Dodavatele elektřiny a plynu může změnit každý

Neplaťte za elektřinu a plyn víc, než musíte! Přejděte ke společnosti, která vám nabídne nejnižší ceny a nejlepší služby. Dodavatele plynu a elektřiny totiž může změnit každý a je to opravdu snadné – stačí vyplnit on-line formulář nebo vytočit číslo zákaznické linky.


23. 8. 2010

Autor

Když jdete koupit chleba nebo mléko, zpravidla se vyhnete obchodu, kde mají tyto věci předražené. Jako zákazník máte právo volby. Stejně je to i s elektřinou nebo plynem. V případě elektřiny si můžeme svého dodavatele svobodně vybírat od roku 2006, trh s plynem se liberalizoval o rok později.

Nejprve si spočtěte, zda se vám změna dodavatele vyplatí.

Co to znamená? Na trhu s elektřinou, resp. plynem neexistuje jeden jediný dodavatel, od něhož jste povinní energii buď odebírat, nebo nesvítit, nevařit, netopit… Co bývalo, už není a domácnosti si mohou svobodně a dle svého uvážení vybrat, od jaké společnosti budou plyn nebo elektřinu kupovat.

Změna dodavatele ano, distributora ne

Ovšem pozor – je důležité rozlišovat mezi dodavatelem a distributorem. Jednoduše řečeno, distributor je ten, kdo vlastní „dráty“ a dodavatel je ten, kdo s energií obchoduje. Proto se také můžeme setkat s pojmy „obchodník s elektřinou“ nebo „obchodník s plynem“.

Distributoři elektřiny a plynu jsou tři. V případě elektřiny jde o ČEZ Distribuce, E.ON Distribuce a PREdistribuce. K distributorům plynu patří v České republice RWE, E.ON a Pražská plynárenská. Ceny za distribuci tvoří část celkové platby za elektřinu nebo plyn. Jedná se například o poplatky za přepravu energie a stanovuje je Energetický regulační úřad.

Tip: Cena elektřiny a plynu – z čeho je složena

Přečtěte si, z čeho se skládá cena elektřiny a jak je tvořena cena plynu?

Opusťme ale distributory, které změnit nelze. Svobodně si ovšem můžeme vybírat z dodavatelů plynu elektřiny. Proč vůbec o změně dodavatele uvažovat? Hlavní motivací jsou pochopitelně finanční úspory. V závislosti na objemu odebírané energie můžeme změnou dodavatele ušetřit tisíce korun ročně.

Vypovězení smlouvy on-line

Je to opravdu jednoduché a většinu administrativy spojené se změnou dodavatele plynu nebo elektřiny za vás vyřídí nový dodavatel – pokud mu k tomu dáte svolení. V podstatě stačí ukončit smluvní vztah se stávajícím dodavatelem a uzavřít smlouvu dodávkách plynu nebo elektřiny s novým dodavatelem.

Na webových stránkách většiny dodavatelů elektřiny i plynu snadno najdete pokyny, co dělat, pokud chcete energii odebírat právě od nich (většinou stačí zavolat na bezplatnou zákaznickou linku nebo využít on-line formulář).

Tip: Vyplatí se vám změnit dodavatele?

Vyplatí se vám přejít k novému dodavateli elektřiny nebo plynu? Spočítejte si vše během několika vteřin na našem kalkulátoru elektřiny nebo kalkulátoru plynu.

Uzavření smlouvy s novým dodavatelem

Nejjednodušším způsobem, jak změnit dodavatele, je uzavřít smlouvu o sdružených dodávkách plynu, resp. elektřiny s novým dodavatelem a zároveň mu dát plnou moc, aby mohl veškerou administrativu (včetně odhlášení od stávajícího dodavatele) vyřídit za vás.

Změna dodavatele plynu nebo elektřiny je za zákona zdarma a je možné ji provést jednou za půl roku.

V případě plynu i elektřiny můžete vybírat z několika desítek dodavatelů. Jak se vyznat v jejich nabídkách? Pomůže vám náš kalkulátor, který vše spočte během několika vteřin a ukáže vám, u jakého dodavatele plynu nebo elektřiny můžete nejvíce ušetřit.

„Dráty“ zůstávají, změní se cena

Uzavřeli jste smlouvu s novou společností, od níž budete elektřinu nebo plyn odebírat? Žádné velké změny v podobě zavádění nových „drátů“ nebo výměny elektroměru nečekejte. Jediné, co se pro vás změní, je celková částka na faktuře za elektřinu nebo plyn.

Štítky: , , , ,

Komentáře

3 thoughts on “Dodavatele elektřiny a plynu může změnit každý

 1. Jana Dvořáková napsal:

  stěhuji se k partnerovi a svůj byt chci pronajímat. Dodavatel – Bohemia energy mi sdělil, že nájemní smlouva není uznatelným dokladem k výpovědi. Uznatelným dokladem je pouze ukončení nájemní smlouvy – žádnou nemám, protože byt je můj, nebo potvrzení, že se stěhuji do domova důchodců – to se nestěhuji. Znamená to, že pokud mým dodavatelem je Bohemia, nemůžu se přestěhovat? Můžete mi někdo poradit?

  • Petr Woff napsal:

   Ukončení smluvního vztahu kvůli stěhování není upraveno energetickým zákonem, tudíž se vychází z této dvoustranné dohody. Jinými slovy, pokud chcete dát dodavateli Bohemia Energy entity „košem“ kvůli stěhování, musíte splnit podmínky dané smlouvou a obchodními podmínkami. Eventuálně svému nájemníkovi sdělte, že bude v bytě odebírat energii od „Bohemky“. Anebo prostě jenom náklady za energii započítejte do nájmu, a máte vystaráno.

 2. Storm napsal:

  Dobrý den, EON původnímu nájemci odstřihl plyn pro nezaplacení záloh. Důvodem neplacení byl nulový odběr plynu. Potom se EON dožadoval zaplacení cca 25,000 czk což nájemce odmítl s tím, ať udělají vyúčtování, že rozdíl zaplatí – to odmítl EON… Stál jsem u toho telefonátu. Následně byl EON poslán do pr…. a nájemník se odstěhoval. EON asi do týdne plyn odstřihl a poslal vyúčtování /najednou to bylo možné/ které nájemník zaplatil /asi 6000 což bylo 4x méně než EON požadoval předtím/. Na základě toho, jsem chtěl uzavřít smlouvu s kýmkoliv jiným než s EONem… Jaké je moje rozčarování když jsem zjistil, že to v této lokalitě nelze, protože plynoměry vlastní EON, Bylo mi doporučeno uzavřít smlouvu s EONem na 4 měsíce a potom dodavatele změnit.. což taky nejde protože smlouva s EONem na 4 měsíce není jen na rok… Poradíte mi jak z toho začarovaného kruhu? Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *