Cena elektřiny v roce 2011 naroste o 12,7 %

Odhady, o kolik elektřina v roce 2011 zdraží, se neustále zpřesňují. Poslední aktuální čísla zveřejnil Energetický regulační úřad, který odhaduje, že cena elektřiny naroste o 12,7 %. O kolik si za elektřinu připlatíme?


1. 10. 2010

Autor

To, že elektřina v roce 2011 zdraží, je jisté. O kolik ale cena proudu skutečně naroste, je zatím nejasné. Odhady se nicméně zpřesňují a podle Energetického regulačního úřadu by elektřina příští rok mohla podražit o 12,7 %. Konkrétnější odhady zveřejní ERÚ počátkem října a zcela jasno by o cenách elektřiny mělo být koncem listopadu, kdy elektrárenské společnosti zveřejní svoje ceníky.

Příští rok si za elektřinu připlatíme cca 1 300–7 700 korun ročně.

Pokud by proud opravdu zdražil o 12,7 %, domácnosti, které elektřinu používají na svícení a na napájení běžných elektrospotřebičů, by si oproti letošnímu roku připlatily asi 1 300 korun. Domácnostem, které elektřinou také vytápějí a používají ji na ohřev vody, by mohly náklady podle odhadů narůst asi o 7 700 korun.

Zdražení elektřiny a fotovoltaika

Odhady, o kolik elektřina zdraží, se neustále zpřesňují. Nárůst ceny elektřiny o 12–16 % odhadoval již před týdnem předseda Energetického regulačního úřadu, Josef Fiřt. „12, 13, možná 14 %. Toto rozpětí vidím jako reálné. Ale zdůrazňuji, není to jenom otázka fotovoltaiky, je to podpora i ostatních zdrojů. Protože například i rozvoj biomasy má vliv na zvýšení ceny, ale to převážné zvýšení opravdu nese fotovoltaika,“ řekl Fiřt v rozhlasovém pořadu Impulsy Václava Moravce.

Právě fotovoltaika je označována jak hlavní viník zdražení elektřiny. Solární elektrárny letos zažívají opravdový boom a jejich instalovaný výkon kontinuálně roste. Počátkem září vzrostl počet fotovoltaických elektráren na 10 145 a jejich instalovaný výkon činil 693,64 MW (pro srovnání, jeden blok jaderné elektrárny Temelín má instalovaný výkon 1 000 MW). Jen za srpen bylo postaveno 545 nových slunečních elektráren o celkovém instalovaném výkonu 71,65 MW.

O kolik elektřina v roce 2011 podraží?

Domácnost používající elektřinu k napájení běžných spotřebičů a na svícení:

  • Elektřina zdraží o 1 300 korun ročně.

Domácnost používající elektřinu k napájení běžných spotřebičů, na svícení, na vytápění a ohřev vody:

  • Elektřina zdraží o 7 700 korun ročně.

Pozn.: Počítáno je se zdražením elektřiny o 12,7 %

Solární elektrárny nejsou jediné

Stát má přitom podle zákona o podpoře obnovitelných zdrojů povinnost elektřinu z fotovoltaiky vykupovat (výkupní cena je stanovena na něco málo přes 12 korun za kWh). Na výkupní ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů přispívá každý z nás, kdo doma svítí – v současné době se jedná o příspěvek cca 16 haléřů za každou odebranou kilowatthodinu. Podle České fotovoltaické průmyslové asociace (CZEPHO) přispěje každý spotřebitel na solární energii asi 240 korunami (počítáno je s roční průměrnou spotřebou domácnosti 3 000 kWh).

Náklady na fotovoltaiku tvoří letos třetinu příspěvku na obnovitelné zdroje, za rok to bude něco přes polovinu. V roce 2010 zaplatili spotřebitelé 7,5 miliardy korun jako příspěvek na zelenou elektřinu. Z toho na solární zdroje připadlo zhruba 2,5 miliardy korun.Tato cena se ukázala jako podhodnocená. Úřady neměly přesné údaje, počítaly s připojením pouhých 260 MWp solárních elektráren pro rok 2009. Ve skutečnosti ale přibylo 400 MWp. Skutečné náklady za rok 2009 se tedy vyšplhaly na 4,5 miliardy korun. S odstupem času se tedy ukazuje, že 166 Kč za MWh, které nyní platíme jako příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů, nebude stačit. Rozdíl, zhruba 44 Kč za MWh, doplatíme v příštím roce.

Zdražení elektřiny a odhady
  • ČEZ: Odhady společnosti ČEZ hovořily o 15–18% zdražení elektřiny.
  • CZEPHO: Česká fotovoltaická průmyslová asociace odhaduje, že proud zdraží o 7-8 %.
  • Ministerstvo průmyslu a obchodu: Minulý týden přestavilo ministerstvo průmyslu třístupňový scénář zdražení elektřiny. Optimistická varianta počítá se zdražením elektřiny o 6 %, střední varianta počítá se zdražením elektřiny  o 8 %, pesimistická varianta, která odpovídá aktuálním odhadům ERU, pak počítá se zdražením elektřiny o 13 %.
  • ERÚ: Energetický regulační úřad před několika dny odhadl, že proud by domácnostem mohl zdražit o 12,7 %.

Kolik budeme platit na obnovitelné zdroje?

Příspěvek na obnovitelné zdroje energie, který bude platit každý z nás, by měl v příštím roce narůst vice jak trojnásobně. Místo 16 haléřů za každou odebranou kilowatthodinu tak budeme platit asi 52 haléřů a příspěvek na obnovitelné zdroje by měl tvořit 15–20 % celkové ceny za dodanou elektřinu.

O výši příspěvku na obnovitelné zdroje (a tedy o ceně elektřiny) rozhodne počet solárních elektráren, které budou do konce roku 2010 zapojeny do sítě. Josef Fiřt odhaduje, že by se mohlo jednat o 1 400–1 500 MW. To odpovídá i odhadům CZEPHO. Podle fotovoltaické asociace by do konce roku mohlo být připojeno zhruba 800–1 000 MW instalovaného výkonu solárních elektráren. „Podpora fotovoltaiky se v ceně elektřiny odrazí minimálně, podle našich výpočtů pouze 5 % v případě podpory fotovoltaických elektráren a 7–8 % v rámci podpory všech obnovitelných zdrojů energie“, uvedl František Smolka z CZEPHO.

Na zdražení elektřiny reaguje vláda pozdě

Bylo možné skokovému zdražení elektřiny zamezit? Ano, pokud by byly včas sníženy výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky. Zákon, který podporu zelené elektřiny upravuje, ale umožňoval snížení výkupních cen pouze o 5 % meziročně, a proto nebylo možné pružně reagovat na situaci, kdy solární technologie zlevnily asi o 40 % a výkupní ceny elektřiny byly více než výhodné. Podnikatelé pak jen využili výhodné situace a investovali do fotovoltaiky.

V současné době hledá vláda kroky, jak nárůstu cen elektřiny zmírnit. V současné době je již připravena novela zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, která přestane podporovat velké solární instalace na polích a loukách. Podporovány budou už jen malé solární elektrárny na střechách nebo fasádách budov. Dotovány přestanou být i tzv. ostrovní systémy. Ty vyrábí majiteli elektřinu pro vlastní spotřebu a jsou podporovány formou tzv. zelených bonusů.

Novela zákona, která by mohla začít platit na jaře příštího roku, by měla přispět k omezení fotovoltaického byznysu – stavět megalomanské projekty na polích už prostě nebude výhodné, protože investoři nebudou moct prodávat elektřinu za zvýhodněnou cenu. Podle ministra průmyslu a obchodu, Martina Kocourka, by díky tomuto kroku neměly být do sítě připojeny elektrárny o výkonu cca 700 MW a na dotacích by se mělo ušetřit asi 7,8 miliard korun. Krom toho bylo také zrušeno osvobození vlastníků solárních elektráren od daně z příjmu.

Štítky: , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *