Elektřina a plyn pro Olomoucký kraj

Nejlevnější elektřina a plyn pro Olomouc, Přerov, Prostějov, Šumperk, Jeseník a celý Olomoucký kraj.


24. 9. 2014

Autor

Olomoucký kraj většinově patří do distribučních soustav společností ČEZ Distribuce (správce elektrického vedení) a RWE GasNet (správce plynovodů). Výjimkou je okres Prostějov, spadající do distribuční soustavy pro rozvod elektřiny E.ON Distribuce.

Nejlevnější elektřinu a plyn pro Olomouc, Přerov, Prostějov, Šumperk, Hranice, Zábřeh, Jeseník a celý Olomoucký kraj prodávají dodavatelé, které lehce naleznete v naší kalkulačce elektřiny a kalkulačce plynu.

Olomoucký kraj má 636 356 obyvatel, 187 651 odběrných míst plynu a 122 567 vodovodních přípojek. Vodou z vodovodu je zásobováno 90,8 % populace, průměrná spotřeba domácností činí 81,7 litru na osobu denně.

Levná elektřina a plyn? Olomoucký kraj má bohatou škálu nabídek. Více ZDE!

Elektřina a zemní plyn

1 GWh = 1 000 MWh = 1 000 000 kWh
Olomoucký kraj ročně vyrobí celkem 1 297 GWh elektřiny. Najdeme zde největší tuzemskou vodní elektrárnu Dlouhé Stráně, jejíž menší nádrž leží na stejnojmenné hoře a pronikla také do žebříčků nejdivukrásnějších staveb. Olomoucký kraj zároveň spotřebuje 3 722 GWh elektřiny, z toho 768 GWh připadá na domácnosti. Průměrná domácí spotřeba činí 1,2 MWh elektřiny na osobu ročně.

Olomoucký kraj dále ročně spotřebuje 4 879 GWh plynu, z toho 1 729 GWh v domácnostech. Průměrné odběrné místo zemního plynu spotřebuje 26 MWh ročně.

Na podrobnosti ohledně elektřiny, plynu a obecně energií jsme se zeptali přímo Olomouckého kraje.

Olomoucký kraj odpovídá

Kdy a kde došlo k první elektrifikaci a plynofikaci na území Olomouckého kraje?

Bohužel tyto informace o historicky první elektrifikaci na území Olomouckého kraje nemáme.

Od jakých dodavatelů nyní odebírá Olomoucký kraj jakožto územně správní celek elektřinu a zemní plyn pro svoje instituce?

Olomoucký kraj a jeho 165 příspěvkových organizací má v současnosti tyto centrální dodavatele elektřiny a zemního plynu:
Elektřina z úrovně VN – Centropol Energy, a.s.
Elektřina z úrovně NN – Centropol Energy, a.s.
Plyn v kategorii nad 630 MWh/rok – Lumius, spol. s r.o.
Plyn v kategorii do 630 MWh/rok – EP Energy Trading, a.s.

Má Olomoucký kraj zkušenosti s aukcemi energií?

Olomoucký kraj se jako centrální zadavatel ve smyslu § 3 zákona č. 137/2006 Sb. o zadávaní veřejných zakázek  zúčastňuje od roku 2012 nákupů elektřiny a plynu na Českomoravské komoditní burze v Kladně. Výběr centrálních dodavatelů na komoditní burze se uskutečňuje prostřednictvím elektronických aukcí dle typu odběru. Nákup na komoditní burze ve smyslu § 23, odst. 5, písm. c) zákona 137/2006 Sb. je pro zadavatele formálně jednodušší, rychlejší, bez nebezpečí námitek ze strany uchazečů na ÚOHS, s možností stanovení vyvolávací ceny a se zaručeným okruhem kvalitních dodavatelů. Při opakovaných centrálních nákupech na období 2012 – 2014 dosáhl Olomoucký kraj úspor v desítkách milionů Kč.

Na otázky odpověděla: Kamila Navrátilová z Tiskového oddělení Olomouckého kraje

Štítky: , , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *