Elektřina a plyn pro Liberecký kraj

Nejlevnější elektřina a plyn pro Liberec, Českou Lípu, Jablonec, Semily a celý Liberecký kraj.


20. 10. 2014

Autor

Liberecký kraj patří do distribučních soustav společností ČEZ Distribuce (správce elektrického vedení) a RWE GasNet (správce plynovodů). Nejlevnější elektřinu a zemní plyn pro Liberec, Českou Lípu, Jablonec nad Nisou, Semily a celý Liberecký kraj prodávají dodavatelé, které lehce naleznete v naší kalkulačce elektřiny a kalkulačce plynu.

Liberecký kraj má 438 609 obyvatel, 94 396 odběrných míst plynu a 85 413 vodovodních přípojek. Vodou z vodovodu je zásobováno 91,8 % populace, průměrná spotřeba domácností činí 82 litrů na osobu denně.

Levná elektřina a plyn? Liberecký kraj má bohatou škálu nabídek. Více ZDE!

Elektřina a zemní plyn

1 GWh = 1 000 MWh = 1 000 000 kWh
Liberecký kraj ročně vyrobí celkem 360 GWh elektřiny. V tomto nejchladnějším tuzemském regionu jsou největšími producenty fotovoltaické (sluneční) elektrárny Ralsko Ra 1 a Mimoň Ra 3. Liberecký kraj zároveň spotřebuje 2 510 GWh elektřiny, z toho 718 GWh připadá na domácnosti. Průměrná domácí spotřeba činí 1,6 MWh elektřiny na osobu ročně.

Liberecký kraj dále ročně spotřebuje 3 796 GWh plynu, z toho 973 GWh v domácnostech. Průměrné odběrné místo zemního plynu spotřebuje 40 MWh ročně.

Na podrobnosti ohledně elektřiny, plynu a obecně energií jsme se zeptali přímo Libereckého kraje.

Liberecký kraj odpovídá

Kdy a kde došlo k první elektrifikaci a plynofikaci na území Libereckého kraje?

Informace by bylo možné získat v Severočeském muzeu.

Od jaké společnosti nyní odebírá Liberecký kraj elektřinu a od jaké firmy odebírá zemní plyn (myšleno pro svoje instituce, eventuálně pro krajem vlastněné společnosti apod.)?

V roce 2013 byl realizován nákup energií na období 14 měsíců prostřednictvím Českomoravské komoditní burzy Kladno (ČMKBK). Dodavatelem elektřiny v rámci sdružených dodávek se stala společnost CENTROPOL, a.s., Ústí n. L. Dodavatelem zemního plynu je společnost EPET, a.s., Praha (velkoodběr) a společnost VEMEX, a.s., (maloodběr). 25. 6. 2014 byl uskutečněn na ČMKBK nákup energií na období 2015 – 2016 pro portfolio odběrných míst soustředěných pod centrálního zadavatele – Liberecký kraj.

Má Liberecký kraj zkušenosti s aukcemi energií, eventuálně jaké?

S realizací nákupu energií na ČMKBK má Liberecký kraj jen nejlepší zkušenosti. Nákup energií na burze je regulérním způsobem provedení veřejné zakázky. Dodavatelé nabídnou v daný moment nejnižší cenu za silovou elektřinu a komoditu zemního plynu. Burza je pod dozorem ministerstva a dodavatelé, kteří na burze komodity nabízejí, jsou prověření.

Na otázky odpověděla: Markéta Dědková, odbor kancelář hejtmana Libereckého kraje, oddělení tiskové a vnějších vztahů

Štítky: , , , , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *