Ceny energie v ČR: Ovlivní je volby v Německu?

Ceny elektřiny v Německu rostou. Proč? Hrozí České republice výrazné zdražování elektřiny? Jaký vliv má na české ceny energií dění u německých sousedů?


4. 4. 2011

Autor

Zatímco elektřina v Německu zdražuje, v tuzemsku zatím navýšení cen nehrozí. I když němečtí křesťanští demokraté (CDU) kancléřky Angely Merkelové přišli po tomto víkendu po 58 letech vlády o klíčový vliv v jedné z pro stranu klíčových spolkových zemích, totiž Bádensku-Württembersku, a dopady této prohry už jsou vidět na energetické burze v Lipsku, domácím odběratelům elektrické energie se zatím podle mínění expertů velké vrásky na čele dělat nemusejí.

Vyšší ceny elektřiny lze čekat až na rok 2012.

Samotná cena elektřiny pro konečné spotřebitele v tuzemsku je složena z několika částí,“ vysvětluje analytik Atlantiku FT Bohumil Trampota důvody, proč by se čeští konzumenti elektřiny zatím neměli výrazněji nervovat. Kromě ceny „silové“ elektřiny, je v konečné ceně totiž i část regulované složky, takže poměr obou částí je podle Trampoty zhruba padesát na padesát. „A je nyní velmi těžké odhadnout, jaká bude regulovaná složka, což jsou především poplatky za přenos elektřiny, distribuci, a další náležitosti, kterou určuje Energetický regulační úřad někdy v listopadu až prosinci,“ doplnil Trampota.

Tarify, které se přizpůsobují tržní ceně energie

Přesto se může stát, že domácnosti zaplatí víc. „Je to kvůli tomu, že některé mají klouzavé tarify, u nichž se cena přizpůsobuje tržní ceně elektřiny v měsíčním či kvartálním intervalu,“ uvedl analytik Cyrrusu Marek Hatlapatka. Drtivá většina domácností má ale cenu elektřiny zafixovánu na celý rok 2011, první dopady zvýšené ceny elektřiny tak lze podle Hatlapatky čekat až na rok 2012.

Problém totiž je, že do vedení zmiňovaného státu v Německu míří s největší pravděpodobností Zelení, kteří zúročí současnou antijadernou hysterii. Zelení, kteří se stanou nejsilnější partají Bádenska-Württemberska, jsou totiž velmi silnou protiatomovou lobby.

Místní média přišla už s výkladem, že vítězství Zelených s SPD povede k tomu, že dočasné uzavření starších jaderných bloků v Německu se stane trvalým a to udrží ceny elektřiny na německé burze na vyšších úrovních. Analytici mají jasno v tom, proč cena elektřiny v Německu roste. Je to zkrátka proto, že odstavení výkonu jaderných elektráren musí být něčím nahrazeno.

Uhelné a plynové elektrárny jsou dražší, než jaderné elektrárny

Podle mínění expertů to Němci s největší pravděpodobností udělají tak, že zvýší výkon uhelných a plynových elektráren, které samozřejmě elektřinu vyrábějí podstatně dráže, než jaderné elektrárny, které jsou nejlevnější. „Takový vývoj je vysoce pravděpodobný a mohl by mít za následek tlak na ceny uhlí, plynu a emisních povolenek,“ doplnil Bohumil Trampota.

Starosti by si měli lidé ale dělat ihned poté, co vyprší jaderné moratorium na pozastavení výkonu některých německých jaderných elektráren. Antijaderná vlna byla spuštěna díky dopadům zemětřesení v Japonsku a jadernou havárií elektrárny ve Fukušimě. Prohra CDU v jednom z klíčových regionů Německa je pak už jen dalším krokem. Trh se tak nyní podle Marka Hatlapatky méně než před katastrofou obává přebytku výrobních kapacit v Evropě.

Jen v Německu by mohly být odstaveny v první fázi elektrárny s celkovou kapacitou 7 gigawatthodin,“ řekl Hatlapatka. Ekonomové totiž říkají, že pokud by došlo k výpadku dodávek elektřiny z jaderných elektráren kvůli bezpečnostním důvodům či kvůli politickému tlaku, bude další vývoj ceny elektřiny v tuzemsku směřovat spíše ke zdražování. Ani další scénáře moc optimismu nenabízejí. Ve hře je totiž i to, že se sice výroba elektřiny z jádra v Německu nezastaví, ale zdraží ji vyšší investice do bezpečnosti provozu, či speciální „nukleární“ daně a poplatky.

Štítky: , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *