Cena plynu 2024: Kolik stojí americký a ruský kubík (m3, kWh)?

Na Ukrajině pokračuje válka, která nepřímo zasahuje také do našich životů. Česká republika se definitivně přimkla ke svým západním spojencům, od nichž kupuje zbraně nebo zemní plyn. Přitom hovoříme o demokracii, svobodě a dalších vznešených hodnotách. Nyní se však zaměříme na jednoduchou ekonomickou otázku. Přepočítáme, nakolik stoupne nebo klesne cena plynu 2024.


2. 2. 2024

Autor

Důvěryhodného partnera rozeznáte od falešného přítele podle toho, jestli vám pomůže v nouzi, nebo zaútočí na vaše slabiny. Ruská státní společnost Gazprom se smluvně zavázala, že svým českým, německým, francouzským, polským a dalším zákazníkům bude dodávat zemní plyn. Avizovaná cena vypadala lákavě, a proto jsme upozadili jiné alternativy. Spoléhali jsme na levný ruský plyn, což byla chyba.

Protistrana zklamala naši důvěru a dodávky v roce 2022 protiprávně zastavila. Ruská federace mezitím zaútočila na Ukrajinu a zřejmě doufala, že napadenou zemi obětujeme za laciné palivo. Zemní plyn prudce zdražil, ale demokratické státy nepodlehly nátlaku. Česká vláda v roce 2023 zavedla cenové stropy, které financovala ze státního rozpočtu. Evropská unie podporuje Ukrajinu a rychle našla nové dodavatele zemního plynu.

Ruský prezident Vladimír Putin hrozil, že starý kontinent bez jeho surovin zmrzne. Mýlil se. Rusko není jediná surovinová velmoc. Evropa nyní kupuje palivo odjinud, nervozita na energetických trzích pominula a cena plynu v roce 2024 klesla na přijatelnou úroveň.
zeměkoule, plynovod

Burzy zlevnily pod 40 €/MWh

Nyní odebíráme plyn, který pochází z Norska, Kataru, USA, Nigérie a dalších zemí. Plynové zásobníky byly před topnou sezónou plné, a proto se uklidnily velkoobchodní burzy. Megawatthodina (MWh) zemního plynu tam na vrcholu energetické krize zdražila až nad 200 €, nyní však zlevnila pod 40 €. Rusku dříve stačilo méně než 20 €/MWh, ale skutečná cena byla vyšší. Odběratelé vlastně nevědomky financovali agresora, takže riskovali svoji vlastní bezpečnost.

Ruské palivo zdražilo

Gazprom nadále dodává zemní plyn do Maďarska, Rakouska a na Slovensko. Cena pravděpodobně stoupla na současnou tržní úroveň. Kupříkladu průměrná rakouská domácnost v první polovině loňského roku platila 156 eur/MWh, zatímco typické české rodince stačilo 113,80 eur/MWh. Maloobchodní cena tedy byla v tuzemsku o 27 % nižší než v Rakousku, přestože naši jižní sousedé odebírají ruský plyn.

Nejlevnější zůstává Maďarsko, kde průměrná domácnost platí 33,70 €/MWh. Maďarská vláda však maloobchodní ceny mohutně dotuje. Přitom vykazuje podstatně vyšší státní dluh než její český protějšek: 75,5 % HDP oproti tuzemským 45,2 % HDP. Maďaři před minulou topnou sezónou přiznali Gazpromu, že neměli na zaplacení a požádali o splátkový kalendář.

Cena plynu 2024 (kWh, m3)

Vraťme se do České republiky, kde Nový rok začal zásadními změnami. Vláda zrušila cenové stropy, které vycházely průměrně na 3 729 Kč/MWh. Plošné dotace už nejsou zapotřebí, protože zemní plyn výrazně zlevnil!

Srovnejme, jaké ceny v letošním roce účtují koncoví čeští dodavatelé (překupníci). Přitom navštívíme domácnost, která spotřebuje 10 megawatthodin (MWh) neboli 10 000 kilowatthodin (kWh) zemního plynu. Přesná útrata závisí na jejím domovském regionu a vybraném překupníkovi. Průměrná cena plynu 2024 = 3 123 Kč/MWh = 33,76 Kč/m3 = 3,123 Kč/kWh.

cena plynu 2024

Srovnáváme ceníky, které přední čeští dodavatelé nabízejí domácnostem na dobu neurčitou – Armex Energy (Start 401), Centropol Energy (Bez závazku online pro začátek), ČEZ Prodej (Plyn na dobu neurčitou), E.ON Energie (Standard plyn), EP Energy Trading (Bez závazku), eYello CZ (Yello Joule s elektronickou fakturou), Fonergy (Premium 2024), MND Energie (Ceník Jaro 26 Online), innogy Energie (Standard), Pražská energetika (PRE Plyn Nefix), Pražská plynárenská (Standard), První česká energie (Bez závazku2), SPP CZ (ENRA ePLYN), Vemex Energie (Flexi). Průměrujeme ceny v distribučních regionech GasNet (většina České republiky), Pražská plynárenská Distribuce (Praha) a EG.D (jižní Čechy). Sčítáme veškeré fakturační poplatky a daně.

Štítky: , , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *