Ceny elektřiny na burze vzrostly o téměř 10 %


17. 3. 2011

Autor

Po katastrofě japonské jaderné elektrárny Fukušima vypukla v Evropě panika. Jak informovaly servery idnes.cz a ihned.cz, Německo se včera rozhodlo odstavit 7 starších jaderných reaktorů – prozatím na 3 měsíce. Tento krok vedl k razantnímu nárůstu cen elektřiny v celé Evropě. Například v Německu zdražila elektřina, kterou výrobci dodají v dubnu, o téměř 18 %! Jak to vypadá s cenami elektřiny pro české domácnosti?

Elektřina pro domácnosti zatím nezdraží

Cena elektřiny na pražské burze také výrazně vzrostla – od pátku 11.3., kdy Japonsko postihlo zemětřesení a vlna tsunami, a zejména po rozhodnutí Německa odstavit jaderné reaktory, zdražila elektřina pro roky 2012 a 2013 o téměř 10 %. Většina domácností má však ceny elektřiny stanovené až do konce roku 2011, takže zatím s nimi dodavatelé hýbat nebudou. Odborníci ale odhadují, že pokud tento stav bude trvat delší dobu, vyšší ceny elektřiny se s největší pravděpodobností v cenách pro domácnosti pro příští rok projeví.

INFO: Jak rostou ceny elektřiny na burzách
  • Od pátku 11.3., kdy došlo v Japonsku ke katastrofě, vzrostly ceny elektřiny o téměř 28 %
  • V úterý 15.3. již byla cena elektřiny na burzách za 1 570 Kč/MWh, což je nejvyšší jednodenní nárůst od roku 2003
  • K růstu cen elektřiny přispívají i vysoké ceny uhlí a plynu

Někteří analytici se však domnívají, že cena elektřiny skokově roste jen kvůli momentálnímu souběhu okolností. Podle nich se situace postupně uklidní a ceny se vrátí na původní úroveň. To by znamenalo, že domácnosti v příštím roce nepocítí žádný citelný nárůst v účtech za elektřinu.

Štítky: , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *