Energeticky soběstačný dům? Pan Vydra z Plzně je na 80%!


15. 10. 2017

Autor

Na kraji Plzně stojí dům, jehož střecha je v podstatě celá pokrytá solárními panely. Co nevypadá příliš esteticky se však vyplácí – obyvatelé domu snížili náklady na energie o celých 80%.

„První část mojí malé elektrárny jsem si pořídil už před pěti lety, tehdy ještě šlo o docela drahou záležitost, celá instalace stála více než milion. Další část už byla výrazně levnější, dnes stojí běžný panel okolo 4 000 Kč,“ vysvětluje pan Vydra, majitel domu.

Pan Vydra je fanouškem obnovitelných zdrojů energie v podstatě celý život. I proto patří mezi první průkopníky užité solární energie v České republice. V domě žije se třemi členy rodiny.

Zatímco v létě, kdy jsou dny slunečné, vyráběl dům tolik energie, že ji rodina nedokázala spotřebovat, když bylo pod mrakem, museli se spoléhat na klasickou síť. Pan Vydra se tedy rozhodl nevyužitou energii skladovat přikoupením záložní baterie za necelých 300 000 Kč.

„Díky skladování energie může dům fungovat téměř soběstačně, a to bez ohledu na počasí. Na elektřinu běží topení, chlazení, veškeré spotřebiče i bazénové hospodářství. Navíc působím v oblasti IT a doma mám nonstop spuštěno několik serverů,“ chválí si vhodnou investici pan Vydra. Náklady se mu podařilo snížit o 80%, a to je roční spotřeba domu 15 000 kWh.

Pan Vydra chce pokračovat ve snižování nákladů na energie pomocí obnovitelných zdrojů až do kompletní soběstačnosti domu. Plánuje navýšení objemu baterie a také pořízení větrníku pro výrobu energie pomocí větru.

 


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *