Elektřina a plyn pro Zlínský kraj

Nejlevnější elektřina a plyn pro Zlín, Vsetín, Kroměříž, Valašské Meziříčí a celý Zlínský kraj.


25. 9. 2014

Autor

Zlínský kraj většinově patří do distribučních soustav společnosti E.ON Distribuce (správce elektrického vedení) a RWE GasNet (správce plynovodů). Výjimkou je okres Vsetín, spadající do distribuční soustavy pro rozvod elektřiny ČEZ Distribuce.

Nejlevnější elektřinu a plyn pro Zlín, Kroměříž, Vsetín, Valašské Meziříčí, Uherské Hradiště, Otrokovice, Uherský Brod, Rožnov pod Radhoštěm, Holešov a celý Zlínský kraj prodávají dodavatelé, které lehce naleznete v naší kalkulačce elektřiny a kalkulačce plynu.

Zlínský kraj má 586 299 obyvatel, 158 994 odběrných míst plynu a 125 356 vodovodních přípojek. Vodou z vodovodu je zásobováno 93,8 % populace, průměrná spotřeba domácností činí 76,2 litru na osobu denně.

Levná elektřina a plyn? Zlínský kraj má bohatou škálu nabídek. Více ZDE!

Elektřina a zemní plyn

1 GWh = 1 000 MWh = 1 000 000 kWh
Zlínský kraj ročně vyrobí celkem 745 GWh elektřiny. Mezi největší producenty patří solární park nedaleko Uherského Brodu. Zlínský kraj zároveň spotřebuje 3 053 GWh elektřiny, z toho 880 GWh připadá na domácnosti. Průměrná domácí spotřeba činí 1,5 MWh elektřiny na osobu ročně.

Zlínský kraj dále ročně spotřebuje 4 796 GWh plynu, z toho 1 752 GWh v domácnostech. Průměrné odběrné místo zemního plynu spotřebuje 30 MWh ročně.

Na podrobnosti ohledně elektřiny, plynu a obecně energií jsme se zeptali přímo Zlínského kraje.

Zlínský kraj odpovídá

Kdy a kde došlo k první elektrifikaci a plynofikaci na území Zlínského kraje?

První elektrárna ve Zlínském kraji byla spojena s budováním zámku na Lešné. Šlo o velkorysou a velmi nákladnou stavební akci, kdy na místě zbořeného starého zámku nechal hr. Seilern stavět v letech 1887 – 1893 honosné zámecké sídlo. Vedle velkých nákladů, které pohltila výstavba a přepychové zařízení interiérů, byly zároveň investovány vysoké finanční částky k tomu, aby novostavbě nechyběly nejmodernější vymoženosti té doby – ústřední topení a elektřina. Pro zásobování zámku elektřinou byl vybudován samostatný objekt umístěný dole na okraji lešenské obory (směrem k Lukovu). Hraběti byl už počátkem roku 1891 předložen rozpočet s předpokládanými náklady na 34 000 zl. a úhledná jednopatrová budova elektrárny byla architektem pojata stylově jednotně s ostatními objekty lešenského zámeckého areálu. Výstavba a zařizování pokračovaly dost rychle, protože už před r. 1893 byly vyplaceny peníze brněnské firmě Deckert Homolka, nepochybně za provedené dodávky technického zařízení. Pokud máte na mysli rozvody sítě, předpokládám, že to byl Zlín vzhledem k vzniku firmy Baťa a plynofikace byla většinou první dovedena do největších zemědělských družstev. Poslední byla na okrese Uherské Hradiště elektrifikována část Vyškovce a Žítkové kolem roku 1960 a poslední usedlosti až po roce 1989.

Od jakých dodavatelů nyní odebírá Zlínský kraj jakožto územně správní celek elektřinu a zemní plyn pro svoje instituce?

Zlínský kraj nakupuje všechnu elektřinu v roce 2014 od společnosti E.ON, zemní plyn velkoodběr od E.ON a maloodběr od EP Energy Trading.

Má Zlínský kraj zkušenosti s aukcemi energií?

Nabídky na elektronické aukce nebyly pro Zlínský kraj výhodné. Na základě vlastních analýz a získaných informací rozhodla RZK nakupovat pro své organizace na ČMKB Kladno. Burza je pro nákup v nakupovaném množství pružnější, levnější a jsou dosahovány velmi dobré ceny. Každým rokem se mění struktura dodavatelů (Zlínský kraj nakupoval tyto komodity např. od společností Bicorn – dnešní Right Power Energy, Centropol, United Energy Trading – dnešní EP Energy Trading, ČEZ, Vemex). Zlínský kraj zahajoval společné nákupy veřejnými zakázkami a to v roce 2007.

Na otázky odpověděla: Gabriela Sýkorová Dvorníková z Tiskového oddělení Zlínského kraje

Štítky: , , , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *