Aktivační poplatek: Za změnu dodavatele můžete zaplatit i tisíc korun

Měníte dodavatele elektřiny a slibujete si od toho úsporu? Nový dodavatel vám sice slíbí nižší ceny elektřiny, ale o ušetřené peníze můžete hned přijít kvůli zaplacení tzv. aktivačního poplatku. O co se jedná? Kteří z dodavatelů vám jej mohou naúčtovat? Kolik peněz navíc vydáte?


22. 11. 2010

Autor

Přechod k novému dodavateli, u kterého zaplatíte méně peněz za elektřinu, se jistě vyplatí. Avšak někteří dodavatelé vám mohou při sjednání smlouvy naúčtovat aktivační poplatek až ve výši 500 nebo 600 Kč, což už tak výhodné není. Podívejte se s námi, u kterých dodavatelů se můžete s tímto poplatkem setkat a kolik vás to bude stát.

„Aktivační poplatek se odvíjí od množství spotřebované elektřiny.“

Registrační nebo aktivační poplatek?

Nevratný aktivační poplatek za sjednání smlouvy zaplatíte u společností Bohemia Energy entity a Centropolu. U společnosti Energetické centrum se s ním setkáte pod názvem registrační poplatek. Tito dodavatelé mají pro aktivační, respektive registrační poplatek vyhrazenou speciální kolonku ve smlouvě. Při jejím sjednání se sem pak vepíše částka poplatku (často bez DPH).

Aktivační poplatek: Cena záleží na spotřebě elektřiny

Výši poplatku si dodavatelé určují v závislosti na množství odebrané elektřiny. Proto není jeho přesná výše stanovena pevně předem ve formuláři smlouvy, ale obchodní zástupce ho do příslušné kolonky napíše až v době jejího podepisování. Platí, že čím vyšší spotřebu elektřiny máte, tím vyšší poplatek vám může dodavatel naúčtovat. I při malém odběru proudu se však částky u jednotlivých dodavatelů velmi liší. U Bohemia Energy entity zaplatíte za malý odběr elektřiny třeba jen 100 Kč, zatímco u Energetického centra 240 Kč.

Na aktivační poplatek se také vážou další podmínky: Centropol jeho úhradou podmiňuje zahájením dodávky elektřiny a Energetické centrum stanovuje povinnost uhradit jej do 14 dní od data vystavení první faktury.

Kolik za aktivační poplatek zaplatíte?

Jak již bylo zmíněno, u společnosti Bohemia Energy entity u produktů Ostošest či Basic vás bude aktivační poplatek při malé spotřebě elektřiny stát kolem 100 Kč (bez DPH). Pokud je ovšem vaše spotřeba elektřiny vyšší můžete zaplatit až 500 Kč. Konkrétní rozdělení poplatků podle výše spotřeby elektřiny je interní záležitostí Bohemia Energy, jak bylo naší redaktorce sděleno na zákaznické lince. Nicméně u nového produktu Garance by se žádný aktivační nebo registrační poplatek vybírat neměl.

U Centropolu se aktivační poplatky v závislosti na množství odebírané elektřiny pohybují v rozmezí od 0 Kč až do 1 000 Kč. Poplatek se však platí většinou spíše u produktů pro podnikatele než pro domácnosti. Jestliže s obchodním zástupcem sepisujete smlouvu doma, neměli byste platit žádný aktivační poplatek (raději se na to ovšem zeptejte předem).

Energetické centrum si registrační poplatek účtuje prostřednictvím obchodních zástupců také na základě množství spotřebované elektřiny. Pro domácnosti se spotřebou do 3 MWh ročně (malá spotřeba) je aktivační poplatek cca 240 Kč, při odběru od 3 do 10 MWh ročně (střední spotřeba) asi 480 Kč a při spotřebě nad 10 MWh ročně (velká spotřeba) až 600 Kč s DPH, což je zároveň jeho maximální výše.

 

Štítky: , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *