Ceníky plynu 2015: RWE, Pražská plynárenská a E.ON svoje základní tarify nemění

Který dodavatel zdraží a kdo naopak zlevní? Tady postupně najdete všechny ceníky plynu 2015!


3. 12. 2014

Autor

Hodnotu hlavního tuzemského paliva ovlivňuje mnoho faktorů. Ceníky plynu na rok 2015 mohou teoreticky zlevňovat díky příznivému vývoji na velkoobchodních burzách. Prakticky spíše zdraží kvůli předešlé mírné zimě a nižší spotřebě, kterou plynaři potřebují kompenzovat vyšší cenou. Negativní vliv má dále konflikt na Ukrajině a související sankce, plánovaná povinnost větších zásob plynu v podzemních úložištích a mohli bychom pokračovat.

Většina dodavatelů nechává ceníky plynu nezměněné, včetně základních produktů RWE Energie, Pražské plynárenské a E.ON Energie.
Analýzy souvislostí a prognózy dalšího vývoje prozatím skončeme. Nakolik klesne, nebo stoupne domácnostem vyúčtování, právě rozhodují dodavatelé, a částečně také stát. Porovnejme tedy ceníky plynu pro rok 2015!

Všechny ceníky plynu pro rok 2015

V souhrnné tabulce zvýrazníme ceníky plynu zeleně, pokud oproti letošku žádnému odběrateli energii nezdražují, a aspoň někomu zlevňují. Červená barva naopak znamená, že odběratelům může celkové vyúčtování stoupnout. Resumé pro konkrétní domácnost vyžaduje individuální propočet, protože některé poplatky mohou zlevnit, a jiné naopak zdražit.
Energetický regulační úřad oznámil, že zdraží distribuční poplatky za přepravu průměrně o 7 %. Ale bližší pohled ukáže regionální rozdíly mezi ceníky plynu. Přibližně o 9 % narostou distribuční poplatky v hlavním městě, kde spravuje rozvodnou soustavu Pražská plynárenská (PP). Průměrná hodnota, tedy zdražení o 7 % platí pro většinu tuzemského území, kde plní povinnosti distributora společnost RWE GasNet. Naopak v Jihočeském kraji, kterému spravuje plynovodnou soustavu E.ON Distribuce, dojde k mírnému zlevnění.

Naštěstí můžeme ušetřit, aniž bychom měnili bydliště, a to navzdory negativním vlivům a celorepublikovému průměru. Cenotvorbu rozhodujícím způsobem ovlivňuje konkrétní dodavatel, se kterým jste uzavřeli smluvní dohodu, že kupujete právě jeho energii. Obchodníků jsou desítky, nejenom RWE Energie, Pražská plynárenská a E.ON Energie. Dodavatelé nyní postupně zveřejňují ceníky plynu v roce 2015, které tady postupně shromáždíme a rovnou spočteme hodnotu kilowatthodiny (kWh) v modelovém příkladu.

CENÍKY PLYNU 2015
Dodavatel Tarif Ceníky ke stažení (3 území) Kč/kWh
Fonergy Standard RWE PP E.ON 0,823
Europe Easy Energy Easy RWE PP E.ON 0,832
Energie2 Plyn RWE PP E.ON 0,859
E.ON Energie Standard plyn RWE PP E.ON 0,866
Optimum Energy OE Standard RWE PP E.ON 0,875
Halimedes Plyn RWE PP E.ON 0,890
Elimon Standard RWE PP E.ON 0,891
Enra Services Standard RWE PP E.ON 0,904
Right Power Energy Standard RWE E.ON 0,909
Quantum Standard RWE PP E.ON 0,912
Vemex Energie Standard RWE PP E.ON 0,928
Armex Energy Plyn RWE PP E.ON 0,931
Lama energy Standard RWE PP E.ON 0,937
Pražská plynárenská Plyn RWE PP E.ON 0,954
ČEZ Prodej Comfort RWE PP E.ON 0,973
Centropol Energy Optimum RWE PP E.ON 0,984
Comfort Energy Prim RWE PP E.ON 0,999
X Energie Plyn RWE PP E.ON 0,999
Bohemia Energy Garance RWE PP E.ON 1,009
RWE Energie Standard RWE PP E.ON 1,036
Global Energy Standard RWE PP E.ON 1,043

Pozn.: Cenu 1 kWh (kilowatthodiny) zemního plynu počítáme pro domácnost, která jím vaří, ohřívá vodu a vytápí spíše větší, starší rodinný dům. Bydlí na distribučním území RWE GasNet, ročně spotřebuje 30 MWh. Počítáme pouze obchodní, tržně utvářenou složku ceny, kterou účtuje dodavatel za každou odebranou kWh a měsíčně za odběrné místo, bez DPH. Ceníky plynu postupně doplňujeme, jak jsou průběžně zveřejňovány obchodníky.

ZDRAŽENÍ: Right Power Energy v regionu RWE GasNet domácnostem zlevní vytápění, zdraží jenom kapacitní složku ceny v odběrech nad 63 MWh/rok. ČEZ některé poplatky zvedl, a jiné snížil, což vyžaduje individuální propočet. Centropol zvedl Pražanům a Jihočechům měsíční paušál ve spotřebě nad 25 do 30 MWh/rok. Optimum Energy a Elimon některé poplatky zdražují a jiné zlevňují, takže doporučujeme individuální kalkulaci. Vemex Energie nepatrně zvedla kapacitní složku ceny ve spotřebě nad 63 MWh/rok, což se netýká běžných domácností.

Štítky: , , , , , , , , , , , , ,

Komentáře

8 thoughts on “Ceníky plynu 2015: RWE, Pražská plynárenská a E.ON svoje základní tarify nemění

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *