Instalace elektřiny svépomocí? Dbejte na bezpečnost práce


17. 3. 2022

Autor

Patříte mezi pokročilejší kutily a svépomocí řešíte i rozvody elektřiny? I mistr tesař se někdy utne a v případě elektřiny může mít chyba fatální důsledky. Jaká opatření dodržovat?

Instalace elektřiny

1) Elektřinu by měl řešit odborník

Vše kolem elektřiny v nemovitosti by měl řešit odborník, který má k dané činnosti oprávnění. Je tomu tak z dobrého důvodu. Existují standardizované postupy, podle kterých by měla být elektřina ve stavbě realizována. Mimo jiné jde o správnou volbu kabeláže a schéma zapojení. Problematika je ale mnohem širší.

Je možné, že vše zapojíte funkčně. Zásuvky ale mohou být např. zapojené obráceně, než současná norma v ČR stanovuje.

Pokud nemáte stoprocentní jistotu, že vše děláte správně, ale trváte na tom, že si práce zrealizujete svépomocí, oslovte odborníka alespoň se žádostí o kontrolu výsledku a revizi celé práce. Budete tak mít jistotu, že vše bude správně fungovat a žádná osoba, která s elektřinou v nemovitosti přijde v budoucnu do styku, nebude ohrožena.

2) Vždy za denního světla

Říkáte si, že si při instalaci zásuvky vypnete jen jistič chránící daný okruh a pracovat tak můžete za umělého osvětlení i po západu slunce? Zejména v případě starších staveb mohou být okruhy „pomíchané“ a jistič, který má popisek „zásuvky – ložnice“, může ve skutečnosti zhasínat světla v předsíni.

Vyhněte se zbytečným rizikům a vždy vypněte všechny jističe. Ujistěte se, že v kabelech skutečně není žádný proud, a teprve poté pracujte – za denního světla.

3) Na elektřině nikdy nepracujte o samotě

Preferujete klid na práci a nejraději pracujete o samotě? Minimálně v případě elektřiny udělejte výjimku. Stačí jedna chyba a následky mohou být fatální. Přítomný kolega může rychle poskytnout první pomoc nebo přivolat záchrannou službu. Jestliže ale nikdo poblíž nebude, pomoc již nemusí přijít včas.

I pokud si říkáte, že půjde jen o jedno světlo, vypínač či zásuvku, jistota je jistota. Je lepší někoho „zbytečně“ obtěžovat, než aby došlo k nejhoršímu.

4) Správné nářadí a vybavení

Riziko úrazu při práci s elektřinou můžete snížit i volbou vhodného nářadí a vybavení. Nikdy nepoužívejte celokovové kleště či šroubovák. V ruce byste měli mít speciální izolované nářadí určené pro práci s elektrickým zařízením.

Pomoci mohou i gumové rukavice a pantofle. Izolujete-li sami sebe od nářadí a podlahy, ani v případě kontaktu s kabelem pod napětím nemusíte tzv. dostat ránu.

Pro úplnost připomínáme, že při práci s elektřinou by v blízkosti neměly být žádné tekutiny. A od věci není ani mít k dispozici hasicí přístroj určený pro hašení elektrických zařízení.

Štítky: , ,

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *