řešení, zkuste běžnou termostatickou hlavici u radiátorů nahradit její digitální elektronickou variantou. Ta umožňuje například nastavovat intenzitu vytápění v čase nebo určit, kdy bude topení v místnosti zapnuto a kdy naopak ne. Dražší digitální termostatické hlavice mají také užitečnou funkci rozpoznání otevřeného okna. Ta v případě intenzivního větrání přívod teplé vody do radiátoru na chvíli vypne, zatímco běžná termostatická hlavice v takovém případě intenzitu topení zbytečně zvýší. Tím se samozřejmě šetří náklady na teplo.