Ceníky plynu 2015: RWE, Pražská plynárenská a E.ON svoje základní tarify nemění

Který dodavatel zdraží a kdo naopak zlevní? Tady postupně najdete všechny ceníky plynu 2015!


3. 12. 2014

Autor

Hodnotu hlavního tuzemského paliva ovlivňuje mnoho faktorů. Ceníky plynu na rok 2015 mohou teoreticky zlevňovat díky příznivému vývoji na velkoobchodních burzách. Prakticky spíše zdraží kvůli předešlé mírné zimě a nižší spotřebě, kterou plynaři potřebují kompenzovat vyšší cenou. Negativní vliv má dále konflikt na Ukrajině a související sankce, plánovaná povinnost větších zásob plynu v podzemních úložištích a mohli bychom pokračovat.

Většina dodavatelů nechává ceníky plynu nezměněné, včetně základních produktů RWE Energie, Pražské plynárenské a E.ON Energie.
Analýzy souvislostí a prognózy dalšího vývoje prozatím skončeme. Nakolik klesne, nebo stoupne domácnostem vyúčtování, právě rozhodují dodavatelé, a částečně také stát. Porovnejme tedy ceníky plynu pro rok 2015!

Všechny ceníky plynu pro rok 2015

V souhrnné tabulce zvýrazníme ceníky plynu zeleně, pokud oproti letošku žádnému odběrateli energii nezdražují, a aspoň někomu zlevňují. Červená barva naopak znamená, že odběratelům může celkové vyúčtování stoupnout. Resumé pro konkrétní domácnost vyžaduje individuální propočet, protože některé poplatky mohou zlevnit, a jiné naopak zdražit.
Energetický regulační úřad oznámil, že zdraží distribuční poplatky za přepravu průměrně o 7 %. Ale bližší pohled ukáže regionální rozdíly mezi ceníky plynu. Přibližně o 9 % narostou distribuční poplatky v hlavním městě, kde spravuje rozvodnou soustavu Pražská plynárenská (PP). Průměrná hodnota, tedy zdražení o 7 % platí pro většinu tuzemského území, kde plní povinnosti distributora společnost RWE GasNet. Naopak v Jihočeském kraji, kterému spravuje plynovodnou soustavu E.ON Distribuce, dojde k mírnému zlevnění.

Naštěstí můžeme ušetřit, aniž bychom měnili bydliště, a to navzdory negativním vlivům a celorepublikovému průměru. Cenotvorbu rozhodujícím způsobem ovlivňuje konkrétní dodavatel, se kterým jste uzavřeli smluvní dohodu, že kupujete právě jeho energii. Obchodníků jsou desítky, nejenom RWE Energie, Pražská plynárenská a E.ON Energie. Dodavatelé nyní postupně zveřejňují ceníky plynu v roce 2015, které tady postupně shromáždíme a rovnou spočteme hodnotu kilowatthodiny (kWh) v modelovém příkladu.

CENÍKY PLYNU 2015
Dodavatel Tarif Ceníky ke stažení (3 území) Kč/kWh
Fonergy Standard RWE PP E.ON 0,823
Europe Easy Energy Easy RWE PP E.ON 0,832
Energie2 Plyn RWE PP E.ON 0,859
E.ON Energie Standard plyn RWE PP E.ON 0,866
Optimum Energy OE Standard RWE PP E.ON 0,875
Halimedes Plyn RWE PP E.ON 0,890
Elimon Standard RWE PP E.ON 0,891
Enra Services Standard RWE PP E.ON 0,904
Right Power Energy Standard RWE E.ON 0,909
Quantum Standard RWE PP E.ON 0,912
Vemex Energie Standard RWE PP E.ON 0,928
Armex Energy Plyn RWE PP E.ON 0,931
Lama energy Standard RWE PP E.ON 0,937
Pražská plynárenská Plyn RWE PP E.ON 0,954
ČEZ Prodej Comfort RWE PP E.ON 0,973
Centropol Energy Optimum RWE PP E.ON 0,984
Comfort Energy Prim RWE PP E.ON 0,999
X Energie Plyn RWE PP E.ON 0,999
Bohemia Energy Garance RWE PP E.ON 1,009
RWE Energie Standard RWE PP E.ON 1,036
Global Energy Standard RWE PP E.ON 1,043

Pozn.: Cenu 1 kWh (kilowatthodiny) zemního plynu počítáme pro domácnost, která jím vaří, ohřívá vodu a vytápí spíše větší, starší rodinný dům. Bydlí na distribučním území RWE GasNet, ročně spotřebuje 30 MWh. Počítáme pouze obchodní, tržně utvářenou složku ceny, kterou účtuje dodavatel za každou odebranou kWh a měsíčně za odběrné místo, bez DPH. Ceníky plynu postupně doplňujeme, jak jsou průběžně zveřejňovány obchodníky.

ZDRAŽENÍ: Right Power Energy v regionu RWE GasNet domácnostem zlevní vytápění, zdraží jenom kapacitní složku ceny v odběrech nad 63 MWh/rok. ČEZ některé poplatky zvedl, a jiné snížil, což vyžaduje individuální propočet. Centropol zvedl Pražanům a Jihočechům měsíční paušál ve spotřebě nad 25 do 30 MWh/rok. Optimum Energy a Elimon některé poplatky zdražují a jiné zlevňují, takže doporučujeme individuální kalkulaci. Vemex Energie nepatrně zvedla kapacitní složku ceny ve spotřebě nad 63 MWh/rok, což se netýká běžných domácností.

Štítky: , , , , , , , , , , , , ,

Komentáře

8 thoughts on “Ceníky plynu 2015: RWE, Pražská plynárenská a E.ON svoje základní tarify nemění

 1. Kolemjdouci napsal:

  Pro doplneni: Nejen pro ty, co na plynu aspon vari (preferuji nizky/nulovy mesicni pausal), je dobre zminit i levnejsi dodavatele, co jiz vyhlasili nove ceniky jako treba Fosfa nebo uvest, ze ti, co nove ceniky dosud nezverejnili maji od ledna stejne dodavaci ceny jako nyni (treba Obecni plynarna).

  • Petr Woff napsal:

   Dobrý den, přednostně věnujeme pozornost dodavatelům, kteří už působí na trhu delší dobu a mají početnější klientelu. Jinými slovy, začínáme relevantnějšími tarify a zároveň filtrujeme potenciální zklamání, která někdy musí řešit policie: http://www.policie.cz/clanek/muz-nekale-podnikal-s-energii.aspx

   Nemusí být nutně pravda, že vše ponechají beze změny dodavatelé, kteří zatím ceníky nezveřejnili. V minulosti už se stalo, že některé firmy zdražily bez zákonem předepsaného „varování“ a jiné například stanovily účinnost nových ceníků až od 5. ledna apod. Proto raději všechny nové ceníky porovnáváme s dosavadními verzemi a věříme, že je lepší několik dnů počkat, než se rychle dozvědět nepravdivou informaci.

 2. Pavel Sajbot napsal:

  Co to je za počty!? Vždyť to vůbec nesouhlasí s realitou!Například PP a.s. má cenu za kWh 0,910 a při slevě 11% dokonce 0,810…Tak proč tam je nějakých 0,950? Ceníky pro 2015 a Ústecký kraj. Děkuji předem za odpověď

  • Petr Woff napsal:

   Dobrý den, pane Sajbote, díky za věcnou otázku.
   Pražská plynárenská má ve svém základním produktu pro Ústecký kraj skutečně cenu za samotnou kWh 0,910 Kč/kWh. Ale odběratel platí také paušální měsíční poplatky, čímž výsledně cena za kWh stoupne. Jak je uvedeno v poznámce pod tabulkou, hodnotu počítáme pro spíše větší a starší rodinný dům, který spotřebuje 30 MWh plynu ročně. V případě Pražské plynárenské je tedy výpočet následující:
   [(30 000 kWh x cena dodávky) + (12 x měsíční paušál dodavateli)] / 30 000
   = [(30 000 x 0,910) + (12 x 110)] / 30 000
   = (27 300 + 1 320) / 30 000 = 28 620 / 30 000
   = celkem 0,954 Kč odvedených popsanou domácností dodavateli za spotřebovanou kWh (bez státem regulovaných poplatků a daní).
   Reálným nákladům za odběr zemního plynu by přece naopak neodpovídalo, kdybychom ignorovali měsíční paušály. Popsaný princip výpočtu je uplatněn pro všechny dodavatele stejně.

 3. Petr napsal:

  Letos jsem přešel k RWE mám ve smlouvě fixaci na 3 roky takže by se mě nemělo týkat zdražení plynu v roce 2015 ?

  • Petr Woff napsal:

   Dobrý den, Petře, máte od RWE Optimal? Každopádně RWE Energie patří mezi dodavatele, kteří při uzavření smlouvy na dobu určitou zákazníkovi sdělí cenu až do konce závazku, takže by Vás v tomto ohledu nemělo nic překvapit. Změní se pouze distribuční poplatky za přepravu plynu, které reguluje stát a platí plošně pro všechny odběratele ve Vašem regionu – letos zvednou celkový účet asi o 2 % na většině tuzemského území a mírně jej sníží v jižních Čechách.

 4. David napsal:

  Dobrý den, nsem klientem Optimum Energy. Proč v předmětném seznamu nejsou ?
  Děkuji za odpověď.
  David

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *