Elektřina domácnostem zdraží o 3,4 %, firmám o víc


22. 11. 2011

Autor

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková dnes uvedla, že elektřina pro domácnosti má od příštího roku zdražit průměrně o 3,4 %. Menší firmy si pak mají za proud připlatit o 4,3 %, velké podniky o 6,6 % více. Konkrétní zdražení proudu bude však ještě záviset na cenách v jednotlivých regionech. Ty se totiž liší podle regionu.

Zdražení elektřiny 2012: Podle ERÚ hlavně kvůli obnovitelným zdrojům

Jak uvádí ČTK, ze sdělení ERÚ vyplývá, že hlavní vliv na zdražení elektrické energie má loňský prudký rozvoj fotovoltaických elektráren a růst výroby z bioplynových stanic a zdrojů spalujících biomasu. Pro omezení vlivu obnovitelných zdrojů na ceny elektřiny vláda pro příští rok stejně jako loni vyčlenila 11,7 miliardy Kč.

Alena Vitásková pak ještě upozornila, že obnovitelné zdroje se budou promítat do cen elektřiny i v dalších letech. Nyní hrozí podle ní velký problém s podporou biometanu.

Elektřina zdraží také kvůli růstu cen na burzách

Do cen elektřiny pro odběratele se výraznou měrou promítá také letošní růst cen na velkoobchodním trhu. K tomu došlo zejména po rozhodnutí Německa odstavit v nejbližších letech všechny své jaderné elektrárny. Jen od loňského října do letošního září vzrostla průměrná cena elektřiny na trhu zhruba o desetinu.

V poslední době dochází k dalšímu mírnému poklesu cen elektřiny, který se ale projeví až v cenách z rok 2013,“ uvedl ERÚ.

Regulované ceny plynu ERÚ snížil, přesto však plyn pravděpodobně podraží

Regulované ceny související s dodávkou plynu, které tvoří zhruba pětinu celkové ceny, pro rok 2012 naopak klesají. Cena za přepravu plynu klesne o 9,7 %, cena za distribuci se sníží o 2,9 %. Neregulovanou část ceny však plynárenské společnosti letos výrazně zvyšovaly.

Štítky: , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *