DPH letí vzhůru. Není nač čekat. Zateplete dům!

(Komerční sdělení) Od ledna 2012 nás čeká zvyšování dolní sazby DPH z 10 na 14 %. V následujícím roce se DPH navýší znovu, tentokrát se obě sazby sjednotí na 17,5 %. Od roku 2014 by pak DPH mělo narůst dokonce až na 19 %! Jak v takové situaci ušetřit na vytápění?


30. 11. 2011

Autor

Vláda hledá kde může prostředky na sanaci státního rozpočtu. Cestou nejmenšího odporu je zvýšení nepřímých daní. To totiž postihne úplně všechny. Zvýšení snížené daně z přidané hodnoty z 10 na 14 % nás čeká již příští rok.

Čím dříve zateplíte, tím více ušetříte.

O rok později, tedy v roce 2013, dojde dalšímu zvýšení, které ministr financí opisuje eufemismem – sjednocení obou hranic DPH. Velmi pravděpodobně to bude 17,5 %. A od ledna 2014 s největší pravděpodobnost dosáhne DPH hranici 19 %. To ovšem za předpokladu, že nedojde k tak velkému propadu našeho hospodářství, že by ho musel řešit katastrofický scénář. Pak by ovšem DPH narostla o další procenta.

Zvyšování DPH ovlivní náklady za vytápění téměř o 3 000 Kč

Člověk nemusí být zrovna národohospodář, aby si nespočítal, jak se to dotkne rodinného rozpočtu. Pokusme se ukázat, jak se budou vyvíjet ceny za topení v rodinném domku. Pro jednoduchost uvažujme, že ceny surovin zůstanou během následujících tří let konstantní a že se bude zvyšovat jen DPH. Vezměme průměrnou cenu paliva a průměrnou velikost domu.

V průměrném rodinném domku jsou roční náklady na topení a ohřev teplé užitkové vody zhruba 32 000 Kč bez DPH. To za předpokladu, že je dům zateplen pouze základním způsobem, čemuž odpovídá naprostá většina staveb starších deseti let. Z následující tabulky je patrné, že za tři roky protopíme při konstantní ceně paliva téměř o 3 000 Kč více. To již stojí za úvahu o úsporných opatřeních.      

Kolik zaplatíte za vytápění rodinného domku?

Roční náklad na otop bez DPH
rok 2011
rok 2012
rok 2013
rok 2014
 
10 %
14 %
17,5 %
19 %?  
32 000 Kč
35 200 Kč
36 480 Kč
37 600 Kč
38 080 Kč

Co se s tím dá dělat? Existuje vůbec možnost, jak udržet na uzdě rostoucí náklady na energie?

Zateplení domu: Úspora až třetiny nákladů na topení

Sofistikovaným řešením je zateplení podlahy na půdě. Můžeme tak ušetřit až třetinu nákladů na topení. Přitom investice představuje pouze několik desítek tisíc korun a doba návratnosti nepřesáhne pět let.

Foukání izolace na volnou plochu
Foukání izolace na volnou plochu

Proč je tomu tak? Vzpomeňte si na hodiny fyziky na základní škole. Teplo se chová přesně podle přírodních zákonů. Ohřátý vzduch je lehčí a stoupá vzhůru. Když najde skulinku ve stropě, uniká bez užitku z obytných prostor. Tímto způsobem nám uteče až třetina tepla mimo vytápěný objekt!

Ideálním řešením je Stropní systém MAGMARELAX®

Velmi elegantní způsob zateplení podlahy na půdě představuje systém MAGMARELAX® společnosti IP IZOLACE POLNÁ. Jedná se o zateplení foukanou minerální vatou, vyrobenou z nejkvalitnější přírodní suroviny – čediče. Roztavením horniny a vytažením velmi tenkých vláken vzniká vata, která má pozoruhodné vlastnosti. Nejen že výborně tepelně izoluje, ale je nehořlavá a nesléhavá, neváže vodu, izoluje proti hluku a odolává plísním i hlodavcům.

Minerální vata MAGMARELAX® se aplikuje foukáním. Tato metoda nevyžaduje stavební úpravy. Z nákladního auta před domem se pomocí silné hadice a ventilačního stroje fouká vata do izolovaného půdního prostoru. Téměř bez hluku, s minimální prašností a za plného provozu objektu. Vše je hotovo za několik hodin, nevzniká žádný nepořádek. Aplikace není závislá na roční době. Zateplovat podlahu na půdě lze po celý rok.

Závěrečná kontrola výšky izolace
Závěrečná kontrola výšky izolace

Jak vypadá ekonomika vytápění po zateplení půdy rodinného domu ukazuje následující tabulka. Je z ní patrno, že při dnešních cenách paliva a současné výši DPH ušetříte v průměru o více než 10 000 Kč za rok. A za tři roky dokonce téměř 13 000 Kč

Kolik ušetříte po zateplení stropu rodinného domku?

Roční úspora nákladů bez DPH
DPH
 
 
 
 
10 %
14 %
17,5 %
19 %?  
10 667 Kč
11 733 Kč
12 160 Kč
12 533 Kč
12 693 Kč

Za 4 roky tedy ušetříte 50 000 Kč. Úspory zaplatí zateplení a další roky jdou ušetřené peníze do vaší kapsy.

Investiční náklady jsou zpravidla někde mezi 40 000–50 000 Kč. Návratnost investice je tedy velmi rychlá, kratší než 5 let. A to opět za předpokladu stálých cen paliva.

A co finance?

Aplikace této moderní a velmi efektivní izolace nemusí dodatečně zatížit rodinný rozpočet. Bankovní úvěr lze ve spolupráci s firmou IP IZOLACE POLNÁ nastavit tak, že výše splátky je stejná jako vypočtená úspora. Návratnost investice je rychlá, nepřesáhne 4,5 roku. A pak už jenom spoříte.

Základem úspěchu jsou informace

Jak se k nim dostat? Nejlépe přes internet. Postup je jednoduchý. Navštivte webové stránky společnosti IP IZOLACE POLNÁ. Vyplníte nezávaznou poptávku a do pěti dnů přijede technik firmy na bezplatnou prohlídku objektu. Na místě změří úniky, posoudí možnosti a navrhne optimální řešení a nakonec spočítá cenu za celé zateplení stropu. Budete mile překvapeni. Neváhejte však dlouho. Stihnete-li zateplit před zvýšením DPH, bude úspora mnohem vyšší a návratnost adekvátně rychlejší.

Více informací získáte na www.ippolna.cz a na bezplatné telefonní lince 800 100 533.

Štítky: ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *