ČEZ GARANT do roku 2016 nezdraží a může zlevnit. Má nějaký háček?

ČEZ GARANT fixující cenu elektrické energie do konce roku 2016 zasluhuje zvláštní pozornost.


8. 10. 2014

Autor

„Cena silové elektřiny je v současné době na rekordně nízké úrovni, proto se zákazníkovi jeví jako výhodné si ji zafixovat. Dilema, zda nakonec neprodělá, s naší novou nabídkou odpadá – pokud elektřina zlevní, sníží se cena i pro zákazníka,“ říká Daniel Beneš, generální ředitel největší tuzemské energetické skupiny. Tisková zpráva představující produktovou řadu elektřiny ČEZ GARANT zní slibně, proto prostudujme formality.

Budoucnost zůstává nejistá. Oproti průměrné ceně elektřiny může ČEZ GARANT nakonec znamenat levné, průměrné i drahé vyúčtování.

Zaručuje ČEZ GARANT, že neproděláte?

Smlouva je uzavíraná do konce roku 2016, na stejnou dobu platí garance nezdražování samotné energie, neboli takzvané silové elektřiny. Jak už naznačil Daniel Beneš, vzhledem k vývoji na velkoobchodních burzách pravděpodobně dlouhodobě nezdraží ani ostatní dodavatelé, naopak mohou zlevňovat. Za jakých podmínek klesne také cena produktové řady ČEZ GARANT?

Na internetových stránkách dodavatele doslova stojí: „Obchodník se zavazuje, že v případě když nastane u produktové řady Obchodníka Comfort do 31. 12. 2016 snížení ceny silové elektřiny pod cenu silové elektřiny produktové řady ČEZ GARANT, že sníží cenu silové elektřiny v produktové řadě ČEZ GARANT na cenu silové elektřiny produktové řady Comfort.“ Abychom předchozí pasáž lépe pochopili a byli připravení na všechny varianty vývoje, načrtněme nyní maximálně optimistický, neutrální a krajně pesimistický scénář.

Co všechno se může stát, když uzavřete smlouvu pro elektřinu ČEZ GARANT?

  • A/ ČEZ GARANT znamená vaši výhru: Pokud základní produktová řada dominantního dodavatele zvaná Comfort zlevní natolik, že bude například nejvýhodnější na celém trhu, ČEZ GARANT bude muset podle oficiálních podmínek zlevnit na stejnou cenovou úroveň! Skvělá představa, co říkáte?
  • B/ ČEZ GARANT zůstane víceméně průměrný: Vzhledem k průměrnému vyúčtování za elektřinu je nyní ČEZ GARANT asi o 1 % levnější a základní produktová řada Comfort je asi o 2 % dražší. Přesné hodnoty najdete v naší kalkulačce. Co když ceny všech tarifů na trhu zůstanou do konce roku 2016 stejné? V takovém případě dostanete víceméně průměrné vyúčtování.
  • C/ ČEZ GARANT vám způsobí prodělek: Nelze vyloučit ani pesimistický scénář. Pokud všichni dodavatelé elektřiny razantně zlevní, ale dominantní obchodník ponechá svoji základní produktovou řadu Comfort do konce roku 2016 beze změny, podle smluvených podmínek bude moci zmrazit také ceník ČEZ GARANT. V takovém případě nakonec dostanete dražší vyúčtování, než zákazníci jiných dodavatelů.

ČEZ GARANT tedy zákazníkovi zaručuje, že v letech 2015 a 2016 jej bude silová elektřina stát stejně. Podmínky produktové řady ČEZ GARANT však taky mohou znamenat, že ve srovnání se sousedy nakonec zaplatíte podstatně méně, anebo mnohem více. Zároveň až do konce roku 2016 nebudete moci přejít na žádný jiný tarif, pokud uzavřete smlouvu na dobu určitou.

ČEZ GARANT a tradiční produkty

Podobné nabídky jako ČEZ GARANT občas bývají vlajkovými loděmi reklamních kampaní. Nicméně pro rok 2015 ještě nikdo nezveřejnil standardní ceníky elektřiny ani plynu, které zpravidla platí na dobu neurčitou a umožňují odběrateli kdykoli odejít po klasické 3měsíční výpovědní lhůtě.

Na přelomu listopadu a prosince nejdříve Energetický regulační úřad představí regulované poplatky za přepravu energií. Potom obvykle přidají ceny samotných energií dominantní dodavatelé (ČEZ, E.ON, PRE, RWE, Pražská plynárenská) a vzápětí dopočítají svoje ceny za samotné energetické komodity menší firmy. Analytickou předpověď najdete ZDE.

Štítky: ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *