Šetříme v domácnosti díky přirozenému světlu


8. 10. 2018

Autor

Na úspornost domu či bytu je třeba myslet už v počátku jeho stavby. Mnohdy se vyplatí vyšší počáteční investice, která se s postupem času díky chytrým řešením vrátí. Jsou ale také změny, které můžete zařídit i ve vaší současné domácnosti, aniž byste do stavby museli zásadně zasahovat.

Začněte výběrem a umístěním oken

Zpočátku je důležité, abyste si dobře rozvrhli umístění a velikost oken. To vám zajistí dostatek přirozeného světla v celém domě, který bude působit prostorněji a lehčeji. Především v pracovních místnostech a tam, kde se budete pohybovat nejčastěji, je výhodné umístit více oken, nebo rovnou velké francouzské okno. Například v ložnici postačí naopak střešní nebo menší okna.

Přirozený cyklus světla podpořte vhodně zvoleným umělým osvětlením. Na trhu jsou k dostání například stmívací svítidla, která lze přizpůsobit aktuálnímu světlu a získat tak z něj maximum. Samozřejmostí by mělo být využití LED zdrojů světla.

Tip: Zajímají vás další tipy týkající se úsporné domácnosti? Podívejte se na Nasejimky.cz, kde vám prozradí, jak ušetřit za vodu až několik tisíc ročně.

Žaluzie

Hned po oknech přichází na řadu jejich stínění. To musí být dostatečně efektivní, aby zabránilo nežádoucímu intenzivnímu slunečnímu záření, ale zároveň v případě šera dokázalo do interiéru vpustit co nejvíce světla. Abyste využili veškerý potenciál žaluzií, měli byste kromě těch klasických vnitřních, zvážit také venkovní.

Vnitřní žaluzie mohou příjemně a funkčně dotvářet interiér. Na výběr máte nespočet materiálů a provedení, jejich instalace je navíc velice jednoduchá. Díky vnitřním žaluziím můžete regulovat nejen světlo v místnosti, ale také případně zajistit dostatek soukromí.

Venkovní žaluzie u nás i přes svou praktičnost stále nejsou samozřejmostí. Tyto žaluzie přitom efektivně ochrání okna před venkovními vlivy a prodlouží tak jejich životnost. jedná se o bytelnější materiál, který má mimo jiné termoizolační vlastnosti, dokáže tak velice efektivně odvádět nebo naopak udržet teplo. Jejich konstrukce zároveň slouží i jako ochrana proti zlodějům.

Při výběru stínící techniky se inspirujte na webu Isotra, kde naleznete široký výběr žaluzií a markýz, včetně příkladů jejich využití a poradenství.


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *