Dodavatele elektřiny nebo plynu vloni změnil každý 13. odběratel

Skupina kolem Bohemia Energy mocně nakupovala, díky tomu udržela tempo největších konkurentů: RWE a ČEZ.


24. 1. 2014

Autor

Ceny energie mají ke sportu zdánlivě daleko. Přitom hodnota elektřiny a plynu vzniká na trhu, který je vlastně soutěží. Když dodavatelé usilují o nové zákazníky, jejich počínání připomíná někdy šachy, jindy spíše ragby. Musejí investovat do vlastní propagace, ale zároveň zůstat relativně levní, proto pečlivě promýšlejí svoje ceníky i marketing. Je efektivnější držet cenu nejníže a spoléhat, že zákazníci přijdou sami? Anebo je nakonec výhodnější zaplatit masu podomních prodejců, aby s rafinovaným úsměvem nabízeli drahé tarify elektřiny a zemního plynu? Každá strategie vyžaduje investice, jejichž návratnost lze hodnotit jenom v dlouhodobém horizontu. Srovnejme počty zákazníků na počátku roku 2014.

Velikost klientely je poměrně citlivá informace, která poodhaluje obchodní bilanci firmy. Státem vlastněná akciová společnost Operátor trhu s elektřinou každý měsíc zveřejňuje, kolik odběratelů zrovna obsluhují jednotliví alternativní (malí) dodavatelé elektřiny a plynu. Giganti (ČEZ, E.ON a PRE v elektřině, RWE, E.ON a Pražská plynárenská v plynu) obvykle veřejnosti prozrazují jenom meziroční změny, žádná státní instituce je k větší sdílnosti nenutí.

Energetický trh prochází zklidněním, protože mnoho odběratelů uzavřelo smlouvu na dobu určitou, která jim dočasně brání v eventuální další změně dodavatele. Možná jsme také obezřetnější vůči podomním prodejcům. Změn dodavatele vloni meziročně ubylo o 18 %, ovšem nuda nám ani náhodou nehrozí. I při zjevném zpomalení, bylo totiž realizováno bezmála 672 tisíc přechodů. Dodavatele tedy vyměnil zhruba každý 13. odběratel elektřiny nebo plynu v České republice!

POHYBY NA ENERGETICKÉM TRHU
Rok 2012 Rok 2013 Meziroční změna
Celkem změn dodavatele 821 184 671 721 – 149 463 (- 18,2 %)
Z toho změn dodavatele elektřiny 473 128 374 440 – 98 688 (- 20,9 %)
Z toho změn dodavatele plynu 348 056 297 281 – 50 775 (- 14,6 %)
Změny v kategorii domácností 726 359 581 789 – 144 570 (- 19,9 %)
Z toho změn dodavatele elektřiny 382 354 288 129 – 94 225 (- 24,6 %)
Z toho změn dodavatele plynu 344 005 293 660 – 50 345 (- 14,6 %)

Zdroj: OTE

Trh s elektřinou vloni zbrzdil tempo poprvé od svojí liberalizace. Dodavatele sice změnilo přes 288 tisíc domácností, sledujeme však pokles o 25 %!

Obchodování se zemním plynem zpomalovalo už druhý rok po sobě. Avšak vloni si dodavatele prohodilo téměř 294 tisíc domácností, což je více, než v případě elektřiny! Důvodem je, že modravé plamínky častěji slouží k vytápění, které je nákladnější, což bývá příležitost k významnější úspoře.

Raketově stoupají ČEZ, RWE a Bohemka

Kdybyste měli pocit, že vztahy mezi dodavateli jsou čím dál zamotanější, intuice vás neklame. Událostí loňského roku bylo, že vlastníci firem Bohemia Energy a Comfort Energy koupili další „dvojfirmu“. České Energetické Centrum a bratrské České Energetické Centrum Jih obsluhovaly dohromady skoro 104 tisíc odběrných míst elektřiny a plynu, svoji klientelu ale začaly ztrácet. (Příčinou mohlo být i neopodstatněné insolvenční řízení, které vyznělo naprázdno.) Obě „centra“ byla pohlcena právě skupinou kolem Bohemia Energy, která díky tomu neztratila krok… hádejte, s kým?

Dominantní prodejci elektřiny a plynu získali svoje výjimečné postavení také proto, že jsou sesterskými firmami distributorů, kteří spravují regionální rozvodnou síť – elektrické dráty nebo plynovody. Například lze hovořit o „skupině ČEZ“, jež zahrnuje firmy ČEZ Prodej a ČEZ Distribuce. Poněkud odlišným případem jsou sestry Bohemia Energy a Comfort Energy, neboť obě „pouze“ prodávají elektřinu a plyn, žádná není distributorem.

Největším prodejcem elektřiny je ČEZ, který zároveň rychle expanduje na plynárenském trhu, kde vloni navýšil počet svých odběrných míst o 31 %. Podobný kousek předvádí další gigant, jenomže v obráceném gardu. Zemní plyn je hlavní komoditou skupiny RWE, která zároveň roste na elektrárenském trhu, kde vloni expandovala o 39 %. Oba energetičtí obři získávali klientelu klasicky, tedy přesvědčováním. Skupina kolem Bohemia Energy rostla podobným tempem, ale skoro polovinu nových zákazníků si v podstatě „koupila“, když pohltila konkurenty.

Bohemia Energy udržela svižné tempo svých největších konkurentů, protože skoro polovinu nových zákazníků v podstatě hromadně nakoupila, místo aby je postupně přesvědčovala.

ELEKTŘINA: Bohemia Energy předběhla Centropol

Dominantní dodavatelé elektřiny uvádějí stejný nebo podobný počet odběrných míst, jako předcházející rok. Dohromady opanují 95 % trhu. Samotný ČEZ obsluhuje 61 % všech odběrných míst elektřiny v tuzemsku.

DOMINANTNÍ DODAVATELÉ ELEKTŘINY: Počty odběratelů
Rok 2012 Rok 2013
ČEZ 3 500 000 3 500 000
E.ON 1 200 000 1 200 000
Pražská energetika (PRE) 688 000 700 000

Zdroje: Oficiální weby nebo vyjádření dodavatelů.

Skupina kolem „Bohemky“ vyskočila mezi alternativními dodavateli nejvýš, když přeskočila i Centropol. Prudké vzestupy v září a listopadu značí akvizici Českého Energetického centra Jih, respektive Českého Energetického Centra. Stejně rychle ovšem rostla i skupina RWE.

Bicorn byl přejmenován na Right Power Energy, poté co konstantně ztrácel zákazníky. Pokud nedokáže zvrátit loňský trend, bude brzy předběhnut X Energií. Křivky Českého Energetického Centra a Českého Energetického Centra Jih jsou přerušené, neboť jejich zákazníky převzala Bohemka.

Takřka nepřehledná změť čar názorně ilustruje, kolik hráčů na trhu soutěží o vaši přízeň. Vemex Energie a Lumius Energy odběrná místa elektřiny ztrácely, zatímco skokově vzhůru mířily Global Energy a eYello CZ. Posledně jmenovaný dodavatel je přitom součástí skupiny PRE.

PLYN: RWE uhájila většinový tržní podíl

Tradiční prodejci plynu přiznávají, že jim vloni zákazníků ubývalo. Nadále ale obsluhují 70 % trhu. Když náhodně vybereme tuzemského odběratele plynu, je pravděpodobné, že namodralé plamínky kupuje od skupiny RWE. Ta totiž uhájila svůj majoritní tržní podíl, přesněji 52 % pomyslného koláče.

TRADIČNÍ DODAVATELÉ PLYNU: Počty odběratelů
Rok 2012 Rok 2013
RWE 1 700 000 1 478 152
Pražská plynárenská 430 000 410 000
E.ON 150 000 110 000

Zdroje: Oficiální weby nebo vyjádření dodavatelů.

Tradiční prodejce zemního plynu uvádíme ve zvláštní tabulce. Kdybychom seřadili pouhá čísla, mezi „dominanty“ pronikne ještě dvojice „alternativních“ dodavatelů. ČEZ získává nová odběrná místa tak rychle, že může v roce 2014 předběhnout Pražskou plynárenskou. Také Bohemka už předstihla E.ON.

Vzhledem k tomu, že tradiční dodavatelé vloni ztratili řádově statisíce odběrných míst, nepřekvapuje růst všech ostatních firem. Výjimkou je České Energetické centrum, jež ale bylo prodáno (čtenář odpustí, že hlavní událost roku zmiňujeme opakovaně).

Osamocená čísla, zbavená kontextu mohou klamat. Ve zdánlivém suterénu plynárenského trhu najdeme například dceřiné firmy významných „matek“. Vemex patří do ruského koncernu Gazprom, Pragoplyn zase pod Pražskou plynárenskou.

Štítky: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *