Ceny plynu 2011: Velké srovnání dodavatelů

Kolik zaplatíte v roce 2011 za plyn? Porovnali jsme nabídky všech dodavatelů a víme, u kterých je plyn nejlevnější a kteří jej prodávají nejdráže. Podívejte se na naše srovnání cen plynu!


3. 2. 2011

Autor

Topíte doma plynem? Pokud ne, pak na něm možná minimálně vaříte nebo s jeho pomocí ohříváte vodu. V takovém případě vás jistě bude zajímat, jak to s cenou plynu vypadá v letošním roce. Přinášíme vám jedinečné srovnání všech dodavatelů plynu na českém trhu, v kterém zjistíte, kolik za zemní plyn zaplatíte a zdali se vám vyplatí přechod k novému dodavateli, nejste-li s tím stávajícím spokojeni.

Ceny dodavatelů se liší až o 12–14 %.

Pro naše modelové výpočty jsme použili příklad domácnosti v rodinném domě, která zemní plyn využívá k vaření, ohřevu vody a topení a má průměrnou roční spotřebu 30 MWh. V druhém případě jsme kalkulovali s příkladem domácnosti v bytě, jež na zemním plynu vaří a ohřívá s ním vodu a má roční odběr 6 MWh.

Rozdíly v cenách dodavatelů plynu jsou až 14 %

V případě domácnosti v rodinném domku, která ročně spotřebuje v průměru 30 MWh, vychází nejlépe ceny od společnosti Elimon. Domácnost by u Elimonu zaplatila ročně průměrně 33 737 Kč, měsíčně tedy zhruba 2 811 Kč. Oproti tomu nejvyšší cenu má RWE Energie, kde odběratelé zaplatí ročně za plyn průměrně 39 332 Kč, což je o 5 595 Kč více než u Elimonu.

Žebříček nabídek dodavatelů plynu – roční spotřeba 30 MWh:

Pořadí
Název dodavatele a konkrétního produktu
Průměrná roční platba za plyn vč. DPH a všech poplatků
1
 
Elimon
Plyn
33 737 Kč
2
Pražská plynárenská
Plyn
34 678 Kč
3
ČEZ Prodej
Plyn
34 977 Kč
4
RSP Energy
Plyn
35 398 Kč
5
LAMA Investments
Plyn
35 400 Kč
6
E.ON Energie
Sezóna plyn
35 401 Kč
7
Bohemia Energy entity Garance
36 033 Kč
8
Energetické centrum
Plyn
36 338 Kč
9
Centropol
Plyn
36 447 Kč
10
BICORN
Plyn
36 597 Kč
11
Lumen Energy
Plyn
36 702 Kč
12
Central Energy
Plyn
36 966 Kč
13
RWE Energie
Plyn
39 332 Kč

Při výpočtu těchto hodnot jsme použili průměrnou spotřebu 30 MWh ročně. Celková roční platba (vč. DPH) je zprůměrována pro všech 6 distribučních regionů, do kterých je Česká republika rozdělena – Praha, Jižní Čechy, Východní Čechy, Jižní Morava, Severní Morava, RWE Energie (zahrnující zbylé oblasti). Do celkové roční platby jsou zahrnuty všechny poplatky (např. stálý měsíční plat).

Odběratelé, kteří bydlí v bytě a na plynu jen vaří a ohřívají s ním vodu a mají průměrnou roční spotřebu cca 6 MWh, zaplatí v roce 2011 nejméně opět u společnosti Elimon. Plyn je vyjde v průměru na 8 296 Kč ročně, tedy na cca 691 Kč měsíčně. Nejdražší nabídku má stejně jako v předchozím případě společnost RWE Energie. Při uvažované spotřebě vychází plyn od RWE na 9 291 Kč ročně, to je oproti cenám od Elimonu o 995 Kč více.

Žebříček nabídek dodavatelů plynu – roční spotřeba 6 MWh:

Pořadí
Název dodavatele a konkrétního produktu
Průměrná roční platba za plyn vč. DPH a všech poplatků
1
 
Elimon
Plyn
8 296 Kč
2
ČEZ Prodej
Plyn
8 362 Kč
3
Pražská plynárenská
Plyn
8 476 Kč
4
Lumen Energy
Plyn
8 576 Kč
5
Energetické centrum
Plyn
8 663 Kč
6
RSP Energy
Plyn
8 680 Kč
7
Central Energy
Plyn
8 768 Kč
8
Centropol
Plyn
8 816 Kč
9
BICORN
Plyn
8 832 Kč
10
E.ON Energie
Sezóna plyn
8 865 Kč
11
Bohemia Energy entity Garance
8 956 Kč
12
LAMA INVESTMENTS
Plyn
8 959 Kč
13
RWE Energie
Plyn
9 291 Kč

Při výpočtu těchto hodnot jsme použili průměrnou spotřebu 6 MWh ročně. Celková roční platba (vč. DPH) je zprůměrována pro všech 6 distribučních regionů, do kterých je Česká republika rozdělena – Praha, Jižní Čechy, Východní Čechy, Jižní Morava, Severní Morava, RWE Energie (zahrnující zbylé oblasti). Do celkové roční platby jsou zahrnuty všechny poplatky (např. stálý měsíční plat).

Co má vliv na konečnou cenu plynu?

Ceny plynu se mění každé 3 měsíce. Současné ceny dodavatelů tedy platí do konce března, od dubna budou stanoveny nové. Cena plynu se stejně jako cena elektřiny skládá z více částí. Největší složkou je však cena samotného plynu (komodita), která tvoří asi 76 % z celkové ceny a dodavatelé si ji stanovují sami. Mohou tak koncovou cenu plynu ovlivnit mnohem více než je to možné u ceny elektřiny, a vy tak výběrem vhodného dodavatele plynu můžete výrazně ušetřit.

TIP: Spočtěte si cenu plynu nebo elektřiny!

Zbylých 24 % z celkové ceny plynu tvoří regulovaná složka, která zahrnuje přepravu a distribuci plynu a je každé čtvrtletí stanovována Energetickým regulačním úřadem (ERÚ). Tyto ceny nejsou pro celou Českou republiku stejné, ERÚ na základě propočtů stanovuje odlišné ceny pro každý z 6 regionů, do kterých je z hlediska distribuce a přepravy plynu Česká republika rozdělena: Praha, Jižní Čechy, Východní Čechy, Jižní Morava, Severní Morava, RWE Energie (zbylé oblasti).

Jak se změnily ceny plynu oproti roku 2010?

Zemní plyn od počátku roku 2010 zdražuje. Ve třetím čtvrtletí loňského roku došlo ke zvýšení cen plynu téměř u všech velkých dodavatelů (s výjimkou Pražské plynárenské), a to již podruhé (prvně se ceny plynu zvedly v dubnu, a to průměrně o 2,5 %). RWE tehdy zdražila plyn pro domácnosti o 4,9 %E.ON asi o 6 %. Jako důvod dodavatelé uváděli výrazné oslabení kurzu koruny vůči dolaru a dlouhodobý růst světových cen ropy. Ve čtvrtém kvartálu pak oznámili, že plyn už pro rok 2010 zdražovat nebude – cena ropy sice stoupla, ale zdražení zabránila silná koruna.

V prvním čtvrtletí roku 2011 se ceny za distribuci a přepravu plynu, které jsou pevně určovány ERÚ, snížily, v konečném důsledku však záleží ještě na cenách vašeho dodavatele. Někteří dodavatelé cenu plynu, kterou si mohou sami stanovit, pro první čtvrtletí roku 2011 snížili, nebo nechali cenu stejnou jako ve čtvrtém kvartálu roku 2010, několik z nich ceny dokonce navýšilo.

Ceny plynu 2011: Příklad dominantních dodavatelů

Podívejme se na vývoj cen plynu u největších dodavatelů. Například společnost RWE přistoupila k navýšení cen – zdražila průměrně o 2,3 %. Důvodem tohoto opatření je podle vyjádření RWE horší kurz koruny vůči dolaru a růst ceny ropy, se kterou je cena zemního plynu svázána. Zákazníci RWE si tak za plyn připlatí v průměru 60 Kč ročně, když na plynu jen vaří, ale zhruba 960 Kč, využívají-li plyn k vaření, ohřevu vody a vytápění.

E.ON zlevnil v průměru o 4,7 %, a to ze dvou hlavních důvodů. „Tím prvním je, že jsme začali plyn kupovat z více zdrojů, čímž jsme mezi našimi dodavateli vytvořili konkurenční prostředí, které se promítlo ve výhodnějších cenách,“ vysvětlil člen představenstva E.ON Energie Jiří Šimek. Druhým důvodem je pokles světových cen plynu z důvodu jeho přebytku.

Domácnost odebírající plyn od E.ONu tak na tom bude v ročním průměru zhruba o 3 000 Kč lépe než u některých jiných dodavatelů plynu. Jaké však budou ceny plynu od dubna? „V tuto chvíli odhadujeme, že ceny plynu by mohly zůstat na lednové úrovni i pro druhý kvartál roku 2011. V tuto chvíli se ale jedná skutečně pouze o hrubý odhad,“ řekl Vladimír Vácha, mluvčí společnosti E.ON.

Pražská plynárenská pak s cenami nehýbala: „Pro čtvrtý kvartál minulého roku jsme ceny pro domácnosti a živnostníky (maloodběratele) využívající zemní plyn pouze k vaření snížili o 2 %, pro ostatní domácnosti pak o 1 %. Pro první čtvrtletí roku 2011 jsme nezdražovali, ceny zůstávají stejné,“ uvedl Miroslav Vránek z Pražské plynárenské.

Štítky: , , , , , , , , , , , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *