Akční ceníky plynu pro domácnosti ve 2. čtvrtletí 2014

Jsou „akční nabídky“ výhrou pro zákazníka, nebo pro dodavatele? Ceny zavedených tarifů plynu zůstávají stejné.


5. 4. 2014

Autor

Českým a moravským domácnostem zemní plyn na začátku roku průměrně zlevnil o 4 %. Ceníky zavedených tarifů zůstávají stejné také ve druhém čtvrtletí, nadále proto platí velké shrnující srovnání ZDE. Individuální kalkulaci pro svoji lokalitu a spotřebu získáte pohodlně ZDE, prostřednictvím denně aktualizovaného srovnávače. Jednotlivé ceníky zemního plynu pro rok 2014 najdete na profilech dodavatelů, přes katalogový rozcestník ZDE.

Pozn.: Mapka je rozdělena podle dřívějších distribučních společností a ukazuje, jak vypadaly průměrné cenové změny na začátku roku 2014. Zároveň byly JMP Net, SMP Net a VČP Net připojeny k RWE GasNet, takže modrými odstíny podbarvené regiony jsou nyní spojeny do jediného.

S akčními tarify plynu opatrně

Loňské jaro přineslo řetězové zlevňování, které spustila největší plynárenská společnost RWE. Letos zatím dodavatelé vyčkávají na svých cenových pozicích, eventuálně vymýšlejí akční lákadla. Například E.ON nabízí zemní plyn Jistota 36, jenž fixuje cenu za dodávku zemního plynu do konce roku 2016. Moravské naftové doly (MND) garantují zákazníkovi neměnnou cenu do konce roku 2015, aniž by po něm požadovaly úpis na dobu určitou. Negativem těchto nabídek je, že E.ON a MND nejsou nejlevnější a je nepravděpodobné, že na plynárenském trhu brzy dojde k výraznému zdražování.

Cena zemního plynu pro domácnosti zůstává stejná, na velkoobchodních burzách dál klesá.

Speciálním případem jsou akční tarify X Energie a Centropolu. Zvýhodněnu cenu vám nabízejí jenom dočasně, ale přitom musíte uzavřít smlouvu na delší dobu určitou. Akční ceník od X Energie platí maximálně do konce roku 2014, potom přejdete na dražší standardní tarif. Šetřím na plynu od Centropolu taktéž letos skončí, potom budete automaticky přeřazeni na Optimum.

I tomu nejhezčímu hrnci raději koukněme pod pokličku, i tomu nejlevnějšímu tarifu raději mrkněme do smluvních podmínek.

Zástupci Bohemia Energy entity zkoušejí přesvědčit odcházející zákazníky tarifem Bonus Plus, který na webu dodavatele chybí, zřejmě aby nechtěli slevu také ostatní odběratelé. (Ovšem netřeba smutnit, k dostání jsou levnější alternativy, nabízené všem a transparentně.) Obchodníci Bohemia Energy entity navíc rozesílají odcházejícím zákazníkům podivuhodný dopis. Píšou, že už „podnikli kroky k prodloužení smluvního vztahu“, i když teprve žádají o vyplnění „Zpětvzetí výpovědi Smlouvy“. Pokud vám jakýkoli dodavatel komplikuje zamýšlený odchod, napište nám na e-mailovou adresu [email protected]. Individuální kalkulaci vám osobně vypracuje naše poradkyně, které napište na adresu [email protected].

dobrého dodavatele a tarif najde kalkulačka plynu

 

Vývoj cen plynu po zbytek roku 2014

Skeptické předpovědi pro rok 2014 zatím skutečnost nepotvrzuje. Poté, co vloni na podzim Česká národní banka oslabila kurz české koruny, leckdo očekával, že zemní plyn zanedlouho zdraží. Během prvního letošního kvartálu nás navíc zneklidnilo dění na Ukrajině, kde nejdříve po pouličních střetech padla vláda, načež poloostrov Krym zabralo Rusko. Dlouhodobě největší vývozce zemního plynu je nyní za svoji expanzi kritizován západními státy, na plošné ekonomické sankce však doposud nedošlo.

Je břidlicový plyn další investiční bublinou?

Na evropských energetických burzách je mezitím vývoj příznivý. Zemní plyn zlevňuje v německém Lipsku (EGIX – index ceny zemního plynu pro kontinentální Evropu), ale taky na Českomoravské komoditní burze Kladno. Zde během prvního letošního kvartálu ztratil 7 % svojí hodnoty.

Pozn. Českomoravské komoditní burzy Kladno: Cena při obchodování zemního plynu je uvedena v pásmu ročního odběru do 630 MWh/odběrné místo, v českých korunách bez daně z přidané hodnoty, bez daně z plynu či jakékoliv jiné nepřímé daně nebo obdobné platby a neobsahuje cenu za dopravu plynu a související služby.

Co rozhýbává trh, a vyvažuje „krymskou krizi“ i českou měnovou intervenci? Zřejmě břidlicový plyn, díky kterému USA dohánějí, nebo podle některých odhadů již předehnaly těžbou plynu Rusko. Množství komodity a její tržní cena jsou totiž nepřímo úměrné. Skeptici však varují, že objem využitelného břidlicového plynu je nadhodnocován. Jak už název napovídá, tato ložiska jsou chráněna nepropustnou horninou – břidlicí, kterou těžaři rozrušují prudce vstřikovanou směsí. Chemie (například toluen) je zastoupena minimálně, přesto však může kontaminovat podzemní vodu.

Pozn.: Objem těžby ropy a zemního plynu v milionech barelů za den (obě komodity dohromady) podle International Energy Agency a The Wall Street Journal.

V minulém desetiletí praskly dvě původně americké investiční „bubliny“ – internetová a hypoteční. Je však nepravděpodobné, že těžba břidlicového plynu poleví už v roce 2014. Současný cenově příznivý trend proto letos skončit nemusí.

Štítky: , , , , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *