Distribuce zemního plynu v roce 2015 asi mírně zdraží

Předsedkyně regulačního úřadu připustila, že distribuční poplatky vzrostou kvůli počasí a krizi na Ukrajině.


30. 10. 2014

Autor

„Možná, že bude drobný nárůst u distribuce plynu. Jak kvůli teplé zimě, tak kvůli zvýšeným bezpečnostním rizikům, která souvisejí s krizí na Ukrajině. Problém by způsobilo zastavení tranzitu přes Ukrajinu a tím by se musely řešit náhradní cesty,“ uvedla začátkem podzimu Alena Vitásková, předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) pro deník Blesk. Dále upřesnila, že zdražení plynu může dosahovat „nanejvýš jednotek procent“.

SOUVISLOST:
Deník Blesk koncem loňského roku koupili podnikatelé Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, kterým patří také většina společnosti EP Energy Trading, prodávající zemní plyn a elektřinu. Oba subjekty začínají spolupracovat pod hlavičkou Blesk energie.

Teplá zima a válečný konflikt

Minulá topná sezóna byla tak mírná, že jsme potřebovali asi o 13 % méně tepelné energie, než je dlouhodobě normální. Energetické společnosti ale musejí pokrýt svoje fixní výdaje na údržbu sítě a administrativu, a ztrátu mohou vyplnit vyšší cenou za jednotku energie.

Kvůli konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou, respektive mezi Evropskou Unií a Ruskem navíc hrozí, že východní dodávky zemního plynu nebudou ani zdaleka plynulé. „Bylo by bláznovství očekávat normální situaci,“ řekl velvyslanec České republiky pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška agentuře Reuters. Stát proto zřejmě přikáže obchodníkům s plynem, aby měli připravené větší zásoby, což může znamenat zdražení až o 5,5 %.

Distribuce tvoří menšinu vyúčtování

Předsedkyně ERÚ ovšem hovořila o distribučních poplatcích, kterými hradíme hlavně přepravu energie rozvodnou sítí. Tato složka tvoří jenom přibližně pětinu celkového vyúčtování, a její zdražení řádově o procenta proto nemusí mít na celkovou cenu zemního plynu rozhodující vliv. Kompletní ceníky pro rok 2015 obchodníci zveřejní na přelomu listopadu a prosince, magazín CenyEnergie.cz je obratem srovná.

Štítky: , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *