Budeme si skladovat nevyužitou energii?


10. 11. 2017

Autor

Ceny lithium-intových baterií neustále klesají. Za kWh v současnosti zaplatíte klidně jen 200 amerických dolarů! Pokud bude situace i nadále příznivá, dá se očekávat, že domácí zásobníky elektřiny budou běžnou součástí domácností už v roce 2019.

Technologický pokrok nelze zastavit a jak jsou původní Li-Ion baterie nahrazování modernějšími způsoby napájení, hledá se pro ně nové využití. A právě skladování energie v domácnosti je ten nejpravděpodobnější směr. S tím souhlasí i Sven Bauer, CEO společnosti BMZ Group, která je největším výrobcem Li-Ion baterií v Evropě.

V Číně se v současnosti budují obrovské továrny na výrobu baterií, které by měly být uvedeny do provozu v roce 2020 a navýšit tak jejich výrobní kapacitu o 520%. To je šestinásobek kapacity nové továrny společnosti Tesla, která se otevře příští rok.

Ani Česká republika nezůstává pozadu. Na severu Moravy staví společnost HE3DA továrnu na baterie s kapacitou 1GWh.

Návratnost investic bude díky dotacím pro domácnosti a firmy zkrácena na polovinu. Obnovitelné zdroje energií mohou být v rámci domácností velkým krokem vpřed co se úspory nákladů na energie týká. Například téměř soběstačný dům pana Vydry v Plzni ušetří až 80% nákladů na energie, potřebné k provozu domu.


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *