Sledovat cenu plynu se vyplatí! Vyhněte se zbytečnému přeplácení


23. 6. 2021

Autor

Zdroj: Unsplash

Před deseti lety jste si sjednali odběr plynu u nejvýhodnějšího dodavatele na trhu a od té doby vám leží smlouva v šuplíku? Ceny energií a nabídky dodavatelů se neustále mění. Jejich pravidelným sledováním se můžete vyhnout zbytečnému přeplácení. 

Z čeho se skládá cena plynu?

Cenu plynu tvoří dvě složky – regulovaná a neregulovaná. 

Regulovanou část ceny plynu stanovuje Energetický regulační úřad a zahrnuje především náklady na distribuci a činnost operátora trhu. Pokud se neplánujete stěhovat do míst, kde působí jiný distributor, výši regulované části ceny nemůžete nijak ovlivnit. 

Na neregulovanou část ceny plynu má pak mimo jiné vliv hlavně tržní cena za kWh. Její konečnou výši ale určují sami dodavatelé. 

Proč se vyplatí sledovat cenu plynu?

Neregulovaná část ceny plynu tvoří celých 81 % z finální ceny (na rozdíl od elektřiny, kde je to pouhých 47 %). Díky tomu máte možnost ovlivnit více než tři čtvrtiny ceny plynu pouhým výběrem správného dodavatele

Jak snížit cenu plynu?

Díky pravidelnému sledování cen plynu u jednotlivých dodavatelů si můžete vždy vybrat tu nejvýhodnější nabídku na trhu. Přestupem k levnějšímu dodavateli dokážete ročně ušetřit až stovky korun, aniž byste se museli sami omezovat. 

Kde sledovat ceny plynu?

Ceny plynu můžete srovnávat sami pomocí ceníků jednotlivých dodavatelů. Takový proces ale bude zdlouhavý a poměrně náročný. Vyznat se v cenících dodavatelů energií navíc nebývá snadné. 

Rychlejší a jednodušší způsob srovnání nabízejí internetové srovnávače a kalkulačky. Ceny plynu porovnají za vás a vy si jen vyberete tu nejlepší nabídku. 

Štítky: , , , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *