Elektřina může v roce 2012 zdražit až o 15 %


7. 4. 2011

Autor

Jak včera informoval online deník Aktualne.cz, elektřina pro domácnosti by mohla už od příštího roku zdražit o desetinu, možná i více! Shodli se na tom dva ze tří alternativních dodavatelů, konkrétně Elimon a United Energy Trading. Podle nich by k tomu došlo v případě trvalé odstávky starších německých jaderných reaktorů, což, jak Aktualne.cz potvrdil nezávislý analytik, je stále pravděpodobnější scénář.

Ceny elektřiny pro rok 2012 se mohou zvednout o 10 až 15 %

Podle Luďka Hory, ředitele společnosti Elimon, by se odstavení reaktorů v Německu promítlo do cen elektřiny v ČR v podobě zdražení o 10 až 15 % proti současné cenové hladině. Ladislav Sladký, ředitel prodeje a marketingu United Energy Trading, se domnívá, že pokud se udrží současné velkoobchodní ceny (které po jaderné katastrofě v Japonsku vzrostly o 10 až 15 %), silová elektřina pro rok 2012 zdraží meziročně o více než 10 %.

Poslední ze tří oslovených, Kamil Ouška, generální ředitel společnosti Europe Easy Energy, spoléhá na to, že případné zdražení proudu v příštím roce dokáží dodavatelé absorbovat ve svých maržích tak, aby jej zákazníci příliš nepocítili. Ředitel Elimonu pak ujišťuje, že zákazníkům může zajistit cenovou fixaci dodávek elektřiny.

Růst cen elektřiny v roce 2012 nevylučuje ani ČEZ

Ladislav Kříž, mluvčí společnosti ČEZ, pak potvrzuje, že současná situace nebude mít na letošní ceny elektřiny žádný dopad. Dodal však, že kvalifikovaný odhad dalšího vývoje cen elektrické energie půjde udělat nejdříve ke konci třetího čtvrtletí, růst cen pro spotřebitele ale nevyloučil.

Více než polovina elektřiny na příští rok už je nakoupená ještě za nižší ceny, ta drahá elektřina se nakupuje na roky 2012 a 2013. Zdražení se tedy v roce 2012 projeví nejvýš pěti procenty,“ připouští možné mírné zdražení už příští rok Jiří Gavor z analytické společnosti ENA. „Na rok 2013 to už dopadne s plnou silou,“ uzavírá expert.

Štítky: , , , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *