Slunce bude do deseti let nejlevnější zdroj energie – při troše štěstí


27. 11. 2015

Autor

 

Studie německého think tanku Agora předpovídá velmi optimistickou budoucnost solární energetiky. A to i české republice. Budeme v blízké budoucnosti více vyrábět elektřinu ze slunce? A tím nemyslíme velké elektrárny vzešlé ze známé „solární havárie“ před několika lety.

Pro příznivce obnovitelných zdrojů energie je to velmi optimistický scénář.  Podle výsledků studie, na níž se podíleli i experti na solární energetické systémy ze známého Fraunhoferova institutu, klesne cena solárních elektráren v příštím desetiletí o třetinu a v dlouhodobém horizontu (do roku 2050) pak o dvě třetiny oproti roku 2015. Solární energetika by se tak měla stát do deseti let nejlevnějším zdrojem elektřiny na zemi. A to i ve střední Evropě.

Mezi hlavní zjištění studie patří, že do roku 2025 by měla cena elektřiny z fotovoltaických elektráren v Evropě klesnout na 40 až 60 euro za megawatthodinu. To v přepočtu na koruny činí cca 1 – 1,5 Kč/kWh. Solární energetika tak porazí zdroje jako uhlí nebo atom, neboť podle zmíněné studie elektřina z nových uhelných a plynových elektráren stojí již dnes mezi 50 až 100 euro za megawatthodinu a z nových jaderných elektráren přes 110 euro – tedy skoro dvojnásobek.

Česká republika nebude stranou

Studie obsahuje také modelový příklad pro Českou republiku. Z výsledků vyplývá, že by solární energetika mohla konkurovat jaderným elektrárnám již po roce 2025. Tedy v době, kdy ministerstvo průmyslu teprve předpokládá případné zahájení výstavby nových jaderných reaktorů v Temelíně, by již fotovoltaické moduly vyráběly levněji než potenciální jaderný zdroj.

Ale teď zpátky nohama na zem. Aby se zjištění studie naplnila, bude nutné dodržet určité výchozí předpoklady. Především musí dojít ke zdvojnásobení účinnosti fotovoltaických panelů, což bude znamenat snížení počtu panelů k výrobě stejného množství energie oproti dnešním modulům – a tedy také menší plochu, méně materiálu, menší náklady na údržbu a nižší náklady na instalaci. Zvýšení účinnosti panelů je sice v blízké budoucnosti velmi pravděpodobné, jisté však není.

Snížení ceny elektřiny vyrobené solárními panely bude mít pozitivní dopad nejen pro spotřebitele a životní prostředí, ale v širším měřítku také pro energetickou bezpečnost Česka. „Aktuální německá studie je jasným důkazem, že solární energetice patří budoucnost. Jde o jediný zdroj energie, který dokázal za krátký čas srazit své náklady o desítky procent a v dalším zlevňování ceny technologie nezastavitelně pokračuje. Stále levnější fotovoltaické panely jsou ideálním nástrojem k posílení energetické bezpečnosti pomocí využití místních, decentralizovaných zdrojů energie,“ uvedl ke studii například Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost. Jsme optimisté.