Zelená energie v roce 2010

Během posledních let se stále více mluví o ekologii a životním prostředí, a tím se dostávají do popředí i otázky získávání energií a s nimi spojené znečišťování ovzduší. Výroba elektřiny v klasických tepelných či jaderných elektrárnách sice stále převažuje, čím dál častěji se ale realizují projekty rozvoje obnovitelných zdrojů energie. Ať už jde o energii získanou z vodních, větrných anebo solárních elektráren, mluvíme Číst více


26. 8. 2010

Autor

Během posledních let se stále více mluví o ekologii a životním prostředí, a tím se dostávají do popředí i otázky získávání energií a s nimi spojené znečišťování ovzduší. Výroba elektřiny v klasických tepelných či jaderných elektrárnách sice stále převažuje, čím dál častěji se ale realizují projekty rozvoje obnovitelných zdrojů energie. Ať už jde o energii získanou z vodních, větrných anebo solárních elektráren, mluvíme o tzv. zelené energii, která v současné době nabírá na významu. Díky tomu, že jsou obnovitelné zdroje v kurzu, nabízejí někteří distributoři svým zákazníkům možnost přispět na rozvoj zelené energie.

Zelená energie: Podpora obnovitelných zdrojů

Konkrétně lze uvést např. společnost ČEZ, která svým zákazníkům nabízí produkt se stejnojmenným názvem Zelená energie. Skrývá se pod ním tarif, který si mohou vybrat jak domácnosti, tak firmy. Zákazník si za každou odebranou kilowatthodinu elektřiny v tomto tarifu připlatí desetník. Stejné množství peněz pak vloží elektrárenská společnost do speciálního fondu. Získané peníze jsou každoročně rozděleny na podporu ekologických projektů (například na rozvoj obnovitelných zdrojů energie apod.).

Zelená energie financuje ekologické projekty

Produkt Zelená energie si může objednat každý zákazník, pokud svou stávající smlouvu rozšíří o dodatek. V letošním roce (2010) odebírá zelenou energii v ČR již více než 2 000 zákazníků, což je desetkrát více než v roce 2003. Za celou dobu trvání projektu bylo již rozděleno 19 milionů korun, k nimž letos přibyla částka 5,6 milionů korun. Jedním z hlavních kritérií pro zisk peněz z tohoto grantu je především neziskovost projektu a nepostradatelný přínos k rozvoji obnovitelných zdrojů.

Zájem o zelenou energii roste

Zájem zákazníků o tarify podporující zelenou energii stále roste. Od roku 2004 si ho mohou zvolit také zákazníci Pražské energetiky. Využíváním tarifu s názvem PREKO přispívají pražští odběratelé na rozvoj projektů zaměřených na obnovitelné zdroje energie.

Štítky: , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *